Podatek w USA – kto musi płacić podatek dochodowy? Jakie są stawki opodatkowania?

2 lat temu
Zdjęcie: Podatek w USA


Podatek w USA jest kwestią dosyć skomplikowaną, a cały system przepisów podatkowych znacznie różni się o tego obowiązującego w Polsce. Wiele zależy od konkretnego stanu w USA. Jak rozliczać i zapłacić podatek? Sprawdź, jakie są rodzaje podatków w USA!

W Stanach Zjednoczonych podatnik może mieć do czynienia z różnymi rodzajami podatków. Istnieje między innymi federal tax, state tax, a także local tax. Rok podatkowy w USA, podobnie jak w Polsce, trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Natomiast zeznanie podatkowe dotyczące podatku federalnego każdy podatnik ma obowiązek złożyć do 15 kwietnia w kolejnym roku. Kogo obowiązują poszczególne rodzaje podatku w USA? Czy w Stanach Zjednoczonych jest urząd skarbowy? Ile wynosi stawka podatku? Sprawdź, jak się w tym wszystkim odnaleźć i co musi wiedzieć pracodawca w kontekście wypełniania formularza skarbowego!

Jak wygląda system podatkowy w USA?

Na wstępie warto podkreślić, iż Stany Zjednoczone to kraj związkowy, co ma przełożenie na wiele różnic w przepisach. Bardzo często poszczególne stany mają swoje własne regulacje prawne. Mimo to wszystkie podlegają rządowi USA. To znaczy, iż obywatele są zobowiązani zarówno do przestrzegania prawa federalnego, jak i obowiązujących regulacji lokalnych. W USA, podobnie jak w Polsce, każdy podatnik ma obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Jakie są rodzaje podatków w USA?

W USA system podatkowy jest dosyć skomplikowany i nie sposób jest wymienić wszystkich zobowiązań. Do głównych podatków obowiązujących obywateli USA należy przede wszystkim:

  • podatek dochodowy;
  • należność od sprzedaży;
  • należność od nieruchomości.

Podatek dochodowy w USA

Podatek w USA, czyli income tax, to podatek od dochodów uzyskanych w danym roku przez podatnika. Jednak ta należność może być nakładana zarówno przez władze federalne lub stanowe, jak i lokalne. Taka sytuacja może być nie do końca zrozumiała w Polsce, gdzie obowiązuje jeden rodzaj należności liczonej od dochodu. Jednak zdecydowanie warto się przyjrzeć poszczególnym rodzajom opodatkowania w Stanach Zjednoczonych.

Federalny podatek dochodowy

Federal tax bez wątpienia jest najważniejszy i obowiązuje we wszystkich stanach. Pobiera go IRS, czyli Internal Revenue Service. W tym przypadku należność, jaką trzeba oddać, zależy przede wszystkim od osiągniętego dochodu i możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Interesujący jest fakt, iż rozbieżność, jeżeli chodzi o stawkę, jest ogromna. Najniższy podatek federalny wynosi 10% i może wzrosnąć choćby do 37% w zależności od wysokości dochodów. To jednak nie wszystko, podatnik jest zobowiązany również do odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne. Warto podkreślić, iż to właśnie ten podatek w USA jest głównym źródłem dochodu dla rządu federalnego.

Podatek stanowy

Kolejny to state tax, czyli stanowy podatek, który może wynosić od 1 do 10%. Wolne od tej daniny są między innymi stany:

  • Nevada;
  • Wyoming;
  • Washington;
  • New Hampshire.

Lokalny podatek dochodowy

Ostatni rodzaj daniny związanej z osiąganym dochodem to local tax, który jest przeznaczany między innymi na służbę zdrowia lub lokalną policję. Jego stawka wynosi od 1 do 2% dochodu.

Podatek od nieruchomości

Podatek w USA od nieruchomości, czyli real estate tax, jest podatkiem własnościowym. Koszty z nim związane musi ponieść każdy, kto kupuje nieruchomość. Dotyczy on zarówno gruntów, domów, jak i mieszkań. To jednak nie wszystko, bo może on dotyczyć także samochodów. Z uzyskanych pieniędzy finansowane są na przykład straż pożarna czy oczyszczanie miasta. W przypadku tego podatku stawki są zróżnicowane i zależą od wielu czynników.

Podatek od sprzedaży w USA

Jeśli chodzi o podatek w USA, ciekawostką może być fakt, iż w Stanach Zjednoczonych nie obowiązuje podatek VAT bardzo dobrze znany w Polsce, a także innych europejskich krajach. Natomiast istnieje tak zwany podatek od sprzedaży, czyli sales tax. Dodawany jest on do wartości produktu lub usługi. W tym przypadku również stawki mogą się różnić w zależności od konkretnego stanu. Wielu turystów podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych chętnie wybiera się na zakupy, licząc na nieco niższe ceny. Trzeba jednak pamiętać, iż w sklepach sales tax doliczany jest dopiero przy kasie. Podatek ten nie obowiązuje na przykład w stanie Alaska.

Praca w USA a podwójny podatek dochodowy

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w USA oczywiście muszą rozliczyć się z uzyskanego dochodu. W takim przypadku obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. W Polsce od podatku należnego odlicza się należność opłaconą za granicą. Osiągasz dochody zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych i masz wątpliwości w związku z rocznym zeznaniem podatkowym? Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą. Doradca podatkowy to osoba, która z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i podpowie, w jaki sposób rozliczyć swoje przychody, aby uniknąć błędów i problemów.

Nie da się zaprzeczyć, iż kwestie podatku w USA są bardzo skomplikowane. Nie sposób opisać ogólnie systemu podatkowego w USA, ponieważ jest on bardzo zróżnicowany w każdym z poszczególnych stanów. Wszyscy podatnicy są zobowiązani do odprowadzania federalnego podatku dochodowego, natomiast w zależności od miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności mogą także podlegać podatkowi lokalnemu. Mają obowiązek rozliczyć się rocznym zeznaniem podatkowym, podobnie jak obywatele Polski. Stawka podatkowa również jest zróżnicowana (federal tax zależy od dochodów, a local tax od obowiązujących przepisów).

Idź do oryginalnego materiału