Ojciec zmarł, więc mieszkanie należy do mamy?

blog-spadkowy.pl 3 godzin temu

Ojciec zmarł, więc mieszkanie należy do mamy? Może myślałeś, iż sprawa jest oczywista? jeżeli tak: pokażę Ci, iż wcale tak nie jest.

Cóż, może oczywiście tak być, iż mieszkanie jest majątkiem osobistym jednego małżonka. jeżeli mieszkanie było majątkiem osobistym mamy, to po śmierci ojca to mieszkanie dalej należy do mamy!

Chcesz wiedzieć, kiedy mieszkanie jest majątkiem osobistym jednego z małżonków? Pisałam o tym m. in. w tym artykule. Na przykład mieszkanie otrzymane jako darowizna będzie stanowić majątek osobisty tego małżonka, który to mieszkanie otrzymał.

Masz jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii? Zawsze możesz sprawdzić, co dokładnie wynika z treści księgi wieczystej. Może tego jeszcze wiedziałeś, ale juz od dość dawna z treścią księgi wieczystej można zapoznać się online bez ponoszenia kosztów.

Wiadomo! każdy może napisać testament i w jego treści wskazać dowolną osobę jako spadkobiercę. często jest tak – i co więcej ja sama często sugeruję takie rozwiązanie: małżonkowie piszą testamenty tzw. wzajemne- czyli mąż wskazuje żonę jako spadkobiercę, a żona w swoim testamencie wskazuje męża jako spadkobiercę.

Ale w tym artykule nie o takiej sytuacji mowa. Załóżmy, iż mieszkanie stanowiło wspólny majątek obojga rodziców, a brak jest testamentu. I po śmierci męża jego udział w mieszkaniu będzie wchodzić w skład masy spadkowej. Dobrze, to już jasne:

Dziedziczenie ustawowe, gdy spadkodawca miał małżonka i dzieci

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Tak więc: małżonek jest spadkobiercą ustawowym, co wynika wprost z treści przepisu. jeżeli są dzieci: w pierwszej kolejności małżonek dziedziczy wraz z dziećmi.

Nie jest więc tak, iż w sytuacji dziedziczenia ustawowego – gdy mieszkanie było majątkiem wspólnym – iż po śmierci jednego z małżonków to tylko drugi, żyjący małżonek będzie właścicielem.

Oczywiście: małoletnie dzieci także dziedziczą. I tu właśnie jedna z kwestii do przemyślenia: jeżeli małoletnie dziecko odziedziczy udział w nieruchomości, sprzedaż takiej nieruchomości może być znacząco utrudniona. jeżeli np. nieruchomość generuje duże koszty, a spadkobiercy podejmą decyzję o sprzedaży nieruchomości: może być pewien problem. Aby sprzedaż była możliwa – w sytuacji gdy jednym ze spadkobierców jest dziecko – potrzebna będzie zgoda sądu, a jej uzyskanie może zająć sporo czasu.

Współwłasność, sprzedaż mieszkania i możliwe problemy

Skutkiem dziedziczenia powstaje współwłasność nieruchomości – a to często oznacza kłopoty.

Może być też tak, iż dzieci są co prawda dorosłe, ale mieszkają na przysłowiowym “drugim końcu świata”, a ich przyjazd do Polski aby razem udać się do notariusza nie będzie możliwy. Czy takie sytuacje zdarzają się w praktyce? Oczywiście! Czy coś da się zrobić? Tak, w każdym przypadku o stwierdzeniu nabycia spadku może orzekać sąd. Tylko w sytuacji gdy część spadkobierców mieszka poza Polską – cała procedura może potrwać dość długo – a w sytuacji gdy powstaje potrzeba, aby mieszkanie sprzedać – długi czas trwania sprawy spadkowej ma znaczenie.

Małżonek miał może dzieci z innych związków? Chcesz zapytać, czy one też będą dziedziczyć, tak jak Wasze wspólne dzieci?

Oczywiście! Przepisy prawa spadkowego nie różnicują w żaden sposób dzieci z różnych małżeństw czy związków.

Może chciałbyś zapytać: kto może wnieść do sądu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku? Czy tylko żyjący małżonek? Nie, każdy ze spadkobierców może wnieść wniosek do sądu (w sumie jeżeli już poruszamy to zagadnienie: nie tylko spadkobiercy mogą wnosić do sądu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, ale o tym już pisałam)

I jeszcze jedna kwestia, o której też już pisałam – tak dla przypomnienia: małżeństwem jest się do czasu uprawomocnienia wyroku w sprawie o rozwód.

A jeżeli chodzi o dziedziczenie ustawowe: wiedziałeś, iż w małżeństwach bezdzietnych małżonek także nie jest jedynym spadkobierca?

Masz pytania dotyczące tego tematu? Zostaw je w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość!

Idź do oryginalnego materiału