Podatek minimalny 2024

5 miesięcy temu

Czym jest podatek minimalny i kogo dotyczy?

Podatek minimalny został wprowadzony do ustawy o CIT w styczniu 2022 r. w ramach podatkowych zmian związanych z “Polskim Ładem”. Wejście w życie podatku minimalnego przełożono jednak na początek 2024 r. Zgodnie z art. 24 ca ustawy o CIT podatek minimalny wynosi 10%. Obciążone tym zobowiązaniem zostają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, niektóre spółki jawne, a także podatkowe grupy kapitałowe, które posiadają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Obowiązek podatkowy wobec wspomnianych wyżej podmiotów powstaje w momencie, gdy:

  • osiągnęły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub
  • osiągnęły próg rentowności nieprzekraczający 2% (próg rentowności wyliczany jest jako stosunek dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych do przychodów innych niż z zysków kapitałowych).

Kto nie zapłaci podatku minimalnego?

Podatek minimalny nie dotyczy podmiotów opodatkowanych podatkiem PIT, spółek, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne opodatkowane podatkiem PIT. Ponadto, podatku minimalnego nie zapłacą również podmioty nieposiadające statusu spółki w rozumieniu ustawy o CIT oraz podmioty objęte odrębnymi ustawami, np. fundacje, stowarzyszenia. Wyłączenie z podatku minimalnego obejmuje również małych podatników CIT, których roczne przychody brutto nie przekraczają równowartości 2 mln euro.

Jak wyliczyć podatek minimalny i kiedy go zapłacić?

Stawka minimalnego podatku dochodowego wynosi 10%. Ustawodawca zapewnił podatnikom możliwość wyboru jednej z dwóch metod ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem minimalny.

Metoda pierwsza: podstawa opodatkowania stanowi 1,5% sumy przychodów działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, a także nadmiernych kosztów finansowania dłużnego i usług niematerialnych ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych.

Metoda druga: podstawa opodatkowania wynosi 3% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

Podatnik informuje o wybranym sposobie ustalania podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym wybrał daną metodę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatek minimalny naliczany jest raz do roku, co oznacza, iż podatnicy nie opłacają zaliczek na ten podatek. Pierwszy raz ta danina zostanie zapłacona przez podatników w 2025 r. po rozliczeniu deklaracji CIT8.

Obowiązek zapłaty podatku minimalnego nie wyklucza wystąpienia klasycznego podatku CIT, ponieważ obie daniny są równoległą formą opodatkowania. Warto jednak pamiętać, iż w sytuacji, gdy u podatnika powstanie zobowiązanie z tytułu klasycznego podatku CIT oraz minimalnego podatku, to nie powinno wystąpić podwójne opodatkowanie. Kwota zobowiązania z tytułu podatku minimalnego może zostać obniżona o zobowiązanie z tytułu klasycznego podatku CIT. Co istotne, zapłacony podatek minimalny można odliczyć od klasycznego CIT w zeznaniach podatkowych za następne 3 lata.

Idź do oryginalnego materiału