Po co i jak rozliczać PIT?

7 miesięcy temu

Uwzględnienie ulg i odliczeń podatkowych

Złożenie deklaracji podatkowej PIT może przyczynić się do uzyskania przez nas większego zwrotu podatku.

Wyłącznie w drodze złożenia zeznania rocznego, podatnicy uzyskują możliwość skorzystania ze wszelkich przysługujących im preferencji podatkowych.

Uwzględniając ulgi i odliczenia możemy doprowadzić nie tylko do zmniejszenia podatku należnego (zobowiązania podatkowego). W następstwie skorzystania z przywilejów obowiązującego systemu podatkowego może dojść do sytuacji, w której doprowadzimy do wykazania nadpłaty podatku, a co za tym idzie - otrzymamy zwrot należności z naszego urzędu skarbowego.

[cta-article]

Weryfikacja poprawności danych

Podatnicy muszą liczyć się z pomniejszeniem ich wynagrodzenia o wartość należnego podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Większość osób uzyskuje przychody za pośrednictwem płatnika (np. pracodawcy, zleceniodawcy), który jest zobowiązany do pomniejszenia wypłacanych należności o ww. daniny publiczne. O tym, czy doszło do poprawnego obliczenia i odprowadzenia podatków i składek, podatnicy mogą przekonać się z treści informacji otrzymanej np. od zakładu pracy. Wskazane dane udostępniane są podatnikom pod postacią wypełnionych przez płatnika formularzy:

  • PIT-8C,
  • PIT-11,
  • PIT-11A/PIT-40A.

Wskazane druki powinniśmy otrzymać nie później, niż do końca lutego roku następującego po roku, którego dotyczą odprowadzone zaliczki na podatek czy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przenosząc informacje otrzymane od płatnika na adekwatny formularz deklaracji podatkowej, możemy zyskać możliwość weryfikacji, czy dane podane przez np. naszego pracodawcę są poprawne.

Ponadto podatnik również uzyskuje szansę na sprawdzenie, czy płatnik podatku prawidłowo zastosował elementy rozliczenia PIT tj. zwolnienia (np. ulga dla młodych, ulga dla pracujących seniorów itp.).

Rozliczenie wspólne

Podatnicy składający deklarację podatkową uzyskują możliwość skorzystania z rozliczenia wspólnego:

  • ze współmałżonkiem lub
  • jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Od chwili, z którą zaczęła obowiązywać wyższa kwota wolna od podatku w PIT (30 000 zł dochodu) warto rozważyć wspólne rozliczenie PIT, gdyż może się okazać, iż nasza sytuacja podatkowa doprowadzi do uzyskania większego zwrotu podatku.

Termin zwrotu podatku

Składając deklarację podatkową mamy realny wpływ na to, kiedy otrzymamy ewentualny zwrot podatku. Termin przekazania należności przez urząd skarbowy podatnikowi w dużej mierze zależy do tego, w jakiej formie i kiedy złożymy nasze zeznanie roczne PIT:

30 dni - najszybciej zwrot podatku otrzymają podatnicy, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny,

45 dni - na zwrot podatku w tym terminie mogą liczyć osoby składający zeznanie roczne PIT w formie elektronicznej,

90 dni - na weryfikację zeznań podatkowych przez urząd skarbowy najdłużej poczekają podatnicy, którzy składają zeznanie w tradycyjnej formie papierowej.

[cta-article-2]

Możliwość przekazania 1,5% PIT

W przypadku corocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy mają możliwość podzielenia się zapłaconym podatkiem z organizacjami pożytku publicznego.

Warto wspomnieć, iż jest to rozwiązanie, które nie generuje żadnych dodatkowych obciążeń po stronie podatnika. Jego mechanizm zasadniczo polega na obdarowaniu danej organizacji pozarządowej częścią uiszczonego podatku, która zamiast zasilić budżet państwa zostanie skierowana na wsparcie danego celu (najczęściej charytatywnego) wskazanego przez podatnika.

Aby móc podzielić się odpisem podatkowym z najbardziej potrzebującymi należy złożyć deklarację podatkową, w której wskazaniu podlega cel szczegółowy, dane obdarowywanej organizacji oraz kwota przekazywanej daniny.

Począwszy od minionego roku, wartość odpisu podatkowego przekazywanego organizacjom pozarządowym została podwyższona z 1 do 1,5% PIT.

Idź do oryginalnego materiału