Omnibus upraszcza CBAM. Planowane zmiany dla importerów

1 miesiąc temu

Najnowszy pakiet deregulacji opublikowany przez Komisję Europejską (tzw. Omnibus) wprowadza liczne zmiany w CBAM – granicznym podatku węglowym. w tej chwili importerzy wysokoemisyjnych towarów spoza UE z sektorów żeliwa i stali, aluminium, cementu, nawozów, wodoru i energii elektrycznej muszą składać sprawozdania kwartalne. Sprawozdania zawierają informacje o wbudowanych emisjach, procesach technologicznych i inne techniczne szczegóły dotyczące sprowadzanych towarów.

Obowiązki na etapie pełnego wdrożenia CBAM według obecnych regulacji

Zgodnie z już obowiązującymi przepisami, od 2026 r., wraz z rozpoczęciem okresu pełnego wdrożenia CBAM, przybędzie obowiązków. Unijni przedsiębiorcy będą mogli importować towary CBAM wyłącznie po rejestracji – niezbędne będzie uzyskanie statusu upoważnionego zgłaszającego CBAM). Dodatkowo wymagane będzie nabywanie i umarzanie certyfikatów CBAM (podobnie do uprawnień w systemie EU ETS), a w corocznych deklaracjach trzeba będzie przedstawiać zweryfikowane dane techniczne o emisjach.

Zmiany proponowane przez Komisję

W ramach pakietu Omnibus Komisja opublikowała projekt zmian dotyczących okresu pełnego wdrożenia, które mają na celu:

  • wyłączenie z systemu raportowania tzw. „małych” importerów, którzy chociaż stanowią w tej chwili 90% ogólnej liczby raportujących CBAM, to odpowiadają jedynie za ok. 1% emisji wbudowanych w wysokoemisyjne towary zaimportowane na teren UE,
  • uproszczenie mechanizmu CBAM dla pozostałych importerów.

Mali importerzy poza CBAM

Komisja wśród zmian w CBAM proponuje ustanowienie nowego progu – z obowiązków mają być zwolnieni importerzy sprowadzający rocznie do 50 ton towarów CBAM (za wyjątkiem wodoru i energii elektrycznej). Próg ma być aktualizowany w taki sposób, aby cały czas system CBAM „pokrywał” 99% emisji wbudowanych w sprowadzane do UE towary. Nowy próg ma zastąpić dotychczasowy, który opiera się na wartości sprowadzanych towarów (150 EUR na przesyłkę).

Jeżeli propozycje zmian zostaną uchwalone, przedsiębiorcy sprowadzający do 50 ton towarów CBAM rocznie nie będą musieli rejestrować się w rejestrze CBAM, uzyskiwać specjalnego statusu zgłaszającego, składać deklaracji, ani nabywać i umarzać certyfikatów. Będą jednak musieli stale monitorować, czy nie przekraczają progu (sumować na bieżąco ilości nabywanych towarów CBAM). W przypadku przewidywanego przekroczenia – należy odpowiednio wcześniej zarejestrować się w rejestrze CBAM, ponieważ import po przekroczeniu tej wartości będzie nielegalny bez posiadania wpisu. W takiej sytuacji trzeba będzie zaraportować emisje z całej masy sprowadzonych towarów, bez odliczania 50 ton.

Uproszczenia dla pozostałych importerów

Komisja proponuje także zmiany w CBAM w zakresie zmniejszenia obciążeń dla pozostałych importerów towarów. Wśród nich m.in.:

  • przesunięcie terminu obowiązkowego zakupu certyfikatów związanych z importem w 2026 r. dopiero na 2027 r.,
  • ułatwienia w kalkulacjach emisji, w tym m.in. potwierdzenie możliwości korzystania z wartości domyślnych, o ile nie będzie można ustalić wartości rzeczywistych. Wartości domyślne zostaną ustalone przez Komisję Europejską i będą odpowiednio „zawyżone” względem rzeczywistych, a deklaracje na ich podstawie nie będą musiały być weryfikowane,
  • zredukowanie ilości certyfikatów CBAM (wyrażanej w % wysokości emisji wbudowanych w towary CBAM sprowadzone od początku danego roku), które importerzy będą musieli utrzymywać na indywidualnych rachunkach w danym kwartale – z 80% do 50%,
  • przesunięcie terminu składania corocznych deklaracji CBAM z 31 maja na 31 sierpnia (pierwsza deklaracja za 2026 r. – do 31 sierpnia 2027 r.),
  • możliwość delegowania obowiązków związanych z raportowaniem CBAM na podmioty inne niż agencje celne (jednak bez przeniesienia odpowiedzialności).

Proponowane przez Komisję zmiany mają zostać uchwalone w 2025 r. – o ich ostatecznym kształcie zadecyduje Rada UE i Parlament Europejski.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z CBAM, w tym sprawozdaniem za Q1 2025 (które należy złożyć do 30 kwietnia) zapraszamy do kontaktu.

Idź do oryginalnego materiału