Po miesiącu przerwy z Cypru wyruszył okręt Royal Navy z pomocą humanitarną

gospodarkamorska.pl 3 tygodni temu

Okręt wsparcia RFA Cardigan Bay wypłynął z cypryjskiego portu, aby zapewnić wsparcie dla międzynarodowych wysiłków na rzecz dostarczania pomocy humanitarnej bezpośrednio z morza do Strefy Gazy. Aktualnie trwa budowa tymczasowego pływającego pomostu w ramach trwających prac mających na celu znaczne rozszerzenie dostarczania pomocy ratującej życie mieszkańców regionu.

W ramach inicjatywy utworzenia międzynarodowego korytarza morskiego dziesiątki tysięcy ton pomocy są składowane i magazynowane na Cyprze, a następnie będą stale dostarczone bezpośrednio do Strefy Gazy przez tymczasowe molo budowane u wybrzeży lub przez port Aszdod, jeżeli zostanie otwarty przez władze Izraela. Pomost jest budowany przez siły zbrojne USA.

Wysłany z pomocą humanitarną okręt należący do floty pomocniczej brytyjskich sił morskich (Royal Fleet Auxiliary) zapewni zakwaterowanie dla setek amerykańskich marynarzy i żołnierzy pracujących przy budowie pomostu. Według szacunków specjalistów molo początkowo ułatwi dostarczenie do Strefy Gazy 90 ciężarówek z międzynarodową pomocą, a po osiągnięciu pełnej operacyjności choćby 150 ciężarówek.

- Istotne jest, abyśmy ustanowili więcej szlaków dla niezbędnej pomocy humanitarnej, aby dotrzeć do mieszkańców Gazy, a Wielka Brytania przez cały czas odgrywa wiodącą rolę w dostarczaniu wsparcia w koordynacji z USA i naszymi międzynarodowymi sojusznikami i partnerami. Załoga RFA Cardigan Bay ma najważniejsze znaczenie dla wkładu Wielkiej Brytanii w międzynarodowy plan znacznego rozszerzenia przepływu pomocy do Strefy Gazy - przekazał sekretarz obrony Grant Shapps.

Wspierając jordański lądowy korytarz humanitarny z Ammanu do Strefy Gazy i we współpracy ze Światowym Programem Żywnościowym, największa brytyjska dostawa pomocy przekroczyła granicę 13 marca, kiedy to ponad 2000 ton pomocy żywnościowej zostało rozdanych na miejscu rodzinom w potrzebie. Dostawy lądowe zostaną teraz zwiększone wraz z otwarciem izraelsko-palestyńskiego, drogowego przejścia granicznego, położone na granicy z północną częścią Strefy Gazy, które ma zostać otwarte na stałe. Jednocześnie wyspecjalizowane zespoły planistyczne z brytyjskiej armii zostały oddelegowane do bazy operacyjnej sił USA, mieszczącej się Tampie na Florydzie aby w gronie międzynarodowym opracować najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną trasę morską. Brytyjskie Biuro Hydrograficzne podzieliło się również analizą wybrzeża Strefy Gazy z amerykańskimi planistami w celu opracowania koncepcji pomostu. Podobny zespół znajduje się również na Cyprze, gdzie współpracuje zarówno z tamtejszymi władzami, jak i siłami zbrojnymi.

Władze Wielkiej Brytanii podkreślają, iż robią wszystko, co w ich mocy, aby dostarczyć więcej pomocy do Strefy Gazy poprzez drogę lądową, morską i powietrzną. W ubiegłym roku finansowym potrojono fundusze humanitarne, dostarczając wsparcie w wysokości ponad 100 milionów funtów na niezbędne wyposażenie medyczne i urządzenia sanitarne, a także zapewnienie schronienia, żywności i wody. W ostatnich tygodniach Royal Air Froce przeprowadziły dziewięć zrzutów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy. Dzięki temu dostarczono ponad 85 ton żywności.

Idź do oryginalnego materiału