Podatek od plastiku 2023 – czym jest i ile wynosi? Poznaj kilka ważnych informacji!

1 rok temu
Zdjęcie: podatek od plastiku


Plastic tax, czyli tak zwany podatek od plastiku, to dodatkowa kwota, jaką trzeba zapłacić za plastikowe opakowanie, które nie mogą zostać poddawane recyklingowi. Ile wynosi plastic tax? Kto ponosi wyższe koszty? Sprawdź!

Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej poparły pomysł wprowadzenia podatku od plastiku. W związku z tym Rada Europejska zdecydowała o wprowadzeniu takiego podatku z dniem 1 stycznia 2021 roku. Po przedstawieniu tej informacji opinii publicznej pojawiło się wiele dyskusji na temat słuszności tego pomysłu. Nie da się zaprzeczyć, iż ma on liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Co to adekwatnie oznacza dla zwykłego obywatela? Kto ponosi koszty związane z plastic tax? Ile wynosi kwota nowego podatku w 2023 ? Sprawdź!

Czym jest podatek od plastiku?

Unijni przywódcy zgodzili się na wprowadzenie nowej opłaty w UE – mowa o podatku od plastiku. Jest to podatek od produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych, niepoddanych recyklingowi. Nie da się zaprzeczyć, iż wiele działań podejmowanych przez człowieka, w tym także produkcja odpadów, ma bardzo negatywny wpływ na środowisko i dosłownie wszystko, co nas otacza. To wymusza zmiany na arenie międzynarodowej w polityce dotyczącej klimatu i środowiska. Podatek od plastiku zdecydowanie jest próbą podjęcia pewnych kroków w kierunku dobrych zmian.

Ile wynosi plastic tax?

Zastanawiasz się, jaka jest stawka nowego podatku? Otóż ustalono, iż za kilogram odpadów trzeba będzie zapłacić 0,8 euro. Nie da się ukryć, iż ta opłata może stać się znacznie bardziej dotkliwa w państwach członkowskich UE, które nie radzą sobie dobrze z ze zbieraniem i recyklingiem odpadów. Zdecydowanie warto podjąć odpowiednie działania, aby omawiana danina była jak najmniejsza. To jednak wymaga dużych zmian systemowych. Polska ma w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia. Eksperci szacują, iż ze względu na wprowadzenie nowej daniny Polska może stracić choćby 430 mln euro rocznie, a ogólnie do budżetu UE może wpłynąć choćby 3 mld euro.

Kto zapłaci podatek od plastiku?

Nowy rodzaj podatku będzie przede wszystkim dużym obciążeniem dla tych państw Unii Europejskiej, które nie radzą sobie zarówno ze zbiórką, jak i recyklingiem odpadów. Warto wspomnieć, iż podatek ten nie dotyczy opakowań z tworzyw sztucznych, zawierających minimum 30% plastiku pochodzącego z recyklingu. Rząd może przenieść koszty związane z nową daniną na producentów opakowań z tworzyw sztucznych w ramach tak zwanej ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oczywiście z pewnością podatek od opakowań plastikowych odczuje każdy konsument, gdy wzrosną ceny w sklepach za niektóre produkty. Jednak warto zastanowić się nad priorytetami, do których powinna należeć ochrona środowiska i troska o klimat.

Czym jest dyrektywa plastikowa?

Decyzją Unii Europejskiej od lipca 2021 roku obowiązuje Dyrektywa plastikowa, która wprowadza konkretne restrykcje i zabrania wprowadzania do obrotu produktów jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych. W tej grupie produktów znajdują się między innymi: sztućce, talerze, słomki, pojemniki na żywność, pojemniki na napoje, kubki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów. Wspomniana Dyrektywa ta ma celu ograniczenie używania produktów wykonanych z tworzyw sztucznych i zastąpienie ich alternatywnymi materiałami, które nie mają tak negatywnego wpływu na środowisko. Produkty jednorazowe z tworzyw sztucznych gwałtownie stają się odpadami, które nie zostają poddane recyklingowi. W ten sposób człowiek po prostu produkuje coraz więcej odpadów i zanieczyszcza środowisko. Te zmiany, choć dla wielu osób wydają się bolesne ze względu na zwiększenie kosztów produkcji, to po prostu są konieczne.

Plusy wprowadzenia plastic tax

Mimo tego, iż wprowadzenie opodatkowania z tworzyw sztucznych wiąże się z kosztami i dużymi sumami płynącymi z poszczególnych państw członkowskich do budżetu UE, to z pewnością ta procedura ma pozytywne strony. Przede wszystkim zwraca uwagę na bardzo istotną kwestię i zwiększa świadomość związaną z ochroną środowiska naturalnego. To bardzo ważne, gdyż w dzisiejszych czasach człowiek podejmuje wiele działań, które mają katastrofalny wpływ na otaczającą nas naturę. To z kolei prowadzi między innymi do poważnych zmian klimatycznych. jeżeli chcemy, aby przyszłe pokolenia żyły w normalnym świecie, już teraz należy wprowadzić duże zmiany. Poza tym wprowadzenie omawianego podatku może zwiększać efektywność recyklingu plastiku.

Podatek plastikowy a Polska

20 grudnia 2022 roku rząd przyjął projekt, który będzie wprowadzał do polskiego prawa ustalenia dyrektywy plastikowej. Zgodnie z nowymi przepisami zakazane będzie wprowadzanie na rynek plastikowych produktów jednorazowego użytku, np. słomek, talerzy, sztućców oraz styropianowych pojemników na napoje i posiłki. Pierwotnie projekt w zdecydowanej większości miał wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., ale już wiadome jest, iż ten termin nie zostanie dotrzymany.

Minusy wprowadzenia podatku od plastiku

Nie da się zaprzeczyć, iż wprowadzenie nowego podatku od tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi może mieć duży wpływ na wzrost cen produktów w plastikowych opakowaniach. Ten fakt odczuje adekwatnie każdy konsument. Przedsiębiorcy przynajmniej w pewnym stopniu przerzucą nową daninę na konsumenta.

Zmiany klimatyczne stają się faktem i coraz więcej osób zaczyna interesować się tą tematyką. Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, iż najwyższy czas na podjęcie dużych i znaczących kroków, które mogą zatrzymać tę niszczącą machinę. Kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska są również bardzo ważnym tematem na arenie polityki międzynarodowej. Wszystkie kraje członkowskie UE zgodziły się na wprowadzenie tak zwanego plastic tax, czyli podatku od plastiku. W związku z tym każdy kraj za kilogram odpadów ma zapłacić 0,8 euro. W wielu społeczeństwach zdania co do słuszności tej nowej daniny są podzielone. Jednak nie da się zaprzeczyć, iż jest to krok w dobrą stronę, jeżeli chodzi o troskę o środowisko.

Idź do oryginalnego materiału