Papierowy paragon przejdzie do historii? niedługo zmiany nie tylko dla firm

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Blaknące papierowe paragony niedługo na dobre znikną ze sklepów, a zastąpione zostaną innowacyjnymi narzędziami, które mogą przynieść niemałą rewolucję. Krajowy System e-Faktur dotyczy nie tylko przedsiębiorców. niedługo do nowości przyzwyczaić będą musieli się także konsumenci.


KSeF jest cyfrową platformą, która daje przedsiębiorcom możliwość wystawiania i odbierania faktur w formie elektronicznej. To alternatywa dla klasycznych faktur, które trzeba przesłać drogą mailową. Krajowy System e-Faktur obowiązkowy ma się stać w 2026 roku.


KSeF to szybszy zwrot VAT


KSeF to przede wszystkim ułatwienia dla firm. W krajowym systemie księgowym obowiązywać ma jednolity format i centralna baza faktur. Ministerstwo Finansów dane w tej bazie ma przechowywać przez 10 lat, a odbiorca w każdym momencie będzie mógł do danego dokumentu powrócić. Cyfryzacja ma jednak iść o krok dalej. Reklama


Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i walka z wyłudzeniami VAT. Firmy mają zyskać wiele:
brak potrzeby wysyłania faktury do klientaredukcja kosztów archiwizacji szybszy zwrot VAT (nawet o 20 dni)


KSeF to także zmniejszenie ryzyka zgubienia i zniszczenia i paragonów, co jest realną zmianą dla konsumentów.


Koniec papierowych paragonów w sklepach


Przeciętny konsument z czasem w czasie wizyty w sklepie nie otrzyma już paragonu, a jedynie dowód zakupu w formie elektronicznej. W dużych sieciach handlowych to już się dzieje. Choćby w Biedronce posiadacze aplikacji Biedronka mogą włączyć już funkcję e-paragonu, który zapisze się w aplikacji po dokonaniu transakcji.
"Twój e-paragon jest dostępny na Twoim koncie i w aplikacji Biedronka. Dziękujemy za zakupy w naszym sklepie" - brzmi komunikat na ekranie kasy samoobsługowej w Biedronce, gdy klient włączy funkcję e-paragonu.
Po zmianach w całym kraju klient każdego innego sklepu zamiast paragonu otrzyma potwierdzenie transakcji w formie wiadomości e-mail lub SMS.


Opóźniony start KSeF


Początkowe założenia ustalały, iż KSeF miał stać się obowiązkowy od lipca 2024 roku. Wiosną tego okazało się, iż technologicznie nie jesteśmy jeszcze przygotowani na start cyfrowego systemu fakturowania.
"W tej chwili wciąż nieznaczna część użytkowników naszego systemu korzysta z integracji z KSeF. To się jednak zmieni, gdy e-Faktury będą obowiązkowe dla wszystkich podatników" - mówi Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości oraz kadr i płac w Systim.pl cytowana przez dlahandlu.pl
Brak zainteresowania wynika z szeregu technicznych obowiązków, których trzeba dopełnić, aby KSeF mógł wejść w życie. Oczywiście będzie to bardziej problematyczne dla niewielkich przedsiębiorców, skąd vacatio legis, które w przypadku KSeF trwać będzie do końca stycznia 2026 roku.
"Najbardziej ostateczną wersją systemu KSeF zainteresowane są firmy informatyczne, które dostarczają programy księgowe. To na nich spoczywa obowiązek przygotowania programów, z których będą korzystać przedsiębiorcy" - tłumaczy Beata Tęgowska.
Idź do oryginalnego materiału