PKD 2025 – duże zmiany dla handlu

infakt.pl 2 tygodni temu

Od stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa klasyfikacja działalności – PKD 2025, która zastąpi PKD 2007. Gruntowne zmiany dotkną jeden z najpopularniejszych kodów PKD 47.91.Z, co oznacza dużo nowości dla handlu stacjonarnego, jak i e-commerce. Wyjaśniamy, co dokładnie się zmieni i co to oznacza dla przedsiębiorców, którzy sprzedają nie tylko w internecie.

PKD 2025 jest przygotowywana przez Główny Urząd Statystyczny i zostanie wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Załącznik od GUS do projektu ma ponad 1100 stron i zawiera nowy podział z uwzględnieniem nowo powstałych zawodów i branż. Celem jest także uporządkowanie klasyfikacji oraz uspójnienie jej z unijnymi i międzynarodowymi standardami, co ułatwi raportowanie i prowadzenie statystyk. Wszystko o nowej PKD 2025 przeczytasz w osobnym wpisie na Blogu.

Sprzedaż klasyfikowana wg asortymentu, a nie kanału sprzedaży

Duże zmiany obejmą przedsiębiorców prowadzących handlową działalność detaliczną określoną kodem PKD 47.91.Z: Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Jednocześnie usunięta zostanie grupa 47.8 „Sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach”. Według nowej klasyfikacji sprzedaż będzie klasyfikowana wg asortymentu, a nie kanału sprzedaży. Co to oznacza?

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Imię
Nazwisko
Numer telefonu
W jakiej branży prowadzisz działalność
W jakiej branży prowadzisz działalność? ITSzkolenia, EdukacjaMarketing, ReklamaDoradztwo, Usługi prawneHandelUsługi budowlane, RemontyMedycynaInna
Wpisz e-mail
Zdefiniuj hasło
Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Na podany e-mail i hasło utworzymy bezpłatne konto w inFakt potrzebne do podglądu procesu zlecania księgowości. Możesz je usunąć w każdej chwili.
Zapoznałem/am się z regulaminem i akceptuję go.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od inFakt informacji o ofercie spółki oraz wiadomości dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na wskazany wyżej adres email lub poprzez kontakt telefoniczny, w tym SMS na podany wyżej numer telefonu. Zgodę można wycofać w każdej chwili, wysyłając email na adres [email protected].Więcej
Chcę zamówić rozmowę
Administratorem danych osobowych jest inFakt Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Szlak 49, 31-153 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu świadczenia usługi udostępnienia programu do księgowości, w celu wykonania obowiązków nałożonych na Administratora przepisami prawa, a także – jeżeli wyraziłeś/aś zgodę na kontakt marketingowy – do przekazywania informacji handlowej. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności Więcej



Po zmianach nie będzie już kodu wskazującego na działalność handlową e-commerce, a nowy przedsiębiorca powinien wybrać kod lub kody wskazujące na asortyment towarów, które sprzedaje – tłumaczy ekspert inFaktu Marcin Szokalski. Nie będzie zatem źródła informacji o tym, ile firm rejestruje działalność w tej branży – dodaje.

Oznacza to nie tylko nowy sposób prowadzenia statystyk. Może to również powodować dodatkowe wyzwania przy rejestracji działalności – ocenia Główny Doradca Podatkowy inFaktu Piotr Juszczyk. Okres przejściowy potrwa od końca 2026 roku, jednak już od stycznia 2025 nowo założone firmy muszą stosować PKD 2025.

Ważne

Przedsiębiorcy, którzy założą firmę do końca 2024 roku, będą mieli 24 miesiące okresu przejściowego na zmianę kodów PKD. Natomiast wszystkie firmy założone od 2025 roku muszą stosować już PKD 2025.

Możliwe zamieszanie z kodem 47.91.Z

Choć kod 47.91.Z, dotychczas zarezerwowany dla e-commerce, nie będzie już dotyczył tej formy handlu, to nadal pozostanie w nowej klasyfikacji PKD 2025, co może sprawić przedsiębiorcom wiele kłopotów.

Zwraca na to uwagę Marcin Szokalski. Zamiast „Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet”, kod 47.91.Z będzie oznaczał „Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej niewyspecjalizowanej”. Osoby zakładające firmę szukają kodów w wyszukiwarkach internetowych, a tam dalej dostępne będą dotychczasowe kody, więc pewnie wielu z nich błędnie przepisze nieaktualny kod.

To realny scenariusz, tym bardziej w okresie przejściowym do 31 grudnia 2026 r., kiedy aktualne będą kody zarówno PKD 2007, jaki PKD 2025.

PKD 47.91.Z – jeden z najpopularniejszych kodów PKD

Kod 47.91.Z jest na miejscu 4. wśród najpopularniejszych kodów PKD. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (październik 23- wrzesień 24) wskazano go, jako główną działalność w 11 424 wniosków (4% wszystkich nowych firm) – przytaczana dane Marcin Szokalski z inFaktu.

Po zmianach nie dowiemy się więc z klasyfikacji PKD, ile działalności w Polsce prowadzi handel e-commerce, ale będziemy w stanie określić ile podmiotów sprzedaje dany produkt.

Idź do oryginalnego materiału