Ostatni moment na rozliczenie PIT [rok-rozliczeniowy]

2 tygodni temu
  • Ostatni dzień terminu na złożenie deklaracji PIT i zapłatę podatku z niej wynikającego upływa [termin-rozliczeniowy] [rok-sezonu] r.
  • Przeszkody w wypełnieniu deklaracji za pośrednictwem rządowego systemu do rozliczeń (e-Urząd Skarbowy, Twój e-PIT) nie zwalnia z obowiązku terminowego rozliczenia się [rok-rozliczeniowy] r.

Niedziałający e-Urząd Skarbowy nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż ostatnim dniem terminu na rozliczenie PIT [rok-rozliczeniowy] jest [termin-rozliczeniowy] [rok-sezonu] r. Obowiązkiem podatnika jest, aby do ostatniego dnia kwietnia zadbać o:

  • złożenie deklaracji PIT - wypełnienie wszystkich obowiązujących podatnika zeznań rocznych za miniony rok podatkowy oraz ich doręczenie do adekwatnego urzędu skarbowego;
  • zapłatę zobowiązania podatkowego - jeżeli po stronie podatnika została odnotowana niedopłata PIT, nieurgelowana należność publicznoprawna powinna zostać uiszczona najpóźniej do końca ostatniego dnia kwietnia.

Podsumowując, rozliczenie PIT to nie tylko złożenie deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy, ale również zapłata ewentualnej niedopłaty podatku.

[cta-article]

Należy zwrócić uwagę, iż bez znaczenia dla dotrzymania terminu na rozliczenie PIT pozostają ewentualne utrudnienia techniczne w funkcjonowaniu rządowego serwisu rozliczeniowego e-Urząd Skarbowy.

Pomimo zaistniałych niedogodności, podatnik powinien zadbać o terminowe rozliczenie PIT i skorzystać z alternatywnych metod dopełnienia swojego obowiązku wobec organu podatkowego.

Tradycyjna wysyłka deklaracji PIT [rok-rozliczeniowy]

Jeśli powstaną przeszkody w nadaniu zeznania rocznego z wykorzystaniem państwowego programu wspierającego rozliczenie PIT, podatnik może skorzystać z komercyjnego systemu do wypełnienia formularzy rozliczeniowych oraz nadać deklarację w formie papierowej.

W tej sytuacji należy jednak pamiętać, iż osoba rozliczająca się na ostatnią chwilę powinna skorzystać z operatora pocztowego, jakim jest Poczta Polska i nadać rozliczenie PIT w formie przesyłki poleconej. Wysłanie deklaracji ostatniego dnia kwietnia w zwykły sposób bądź za pośrednictwem np. kuriera nie zagwarantuje dochowania ustawowego terminu i może zostać uznane za doręczone po terminie.

Brak niezbędnych informacji od płatnika PIT

Do nierzadkich sytuacji należy również okoliczność, w której w ostatnich dniach terminu podatnik spostrzeże, iż nie otrzymał wszelkich niezbędnych informacji od płatnika (np. pracodawcy). Do tego rodzaju przypadków należy przykładowo niedysponowani wszystkimi PIT-11, jakie powinniśmy otrzymać za miniony rok podatkowy.

Brak spełnienia obowiązków przez płatnika nie zwalnia podatnika od prawidłowego rozliczenia PIT wobec urzędu skarbowego.

[cta-article-2]

W takim przypadku osoba sporządzająca rozliczenie PIT powinna zadbać o wypełnienie adekwatnej deklaracji PIT w oparciu o inne informacje (np. paski płacowe) dotyczące osiągniętych przez nią przychodów/dochodów i sporządzenie zeznania rocznego na ich podstawie.

Takie postępowanie ze strony podatnika zagwarantuje dochowanie ustawowego terminu na rozliczenie PIT. Oczywiście w razie brakujących informacji, należy wystąpić do płatnika PIT o niezwłoczne uzupełnienie i doręczenie brakujących danych, a następnie sporządzenie korekty deklaracji w pierwszym możliwym momencie.

Zapłata podatku PIT

Może się okazać, iż w ostatnich dniach terminu podatnik nie dysponuje środkami finansowymi niezbędnymi do uregulowania niedoplaty podatku. W takim przypadku podatnik powinien uregulować zaległe zobowiązanie w pierwszym możliwym momencie, jednocześnie uiszczając odsetki podatkowe w stosownej wysokości.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak obliczyć odsetki podatkowe zachęcamy do skorzystania z kalkulatora odsetek [rok-rozliczeniowy]/[rok-sezonu].

Idź do oryginalnego materiału