Już 26 stycznia 2025 roku Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra po raz 33. Tegoroczna zbiórka jest prowadzona dla onkologii i hematologii dziecięcej. Jak podaje oficjalna strona WOŚP, dzięki dotychczasowym finałom zebrano już blisko 2,3 miliarda złotych i kupiono 74,5 tysiąca urządzeń. Na tak duże kwoty składają się choćby najmniejsze darowizny, które często kwalifikują się jako darowizny na cele charytatywne.
REKLAMA
Zobacz wideo WOŚP to korpo-WOŚP? Kaniowicz: Nie zgodzę się z tym, to jest bezpodstawne
Jak odliczyć darowiznę na cele charytatywne? Formalności są proste, ale trzeba spełnić warunki
Zgodnie z informacjami dostępnymi na portalu podatki.gov.pl prawo do odliczenia darowizny na cele charytatywne przysługuje wszystkim osobom uzyskującym dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12 proc. lub 32 proc.) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany). Z ulgi tej skorzystamy, jeżeli przekazaliśmy darowiznę na cele określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Obejmuje to organizacje pozarządowe, które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku.
WOŚP jak najbardziej zalicza się do wspomnianych organizacji, ale nie każda darowizna przekazana na 33. finał będzie mogła być odliczona. Przede wszystkim odliczenie dotyczy tylko faktycznie przekazanej kwoty, ale nie ona może przekroczyć sześciu procent naszego dochodu/przychodu. Ponadto istotny będzie także sposób przekazania darowizny.
Czy licytację WOŚP można odliczyć od podatku? Nie każda darowizna na WOŚP jest traktowana tak samo
Finał WOŚP można wspierać na różne sposoby. Oprócz wrzucenia pieniędzy do tradycyjnych puszek wolontariuszy do naszej dyspozycji są m.in. eSkarboki, przelewy oraz aukcje internetowe. Portal Infor podkreślał, przy okazji zeszłorocznej zbiórki, iż dla odliczenia od podatku najważniejszy jest dowód wpłaty. Oznacza to, iż darowizna przekazana do puszki niestety nie upoważnia nas do ulgi, ale wpłata na eSkarbonkę już tak. Sprawa jest nieco bardziej złożona w przypadku licytacji przedmiotu lub usługi. W świetle prawa bowiem dokonujemy wówczas zakupu, a nie darowizny. Jako darczyńcy są natomiast traktowane osoby przekazujące przedmioty i usługi na licytację, więc oni będą mogli liczyć na korzyści podatkowe z tym związane.
Zobacz też: Ikoniczna ławeczka z "Rancza" na sprzedaż. Licytować może każdyNa koniec należy podkreślić, iż choćby jeżeli spełnimy warunki odliczenia od podatku, to darowizna przekazana w ramach 33. Finału WOŚP będzie mogła być uwzględniona dopiero przy rozliczeniu podatkowym za 2025 roku, czyli formalności dopełnimy w 2026 roku. Chęć skorzystania z ulgi wskażemy podczas wypełniania PIT-u. Warto również wspomnieć przy okazji, iż darczyńcy mogą przekazać 1,5 proc. podatku na WOŚP jako organizację pożytku publicznego.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.