Odzyskaliśmy należność przekraczającą 22 miliony złotych, zainwestowaną w ramach przedsięwzięcia obejmującego przebudowę i sprzedaż prestiżowej nieruchomości w Krakowie.
Jest to efekt wsparcia, które zapewniliśmy naszemu klientowi – zagranicznej spółce spoza UE, działającej na rynku nieruchomości.
Co wyróżnia tę sprawę na tle innych?
Komplet zawartych umów zawierał niejednoznaczne klauzule prorogacyjne i postanowienia dotyczące prawa adekwatnego. Wymagało to od nas zbudowania argumentacji przemawiającej za polskim sądem jako adekwatnym do rozpoznania sprawy.
Dwutorowe podejście – sprawa była prowadzona równocześnie na płaszczyźnie postępowania sądowego oraz w ramach wielostronnych negocjacji dotyczących samej inwestycji i zaangażowania kapitałowego klienta. Nasze działania doprowadziły do korzystnego porozumienia, mimo początkowego braku perspektyw na rozwiązanie zadowalające wszystkie strony transakcji.
Konieczność skorelowania prac dotyczących sprawy sądowej z prowadzonym równolegle sporem w kraju klienta (ściśle związanym z postępowaniem prowadzonym w Polsce).
Kompleksowe wsparcie prawne – zapewniliśmy obsługę prawną na każdym etapie i we wszystkich aspektach procesu odzyskiwania należności, w tym w zakresie:
- negocjacji;
- przygotowania dokumentacji;
- realizacji mechanizmów zabezpieczających interesy klienta (także od strony podatkowej – podatek WHT).
Transakcja była realizowana pod dużą presją czasu i przy dużej dynamice. Wymagała sprawnych reakcji na często zmieniające się potrzeby oraz oczekiwania innych stron. W kluczowym momentach dochodziło do wielu zwrotów akcji (m.in. czynności notarialne odwoływane z godziny na godzinę czy dokumenty niezbędne do finalizacji transakcji zatrzymywane przez agencję celną). Dzięki zaangażowaniu oraz szybkiej i zdecydowanej reakcji naszego zespołu udało się doprowadzić do pomyślnego zakończenia transakcji.
W sprawę zaangażowany był interdyscyplinarny zespół w składzie: Natalia Komarzańska, Mateusz Kisiela, Marcin Oleksiejuk i Kamila Wojtanowska.