Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wystąpienie Rzeczniczki Praw Dziecka w sprawie analizy sytuacji pieczy zastępczej w województwie lubuskim.
MRPiPS wystąpiło do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim z prośbą o przekazanie aktualnych informacji na temat podjętych przez Zespół Reagowania Kryzysowego działań w obszarze pieczy zastępczej w odniesieniu do powiatu sulęcińskiego oraz skutków niniejszych działań.
Jak wygląda piecza zastępcza w Lubuskim. Wystąpienie RPD do MRPiPS>>>
7 maja, w odpowiedzi na pismo RPD, resort rodziny przekazał, iż Zespół Reagowania Kryzysowego pełni głównie funkcje doradcze i monitorujące działania w powiatach, na których spoczywa ustawowe zadanie organizowania pieczy zastępczej. W ramach dokonanej diagnozy sytuacji, za najważniejszy problem uznano brak skutecznej współpracy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego, instytucjami zaangażowanymi w pracę z dzieckiem i rodziną, przedstawicielami służb publicznych, sądami.
– Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami legislacyjnymi w obszarze wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Przygotowywane propozycje mają na celu dowartościowanie rodzinnej pieczy zastępczej, przez poprawę warunków funkcjonowania rodzin, a co za tym idzie ułatwienia ich funkcjonowania – wskazała w odpowiedzi wiceministra Aleksandra Gajewska. I dodała, iż istotnym elementem planowanych zmian ma być też wzmocnienie pracy z rodziną na poziomie gminy. Tak, aby skutecznie przeciwdziałać wzrastającym napływom do pieczy zastępczej dzieci z rodzin biologicznych.