PKD 2025 – jakie zmiany czekają na przedsiębiorców

homeandmarket.eu 8 godzin temu

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Dokument ten wprowadza zmiany w kodach PKD. Nowa klasyfikacja zastąpi nieprzystające do współczesnych realiów gospodarczych uregulowania z 2007 r. Sprawdzamy, czy reforma dotyczy wszystkich przedsiębiorców, i jakie dodatkowe obowiązki na nich nakłada.

Arkadiusz Kacperek, lider zespołu księgowego z CashDirector

Założenia reformy PKD

Kod PKD określa profil prowadzonej działalności gospodarczej. Klasyfikacja służy głównie celom statystycznym i analitycznym. Na podstawie tych danych można m.in. zbadać stan poszczególnych sektorów gospodarki.

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, iż w dotychczasowej klasyfikacji brakuje opisów dla nowo powstałych branż, część kodów dotyczy też nieistniejących już segmentów. Konieczność „odświeżenia” klasyfikacji PKD to główny, ale niejedyny powód wprowadzenia reformy. Nowa klasyfikacja będzie też spójna z normami unijnymi i międzynarodowymi, które Polska musiała wprowadzić.

Co nowego w kodach PKD?

Podobnie jak do tej pory kody PKD przez cały czas mają strukturę pięciopoziomową i ich poszczególne symbole oznaczają sekcję, dział, grupę, klasę, podklasę. Zgodnie z nowymi przepisami niektóre działy połączono, dodano nowe podklasy, wyodrębniono dodatkowe grupy, połączono niektóre klasy czy usunięto konkretne grupy.

Od kiedy obowiązkowe?

Nowe kody PKD będą obowiązkowe dla firm powstających od 1 stycznia 2025 r. oraz dla tych przedsiębiorców, którzy po tej dacie dokonają jakichkolwiek zmian w obowiązujących ich rejestrach – CEIDG lub KRS. Należy pamiętać, iż od 2025 r. choćby zwykła zmiana adresu czy inna edycja wpisu w CEIDG lub KRS obliguje firmę do dostosowania swojego kodu PKD do klasyfikacji wprowadzonej w rozporządzeniu z 18 grudnia 2024 r. Dlatego przed dokonaniem tego typu aktualizacji trzeba wcześniej sprawdzić, jaki kod jest adekwatny dla konkretnego obszaru zgodnie z nową klasyfikacją.

Pozostałe firmy, czyli te założone przed 1 stycznia 2025 r., mogą dostosować swoje kody PKD do nowych regulacji przed końcem przewidzianego przepisami okresu przejściowego.

Okres przejściowy – do kiedy?

Okres przejściowy zaczyna się wraz z wejściem w życie rządowego rozporządzenia, czyli 1 stycznia 2025 r., i potrwa 24 miesiące – do końca grudnia 2026 r. W tym czasie przedsiębiorcy mogą przez cały czas posługiwać się kodami PKD pochodzącymi z 2007 r. Wszystkie nowo powstałe firmy będą już stosować PKD 2025. Część „starych” przedsiębiorców prawdopodobnie zdecyduje się na dostosowanie swojego PKD do nowej klasyfikacji przed końcem okresu przejściowego. Lepiej zrobić to rozważnie i po konsultacji z księgową. Niektóre kody dają przedsiębiorcom uprawnienia do stosowania uproszczonych form rozliczania, inne nakładają specyficzne obowiązki.

Co po okresie przejściowym?

Po upływie okresu przejściowego planowane jest automatyczne dostosowanie wszystkich starych kodów PKD do klasyfikacji z 2025 r. Oznacza to, iż podmioty, które nie dostosują się samodzielnie do końca 2026 r., otrzymają nowy kod wygenerowany na podstawie starego. To rozwiązanie jest nieco dyskusyjne i budzi obawy ekspertów związane z trafnością takiego wyboru i ewentualnych problemów, jakie może wywołać.

O czym warto pamiętać?

Właściciele firm powinni mieć świadomość nadchodzących zmian. Zmiana PKD dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest prosta i wymaga jedynie zgłoszenia do CEIDG. Z kolei w przypadku spółek osobowych lub kapitałowych konieczna może być choćby zmiana umowy spółki. Jest to konieczne w przypadku aktualizacji kodu dotyczącego głównego przedmiotu działalności.

Zmiana kodu PKD w firmie może wydawać się trudna, ale warto ją przeprowadzić przed upływem dwóch lat okresu przejściowego. W ten sposób przedsiębiorca samodzielnie i precyzyjnie dopasuje klasyfikację do rzeczywistej działalności, dzięki czemu uniknie potencjalnych problemów w przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału