Odszkodowanie za urlop w Izraelu

11 miesięcy temu

Wojna wywołana atakiem Hamasu na Izrael, zupełnie niespodziewana, zastała na miejscu wielu turystów z całego świata, którzy od momentu jej rozpoczęcia poważnie niepokoją się swoim losem. Wśród nich byli także Polacy, w ostatnich dniach ewakuowani wysłanymi przez polskie władze samolotami wojskowymi.

W obliczu tych wydarzeń warto się zastanowić, jak w takich okolicznościach prezentują się prawa naszych turystów – zarówno tych, którzy byli wtedy w Izraelu, jak i tych, którzy wykupili wycieczki, zanim wybuchł konflikt, a teraz nie mogą odbyć swoich wyjazdów wakacyjnych. Czy mają możliwość rozwiązania umowy z biurem podróży?

Wakacji w Izraelu nie będzie

– Oczywiście, jest to możliwe – komentuje Piotr Henicz, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. – Nie ma jednak takiej potrzeby, kiedy biuro podróży odwołuje wyjazd z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności (tzw. NNO), występujących w miejscu docelowym. Te okoliczności należy rozumieć jako sytuację pozostającą poza kontrolą organizatora, której skutków nie można było uniknąć, choćby gdyby zostały podjęte wszelkie rozsądne działania – dodaje wiceprezes Henicz.

– Tutaj warto podkreślić, iż organizatorzy wyjazdów chronią swoich klientów w takich sytuacjach na wielu płaszczyznach – zapewnia w rozmowie „Rzeczpospolitą”. – Od zorganizowania pomocy na miejscu, sprawnego przeprowadzenia ewakuacji w razie jej konieczności aż do gwarancji zwrotu wpłaconych pieniędzy w przypadku odwołania imprezy – dodaje.

Wszystko to nie jest oczywiste, gdy wyjazd został zorganizowany na własną rękę. Potwierdza się zatem opinia, iż wyjazdy zorganizowane przez biura podróży są najbezpieczniejszą formą wyjazdów turystycznych.

Niezwykle istotny w tym kontekście jest fakt, iż biuro mimo całkowitego braku wpływu na NNO zobowiązane jest do zapewnienia na miejscu pomocy klientowi na przykład poprzez zapewnienie powrotu do kraju, w sytuacji wystąpienia niebezpieczeństwa.

Zwroty pieniędzy dla niedoszłych turystów

– Przypadek wojny w Izraelu jest bezdyskusyjny – komentuje wiceprezes Henicz.

– Zarówno oświadczenia rządu Izraela, jak i komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz odwoływanie wylotów sprawiają, iż wyjazdy turystyczne do Izraela są aktualnie niemożliwe i zostaną wznowione, kiedy będzie można zapewnić turystom pełne bezpieczeństwo w czasie podróży. Nie pozostawiamy klientów bez pomocy także w przypadku odwołania wyjazdu: poza gwarancją zwrotu wpłaconych środków, przygotowujemy ofertę alternatywną, Klient może także sam zdecydować o wyborze innego terminu wyjazdu lub zmienić kierunek podróży.

W tym konkretnym przypadku ustawa o imprezach turystycznych przewiduje, iż organizator jest zobowiązany zwrócić klientom wpłacone pieniądze.

Podobny zapis znajduje się także w „Warunkach uczestnictwa”. Zwroty realizowane są w ciągu czternastu dni od rozwiązania umowy.

Specjalne polisy na wojnę

– Ogłoszenie stanu wyjątkowego, jaki wiąże się z działaniami wojennymi czy zamachami terrorystycznymi, uniemożliwia funkcjonowanie asystorów (firm organizujących pomoc w imieniu ubezpieczyciela) na danym terytorium. Organizacja pomocy przez ubezpieczyciela może być niemożliwa z uwagi np. na niedostępność placówek medycznych czy transportu. Ubezpieczyciele muszą podporządkować się decyzjom lokalnych władz (w tym wojskowych, które przejmują administrację na danym terenie). Standardowe ubezpieczenia turystyczne najczęściej mają klauzulę wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela w sytuacji konfliktu zbrojnego czy aktów terroru – mówi „Rz” Agnieszka Durska, rzeczniczka Polskiej Izby Ubezpieczeń. Radzi, by czytać ogólne warunki ubezpieczenia. Są polisy specjalne dla osób, które z racji zawodu muszą być na terytorium objętym działaniami wojennymi. Ryzyko kalkuluje się indywidualnie.

Idź do oryginalnego materiału