Podkomisja stała do spraw młodzieży /nr 2/ (11-04-2024)

1 tydzień temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Podkomisje:
  • Podkomisja stała do spraw młodzieży /nr 2/
Mówcy:
  • Sekretarz Komisji Marta Artymińska
  • Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński /PiS/
  • Poseł Wiesław Różyński /PSL-TD/
  • Poseł Sławomir Skwarek /PiS/
  • Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński /PiS/

Podkomisja stała do spraw młodzieży obradująca pod przewodnictwem posła Tomasza Zielińskiego (PiS), przewodniczącego podkomisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– zmiany w składzie prezydium podkomisji;

– ustalenie harmonogramu prac podkomisji.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Marta Artymińska i Adrian Maćkiewicz – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Witam państwa bardzo serdecznie, otwieram posiedzenie podkomisji stałej do spraw młodzieży.

Stwierdzam kworum. choćby mamy więcej kworum niż posłów na sali.

Szanowni państwo, porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia to wybór zastępcy przewodniczącego podkomisji i dyskusja na temat harmonogramu prac podkomisji. Czy są uwagi do porządku? Nie ma. Stwierdzam, iż porządek został przyjęty.

Przechodzimy do punktu pierwszego porządku dziennego. Proszę o zgłaszanie kandydatur na funkcję zastępcy przewodniczącego podkomisji.

Jeżeli pozwolilibyście państwo, proponowałbym posła Sławomira Skwarka.

Poseł Sławomir Skwarek (PiS):

Wyrażam zgodę, ale czy podkomisja przyjmie…

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Czy są jeszcze inne kandydatury?

Poseł Sławomir Skwarek (PiS):

Ja wyrażam zgodę – odpowiadam do mikrofonu.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Jeżeli nie ma... Już pan poseł wyraził zgodę. Czy jest sprzeciw wobec kandydatury posła Sławomira Skwarka?

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński (PiS):

Nie ma. Najmłodszy.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Nie ma, czyli... Głosujemy?

Sekretarz Komisji Marta Artymińska:

Jeśli nie ma sprzeciwu, to nie ma potrzeby.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Nie ma sprzeciwu. Gratuluję wyboru.

Witam jeszcze pana przewodniczącego…

Szanowni państwo, przechodzimy teraz do punktu drugiego porządku dziennego – dyskusja nad harmonogramem prac podkomisji. Jest taka wola, żeby podkomisja była bardzo aktywna, poruszała tematy istotne dla młodzieży, oczywiście związane z szeroko rozumianym szkolnictwem. Nie ukrywam, iż chciałbym, żeby też jednym z wiodących tematów przez cztery lata działalności naszej podkomisji były szeroko rozumiane zagrożenia w sieci. One były w poprzedniej kadencji, już jedno takie posiedzenie podkomisji się odbyło, ale myślę, iż jest to temat tak ważny, o ile chodzi rozpowszechnienie, iż naprawdę jest o czym rozmawiać przez kolejne lata. Na pewno pojawi nam się wiele tematów.

Dzisiaj mam taką propozycję, żebyśmy przyjęli tematykę dwóch posiedzeń na to półrocze, czyli na maj i czerwiec, bo taka jest również propozycja sekretariatu Komisji, a potem ułożylibyśmy harmonogram na kolejne półrocze. Ja mam tematy, które moglibyśmy rozpatrzyć, mogę je przedstawić – dwa pierwsze. o ile zgodzilibyście się państwo, to byśmy się nimi zajęli. A o ile się pojawią jeszcze inne czy będziemy chcieli jakiś inny, czy panowie macie jakiś inny temat, to oczywiście jest to do rozmowy.

Ja powiem o dwóch tematach – tutaj mam cztery, ale na razie przestawiłbym tylko dwa.

W poprzedniej kadencji zmieniła nam się struktura rad młodzieżowych: pojawiły się powiatowe rady młodzieżowe, pojawiły się rady młodzieżowe w sejmiku – jest taka możliwość. Zostały też, szanowni państwo, dokładnie określone kompetencje tych rad młodzieżowych. Był pełnomocnik rządu do spraw młodzieży, jest taki specjalny poradnik. I proponuję, abyśmy mieli taki temat jak: „Ocena działalności młodzieżowych rad gmin/miast, powiatów i sejmików województw w świetle realizacji obowiązujących przepisów”. Dowiedzielibyśmy się trochę ilościowo, ile tych rad jest, jak one funkcjonują, zaprosilibyśmy ze dwie rady... O, wiem, iż na przykład w Biłgoraju powstała powiatowa rada, prawda?...

Poseł Wiesław Różyński (PSL-TD):

Tak.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

...jako coś nowego. Możemy zaprosić i uczniów, żeby się podzielili. To byłby taki jeden temat.

A drugi temat. Ze względu na rosnącą… Dzień dobry, panie pośle…

Ze względu na rosnącą popularność wśród młodzieży, też jest drugi temat: „Rozpatrzenie informacji ministra edukacji narodowej i ministra obrony narodowej na temat funkcjonowania klas mundurowych w szkołach ponadpodstawowych”. Ponieważ wiemy, iż tutaj z jednej strony minister edukacji może dać informacje o tych klasach mundurowych: ile ich jest, jak one funkcjonują w strukturach szkół i tak dalej, a jednocześnie minister obrony narodowej może nam pokazać, ile samorządów wnioskowało, bo tam musi być zgoda. Wydaje się, iż ten temat też jest taki interesujący i mógłby być punktem wyjścia. A potem, na przykład za dwa lata, moglibyśmy wrócić do tych tematów, zobaczyć, czy jest jakiś progres, czy coś się polepszyło. Czy w stosunku choćby do rad, czy do klas mundurowych, jakbyśmy uzyskali jakieś informacje statystyczne, to mogłoby to też nam coś dać, w którym kierunku idziemy. I myślę, iż też moglibyśmy zaprosić jakichś uczniów z klasy mundurowej, dyrektora szkoły, żeby powiedzieli, jak oni funkcjonują, jakie są ich relacje z wojskiem. Temat dość szeroki, ciekawy.

Ja mam takie dwa tematy. Czy panowie macie jakieś tematy też na to półrocze, gdybyśmy… A o ile nie – już zaraz oddam panu głos – to możemy się umówić, iż zastanowimy się nad tematami następnymi, żeby w następnym półroczu je realizować. Bardzo proszę, czy ktoś chciałby zgłosić jeszcze jakiś temat, czyli ewentualnie wymienić jeden z tych dwóch?

Rozumiem, iż mamy….

Poseł Wiesław Różyński (PSL-TD):

Jeśli można…

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Tak, bardzo proszę.

Poseł Wiesław Różyński (PSL-TD):

Myślę, iż na chwilę obecną możemy faktycznie, biorąc pod uwagę liczbę zadań, które mamy bezpośrednio w innych komisjach, podjąć te tematy, właśnie zapraszając młodzież – może nie tylko z jednego, ale z kilku wybranych miejsc w Polsce.

Odnośnie do rad, dodałbym jeszcze tutaj, ale to może w drugim półroczu, organizacje pozarządowe skupiając się tylko na tych…

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Tak jest.

Poseł Wiesław Różyński (PSL-TD):

…które reprezentują młodzież. Tak więc myślę, iż uzupełnienie tego drugiego punktu, może w drugim półroczu, iż chodzi o organizacje typowo młodzieżowe, które realizują różnego rodzaju programy, przede wszystkim, edukacyjne, wychowawcze.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Świetny pomysł. I też będę miał taką propozycję, jak będziemy formułować te tematy, żebyśmy je tak właśnie zawężali, czyli żeby one były takie stricte tematyczne, dotyczące jednego. Tak jak pan poseł tutaj powiedział o tych organizacjach, które działają w szkołach – to tylko zajmiemy się wtedy organizacjami, bo będziemy mogli mieć jakiekolwiek porównanie. Tak więc świetny pomysł.

To w takim wypadku, czy jest sprzeciw, żebyśmy te dwa punkty…

Poseł Sławomir Skwarek (PiS):

Wydawało mi się, iż były trzy punkty.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Nie, ale to w następnym półroczu. Ja rozumiem, iż pan poseł mówił, iż w następnym półroczu?

Poseł Wiesław Różyński (PSL-TD):

Potwierdzam. Mamy dużo spraw i jestem za tym, żeby na początku te dwie, a później, właśnie w drugim półroczu, żeby wdrożyć się w sprawy związane z organizacjami młodzieżowymi typowo zajmującymi się młodzieżą.

Przewodniczący poseł Tomasz Zieliński (PiS):

Dobrze. Umawiamy się, iż na posiedzeniu czerwcowym zrobimy sobie, po prostu, też punkt: planowanie kolejnego półrocza, i w ten sposób ustalimy sobie kolejne posiedzenia. To znaczy, my możemy się spotykać i częściej, tylko wiadomo – mamy też prace w Komisji. Zobaczymy, jak nam to będzie wychodzić.

Rozumiem, iż nie ma sprzeciwu? Robimy te dwa punkty. Ja sprecyzuję je dla państwa do sekretariatu, tak jak to powiedziałem.

Dziękuję bardzo, zamykam dyskusję. Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia podkomisji.

Zamykam posiedzenie. Bardzo panom dziękuję i do widzenia.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału