Dyskusja o handlu w niedzielę powraca jak bumerang. Po początkowych doniesieniach, iż być może powróci on za rządów obecnej koalicji, póki co na pomysłach się skończyło i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Polacy przyzwyczaili się do tego, iż niedziele, z wyjątkami są wolne.
Ile niedziel handlowych w 2025 roku? Więcej niż w 2024?
Od 2025 roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe (a nie dwie, jak dotychczas). Jednak w grudniu 2025 pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2025. Dodajmy, iż Andrzej Duda najpierw podpisał ustawę 27 grudnia, a jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
W myśl nowych przepisów w 2025 roku ma być 8 niedziel handlowych. Najbliższa handlowa niedziela będzie 26 stycznia.
Oto kiedy wypadają niedziele handlowe w 2025 roku:
26 stycznia,
13 kwietnia,
27 kwietnia,
29 czerwca,
31 sierpnia,
7 grudnia
14 grudnia,
21 grudnia.
Przypomnijmy, iż ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązywał tylko w osiem niedziel w roku.
Było tak tylko w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Przepisy o zakazie handlu w niedzielę obowiązują w większych sklepach oraz galeriach handlowych. W niedzielę z zakazem handlu mogą być otwarte mniejsze sklepy, jeżeli za obsługę klientów odpowiada właściciel.
W ustawie o zakazie handlu w niedzielę są 32 wyjątki, co skrzętnie wykorzystują liczni przedsiębiorcy, o czym wielokrotnie informowaliśmy. Zakaz handlu nie obejmuje między innymi:
działalności pocztowej, jeżeli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.
cukierni
stacji paliw płynnych
kwiaciarni
sklepów z prasą
kawiarni
siłowni
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi od 1000 do 100 tysięcy złotych kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – choćby organiczenia wolności.