Otwarcie sezonu żeglarskiego i odsłonięcie tablicy admirała Unruga

2 tygodni temu

Maj obfity jest w różnego rodzaju wydarzenia. To czas licznych uroczystości państwowych, ale nie tylko – to także moment na rozpoczęcie morskich przygód. 3 maja, w YACHT KLUBIE POLSKI GDYNIA, uroczyście otwarto klubowy i pomorski sezon żeglarski. Ponadto odsłonięto tablicę upamiętniającą admirała Józefa Unruga.

Żeglarstwo jest nieodłącznym elementem Gdyni – to właśnie tutaj organizowane są liczne zawody i wydarzenia związane ze sportami wodnymi. Uroczysta inauguracja sezonu jest świetną okazją do rozmów i integracji całego środowiska związanego z żeglarstwem. W ramach tegorocznych uroczystości, podnesiono banderę w Marinie Yacht Park na flagsztoku żaglowca ,,Generał Zaruski” oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą admirała Józefa Unruga.

,,100 lat dla Polski”

YACHT KLUB POLSKI GDYNIA jest jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów żeglarskich w Polsce. Stowarzyszenie oficjalnie powstało 10 grudnia 1924 r., a więc w tym roku przypada równo setna rocznica funkcjonowania. Początkowo siedziba mieściła się w Warszawie, ale żeglarze założyli także Oddział Morski w Gdyni. Jednak dopiero po kilku latach, bo w 1928 r., gdyński oddział uzyskał samodzielność, wtedy na jego czele stanął Józef Unrug – dowódca floty w Gdyni. Przez kolejne lata dostrzegalny był istotny rozwój, który został przerwany przez wybuch II wojny światowej. w tej chwili uznawany jest za jeden z najbardziej popularnych, a przy tym kształcących na najwyższym poziomie żeglarzy, yacht klub w Polsce.

– Jest to dla nas szczególna uroczystość – przyznał Marek Stawiszyński, komandor Yacht Klubu Gdynia. – Chcemy ten jubileusz świętować przez cały 2024 rok.

Zasłużony dla Gdyni – admirał Józef Unrug

Józef Unrug urodził się 7 października 1884 roku w Brandenburgu. Bez wątpienia, jest jednym z bohaterów polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 roku był dowódcą Floty w Gdyni, a 24 sierpnia 1939 roku został dowódcą Obrony Wybrzeża, którą kierował do 2 października. Po kapitulacji przebywał w obozach jenieckich, konsekwentnie odmawiając współpracy z Niemcami. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Zmarł w nocy z 28 lutego na 1 marca 1973 r. w Domu Polskim w Lailly-en-Val koło Orleanu.
(źródło: Pomorski Związek Żeglarski)

źródło: https://www.gdynia.pl/ / fot. Yacht Klub Polski Gdynia / PZŻ

Idź do oryginalnego materiału