Planowane zmiany w realizacji nieczytelnych lub błędnych recept

6 miesięcy temu

Zmiany mają umożliwić poprawę lub uzupełnienie przez osobę realizującą receptę postaci jednostki dawkowania leku w oparciu o swoją wiedzę. Uwzględniono także możliwość wydania większej liczby opakowań lub większej ilości, jeżeli z recepty wynikają różne ilości do wydania.

  • Zmiany dotyczą realizacji recept niekompletnych, nieczytelnych, błędnych lub niezawierających potrzebnych danych.
  • Resort zdrowia rozwiązuje problem otrzymywania przez pacjentów mniejszych ilości leków, niż wynikających z potrzeb pacjenta, a także uzupełnienia jednostki dawkowania lub stosowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego.
  • Dopuszczone jest także określenie przez osobę wydającą postaci jednostki.

Określenie przez osobę wydającą postaci leku

Według w tej chwili obowiązujących przepisów, realizacja recepty niekompletnej nieczytelnej, błędnej lub niezawierającej wymaganych informacji jest dopuszczalna, jednak pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Generalnie możliwość taka chroni pacjentów przed niezrealizowaniem recepty z przyczyn niezależnych od nich, ale wynikających z błędnego, niezgodnego z wymogami lub niekompletnego wystawienia recepty.

W przypadku, w którym nie wpisano lub wpisano błędnie lub nieczytelnie postać produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w tej chwili osoba wydająca określa tę postać na podstawie posiadanej wiedzy. Według nowelizacji, uwzględniona ma być też możliwość dostosowania przez wydającego postać jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego.

Sposób dawkowania lub stosowania

W przypadku wadliwości recepty w zakresie sposobu dawkowania lub stosowania, dotychczas osoba wydająca wydawała ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego nie większą od ilości zawartej w 2 najmniejszych opakowaniach podlegających refundacji lub dostępnych w obrocie, a w przypadku leku recepturowego – maksymalnie podwójną ilość tego leku.

Zmiana ma polegać na tym, iż osoba wydająca będzie mogła wydać ilość:

  • nie większą od ilości zawartej w 4 najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie (w przypadku refundacji) lub dostępnych w obrocie na terytorium RP,
  • w przypadku leku recepturowego – maksymalnie podwójną ilość tego leku.

Od powyższego wprowadzony ma zostać wyjątek dotyczący recepty na produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową, w stosunku do których sposób dawkowania musi być wpisany na recepcie zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii – w przypadku niespełnienia tego wymogu, na podstawie tak wystawionej recepty nie może zostać wydana jakakolwiek ilość produktu leczniczego zawierającego ten środek lub substancję.

Produkt do stosowania na skórę lub do diagnostyki in vitro

Nowością ma być doprecyzowanie co do leku recepturowego do stosowania zewnętrznego na skórę lub wyrób medyczny do diagnostyki in vitro – jeżeli na recepcie przepisano ilość większą, niż 4 najmniejsze opakowania według wykazu lub dopuszczone do obrotu w RP, to wówczas osoba wydająca może wydać całą ilość przepisaną na recepcie, pomimo nieokreślenia sposobu jego dawkowania. Warunkiem jest określenie na tej recepcie częstotliwości stosowania tego produktu lub wyrobu.

Największa przepisana ilość w miejsce najmniejszej

Obecnie, w przypadku rozbieżności w recepcie pomiędzy:

  • liczbą,
  • wielkością opakowań,
  • liczbą jednostek dawkowania i sposobu dawkowania,

produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną.

Zmiana ma polegać na możliwości wydania ilości największej, jaka wynika z powyższych wartości. Ma to wyeliminować sytuacje, w których przez pomyłkę wystawiającego receptę, pacjent otrzymywał zbyt małą ilość leku. Potrzeba zmian legislacyjnych w tym zakresie była zgłaszana przez samorząd aptekarski oraz została uwzględniona w omawianym projekcie.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept jest w trakcie prac legislacyjnych. Na początku maja 2024 r. projekt skierowano do konsultacji publicznych.

Według projektu, rozporządzenie ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zamierzeniem zmian jest poprawa komfortu pacjentów oraz racjonalizacja procesu realizacji recept. Celem jest usunięcie przepisów prawa niekorzystnych dla pacjenta, które niezależnie od jego woli uniemożliwiłyby pełną realizację recepty lub otrzymanie potrzebnych leków.

Idź do oryginalnego materiału