Podkomisja stała do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi /nr 13/ (04-02-2025)

3 tygodni temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Podkomisje:
  • Podkomisja stała do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi /nr 13/
Mówcy:
  • Zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego Bartosz Bednarczyk
  • Koordynator Programu Rzecznictwa Krajowego Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Piotr Frączak
  • Dyrektor organizacyjny Światowego Jamboree Skautowego Karol Gzyl
  • Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Ewa Kalbarczyk
  • Poseł Katarzyna Królak /KO/
  • Zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ernest Nasternak
  • Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki Dorota Ognicha
  • Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz
  • Dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Andrzej Radniecki
  • Ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Tomasz Schimanek
  • Dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR Grzegorz Staniaszek
  • Zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Leszek Szymański
  • Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski /Lewica/
  • Zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Wiater
  • Zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Tomasz Włodarczyk

Podkomisja stała do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, obradująca pod przewodnictwem posła Tadeusza Tomaszewskiego (Lewica), przewodniczącego podkomisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– informacja na temat rocznych i wieloletnich planów współpracy wynikających z art. 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2003, poz. 873, z późn. zm.)

W posiedzeniu udział wzięli: Monika Piątkowska zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Andrzej Radniecki dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Dorota Ognicha dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki, Bartłomiej Karolczyk zastępca dyrektora Departamentu Turystyki MSiT, Anna Kuder naczelnik wydziału w Departamencie Sportu Wyczynowego MSiT, Ernest Nasternak zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Szymański zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Grzegorz Staniaszek dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR, Michał Wiater zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, płk Tomasz Włodarczyk zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wraz ze współpracownikiem, płk Zbigniew Targoński szef Sztabu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej wraz ze współpracownikiem, Tomasz Schimanek ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Piotr Frączak koordynator Programu Rzecznictwa Krajowego Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Jerzy Płókarz prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej, Bartosz Bednarczyk zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego wraz ze współpracownikiem, Ewa Kalbarczyk zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W posiedzeniu udział wzięła pracownica Kancelarii Sejmu: Jolanta Boratyn-Dąbkowska – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Otwieram posiedzenie podkomisji stałej do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Witam serdecznie wszystkich państwa, przedstawicieli rządu i instytucji rządowych. Pozwólcie państwo, iż będę prezentował państwa jak będziecie omawiać swoje materiały, bo lista jest długa, zresztą widać to po sali.

W porządku dziennym dzisiejszego posiedzenia mamy informację na temat rocznych i wieloletnich planów współpracy z organizacjami pozarządowymi wynikających z art. 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Prosiliśmy o tę informację ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, ministra sportu i turystyki, ministra obrony narodowej oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Chciałbym zauważyć, iż art. 5b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje, iż minister lub wojewoda przyjmują, w drodze zarządzenia, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, roczny lub wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 na okres nie dłuższy niż 5 lat. Przepisy art. 5a stosuje się odpowiednio. Organ administracji rządowej nie później niż do 30 kwietnia każdego roku ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie z realizacji programu za poprzedni rok. Art. 5c zakłada, iż minister po zasięgnięciu opinii Rady Pożytku Publicznego, może w zakresie swojej adekwatności opracować resortowe programy wspierania rozwoju organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 oraz finansowo wspierać te programy, w szczególności w trybie, o którym mowa w art. 11.

Nasza podkomisja , zgodnie z planem pracy, w konsultacji z organizacjami pozarządowymi, chce w I półroczu monitorować przedstawicieli rządu, poszczególne resorty czy realizują swój obowiązek wynikający z art. 5b. Tu nie ma, iż chce, nie chce, może, ale to jest obowiązek nałożony na wszystkich ministrów, dotyczący przyjęcia rocznego lub wieloletniego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wyraz „lub” oznacza, iż w zależności od ministerstwa, natomiast obowiązek rocznego…Wcześniejszy artykuł mówi, iż roczne programy powinny być przyjmowane do 30 listopada, natomiast sprawozdanie – jak cytowałem – zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej do 30 kwietnia każdego roku.

Podkomisja otrzymała informację: „W związku z planowanym posiedzeniem podkomisji uprzejmie informuję, iż sprawy dotyczące ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym rocznych i wieloletnich umów należą od 2017 r. do kompetencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Departament Społeczeństwa Obywatelskiego. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej nie jest zatem adekwatny w powyższym zakresie”. To po prostu niezrozumienie naszej informacji. Akurat w tym ministerstwie jest dużo obszarów, które mogą być przedmiotem konsultacji. To, iż w imieniu rządu całą problematyką zajmuje się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, minister adekwatny ds. społeczeństwa obywatelskiego, nie zwalnia poszczególnych ministrów i wojewodów od przyjmowania tych programów.

To takie wyjaśnienie na początku. Chciałbym prosić państwa, żebyśmy na tym skupili się, żebyście państwo w swoich wypowiedziach odpowiedzieli nam na pytanie – czy minister przyjął taki program, czy on jest opublikowany, czy jest roczny, czy wieloletni? jeżeli państwo chcecie również poinformować jakie są formy współpracy, bo ustawodawca mówi, iż chodzi o wspieranie, o powierzanie zadań. Mówi też o alternatywie, czy możliwości przyjęcia dodatkowego wspierania organizacji, ich powstawania, rozwoju, ale to nie jest obowiązkowe.

Uprzejmie proszę przedstawiciela ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o przedstawienie informacji, poza tym, co zacytowałem z maila.

Dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Andrzej Radniecki:

Dziękuję, panie przewodniczący. Dzień dobry państwu. Tak, to jakieś nieporozumienie, niezrozumienie intencji, co miało być przedmiotem spotkania. Oczywiście, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szeroko współpracuje z sektorem organizacji pozarządowych. I to od wielu lat. Przypomnę, iż problematyka działalności pożytku publicznego rodziła się, wykluwała rzeczywiście w łonie tego resortu. Przez wiele lat minister adekwatny do spraw zabezpieczenia społecznego był gospodarzem ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W związku z tym obowiązki wynikające z ustawy były i przez cały czas są szczególnie przestrzegane w tym resorcie. Ministerstwo systematycznie od wielu lat współpracuje z sektorem pozarządowym na podstawie programów współpracy, o których mowa w ustawie – aktualnie – jak powiedział pan przewodniczący – w art. 5b ust. 1.

Nie rekonstruując historycznie, skupię się na tym, co w tej chwili obowiązuje. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z ustawą, przyjęło taki program w porozumieniu z sektorem, po konsultacjach. Program jest 3-letni. Czyli obowiązuje od 2024 r. do 2026 r. Na podstawie tego programu ministerstwo realizuje liczne działania związane ze współpracą z sektorem pozarządowym, z których corocznie przedstawia sprawozdania. Takie sprawozdanie jest publikowane do 30 kwietnia każdego roku. Zatem na chwilę obecną najbardziej aktualne sprawozdanie, jakie posiadamy, to sprawozdanie za 2023 r. Mogę ewentualnie podzielić się z państwem danymi z tego sprawozdania. Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej ministerstwa. Jesteśmy w trakcie przygotowywania programu współpracy za 2024 r. Gromadzimy dane, analizujemy je. Wyciągamy już pierwsze wnioski. Na pewno takie sprawozdanie będzie przygotowane i opublikowane w terminie ustawowym na naszych stronach.

Nie chcę zabierać zbyt wiele czasu, ale tylko opowiem w trzech słowach o głównych celach tego programu, który obowiązuje do 2026 r. Program został podzielony zgodnie z kompetencjami wynikającymi z ustawy o działach administracji rządowej na obszary związane czy to z obszarem pracy, czy obszarem zabezpieczenia społecznego czy obszarem szeroko rozumianej polityki rodzinnej. Przede wszystkim w tych obszarach odbywa się ta współpraca. Priorytety dotyczą opracowania systemowych rozwiązań w obszarach, o których mówiłem, we współpracy, w konsultacjach z sektorem pozarządowym. Zlecanie organizacjom pozarządowym konkretnych zadań publicznych wynikających z ustawy i działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. I – jak powiedziałem – korespondujących z zadaniami, z misją naszego resortu. Mamy szczególnie wyodrębniony jeden priorytet – bezpośrednio nakierowany na rozwój ekonomii społecznej, przedsiębiorczości społecznej, co również znajduje się w gestii naszego ministerstwa. To są trzy najważniejsze obszary.

Jeśli chodzi o formy współpracy, również zgodnie z ustawą, jest to zarówno forma niefinansowa, która w szczególności sprowadza się do wspólnych działań konsultacyjnych, wspólnego przygotowywania rozwiązań programowych bądź legislacyjnych. Robimy to w ramach różnych organów opiniodawczo-doradczych ministra czy ciał pomocniczych ministra za pośrednictwem grup roboczych złożonych z przedstawicieli szeroko rozumianego sektora pozarządowego, szczególnie przedstawicieli sektora ekonomii społecznej. W naszym ministerstwie jest kilkanaście takich organów pomocniczo-doradczych. One tematycznie odpowiadają obszarom, którymi zajmuje się nasze ministerstwo.

Kolejna forma – najbardziej powszechna i znana nam wszystkim – to forma finansowa. Ona sprowadza się w szczególności do zlecania zadań publicznych w formie otwartych konkursów ofert ogłaszanych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ale dodam, iż ze względu na naszą specyfikę mamy również pewne działania i programy, które realizują współpracę finansową na podstawie ustawy o ekonomii społecznej. To szczególnie ważne w kontekście zeszłego roku, kiedy w zasadzie cała alokacja Krajowego Programu Odbudowy przeznaczona na rozwój sektora ekonomii społecznej odbywała się w formie konkursów na podstawie ustawy o ekonomii społecznej. Te tryby są bardzo podobne. Korespondują ze sobą. Natomiast to spora alokacja jak na skalę współpracy finansowej. Dla porównania – dane, które posiadamy za 2023 r. mówią o ok. 350 mln zł wartości współpracy finansowej z sektorem pozarządowym. Za chwilę opublikujemy dane za 2024 r. i ta kwota zmieni się znacząco, ponieważ samej alokacji z Krajowego Programu Odbudowy – to blisko 200 mln zł.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

…190 tys. na podmiot.

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Na podmiot w ramach jednej dotacji. W zeszłym roku zawarliśmy ponad 1000 takich umów. To na pewno istotnie wpłynie na dane za 2024 r., które opublikujemy.

Ministerstwo współpracuje na podstawie licznych programów resortowych. Na chwilę obecną jest ich 14. To dane za zeszły rok, które nie są jeszcze opublikowane. W zeszłym roku 14 programów resortowych dotacyjnych funkcjonowało w ministerstwie. I cóż? Jak powiedziałem, szczegółowe dane...Jestem do dyspozycji. Pewną ich część mógłbym dzisiaj omówić. Kompleksowa informacja pojawi się do 30 kwietnia br. na naszych stronach internetowych.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję, panie dyrektorze za tę informację.

Poza informacją w postaci maila wróciliśmy do normalności, czyli realizacji ustawy. Chcę tylko dopytać i prosić państwa o informację, czy ta kooperacja finansowa ma charakter wspierania i powierzania zadania, czy jeden i drugi charakter. Czy w ramach wspierania również macie i w jakiej wielkości są przewidziane koszty obsługi zadania? Co mam na myśli? Mam na myśli to, żeby zrealizować zadanie publiczne to trzeba mieć księgowego, specjalistów itp. Niektórzy boją się kosztów obsługi zadania. A to jest wymiar partnerskiej współpracy, bo przecież w resortach, podległych jednostkach jest wielu specjalistów dobrze opłacanych, to sektor pozarządowy musi być traktowany na podobnych zasadach. Uprzejma prośba, gdyby pan dyrektor mógł dopowiedzieć – wspieranie, powierzanie i ewentualnie koszty obsługi.

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Nie mam szczegółowej statystyki. Natomiast jest to jednak model mieszany. W niektórych programach jest to powierzanie, w niektórych – wspieranie. Mogę powiedzieć bezpośrednio za departament, którym zarządzam, Departament Ekonomii Społecznej – powierzamy, przewidywane są też koszty obsługi.

Co do poziomu – jest też różnie, nie ma tutaj twardych przepisów. Być może to jest rzeczywiście dobry temat. Jest program pn. „Warto być przedsiębiorstwem społecznym”, który w większości, a na pewno w dużej mierze skupia się na tego rodzaju kosztach – kosztach bieżących. Wsparcie polega w szczególności na wsparciu bieżącej działalności przedsiębiorstw społecznych.

Jak powiedziałem, tych programów jest kilkanaście, ale też muszę powiedzieć, iż w ministerstwie prowadzone są prace, które zmierzają do wypracowania na poziomie resortu jednolitego podejścia, jednolitego standardu i zasad tworzenia programów resortowych, które są adresowane m.in. do sektora pozarządowego. Bo rzeczywiście – rozumiem skąd to pytanie – jest tak, iż są przyjmowane różne kryteria w zależności…Czynników, które mają wpływ jest pewnie wiele. Są to programy finansowane bezpośrednio czy z budżetu państwa, czy z KPO, które rządzi się swoimi prawami. Są też programy współfinansowane z funduszy celowych – Funduszu Solidarnościowego, Funduszu Pracy. Tam też są pewne ograniczenia, które być może są na poziomie ustawy. Nowa ustawa o rynku pracy znajduje się w tej chwili w trakcie prac parlamentarnych. Warto przy okazji zwrócić na to uwagę.

Myślę, iż pozytywnym sygnałem jest próba przygotowania wspólnego podejścia na razie na poziomie resortu, ale myślę, iż to też można upowszechnić jako dobrą praktykę w dalszych etapach.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. Ostatnie pytanie dopełniające, skierowane także do kolejnych przedstawicieli resortów – czy w waszej bieżącej współpracy zdarzają się sytuacje, w których partnerzy pozarządowi z własnej winy nie rozliczają zadań publicznych? Czy – krótko mówiąc – są jakieś znaczące kłopoty z rozliczeniem zadań publicznych?

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Oczywiście, to zdarza się. Przy takiej liczbie zawieranych umów, to – choćby z rachunku prawdopodobieństwa – należy spodziewać się, iż takie przypadki pojawiają się. Nie powiedziałbym, iż to jest skala, która byłaby niepokojąca na chwilę obecną. Muszę też powiedzieć, iż raczej staramy się na etapie rozliczania w jakiś sposób przygotowywać podmioty do tego etapu. To czasami są spotkania informacyjne, czy w określonym czasie, kiedy zbliża się okres sprawozdawczy zapraszamy na spotkania, które przypominałyby o obowiązku ale także o zasadach jego sporządzenia, co nie wyklucza pojedynczych przypadków, które czasami są kłopotliwe i niekiedy muszą skończyć się postępowaniami administracyjnymi. Ale nie powiedziałbym, iż ta skala jest istotna.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję. Czy są pytania do przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? Proszę uprzejmie, pani poseł.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Czy wszystkie konkursy, które mieliście zaplanowane na 2025 r. zostały ogłoszone? Jeszcze nie? Tak?

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Nie. Z pewnością jeszcze nie.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Jak wygląda procedura oceny projektów składanych przez organizacje pozarządowe? Czy eksperci są powoływani z zewnątrz? Czy przechodzą procedurę, tak żeby ten konkurs był jak najbardziej transparentny i żeby zamazać ostatnie 8 lat, jeżeli chodzi o NGO-sy?

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Wrócę do wcześniejszej konstatacji, iż nie ma jednolitego podejścia. Programy – odniosę się do swojego pionu – którymi zajmuje się…

Poseł Katarzyna Królak (KO):

To ekonomia społeczna – „Warto być przedsiębiorstwem społecznym”…

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

…tam mamy ekspertów zewnętrznych z naboru. Eksperci są wybierani na podstawie określonych kryteriów. To jest jakby ta faza wejścia, kryterium wejścia związane czy to doświadczeniem w rozliczaniu, doświadczeniem w sektorze, w kontakcie i we współpracy z sektorem. Tam też są pewne etapy – brzydko mówiąc – trochę selekcji.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Tak być musi.

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Jest sprawdzian. Najpierw prowadzone są dla nich szkolenia. Następnie jest sprawdzian wiedzy.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Skoro jesteśmy przy programie „Warto być przedsiębiorstwem społecznym” – to jest projekt, który wspiera podmioty ekonomii społecznej – przedsiębiorstwa społeczne zgłoszone u wojewody. One dotyczą roku 2025. Tam są m.in. wynagrodzenia dla pracowników. Czy jest szansa na to, żeby ten konkurs w tym roku był ogłoszony i oceniony w miarę sprawnie, a nie w grudniu, bo to generuje duże problemy podmiotom ekonomii społecznej. One sobie świetnie radzą i rozliczają te projekty. Natomiast lepiej mieć pieniądze wcześniej, a nie dostawać taki zastrzyk gotówkowy w grudniu.

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Tak. Zdecydowanie tak. Program powinien być ogłoszony do końca lutego. Dokumenty czekają na ostateczną akceptację. Natomiast mam też dobrą wiadomość – skoro branżowo rozmawiamy o naszej działce – od 1 stycznia będziemy mieć kwalifikowalność, bo to było zagrożone w zeszłym roku. Mamy informację, iż od 1 stycznia będzie kwalifikowalność.

Rozumiem, iż druga sprawa – to tempo przekazywania później środków. Ale o ile konkurs będzie ogłoszony do końca lutego, to w ciągu 2 miesięcy powinny być już zawierane umowy. Myślę, iż tak to będzie wyglądało w tym roku.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Mogę jeszcze jedno, ostatnie pytanie? Powiedział pan, iż w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej środki podzielone są na 3 sektory – rodzina, włączanie społeczne i – chyba – aktywizacja zawodowa…

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Praca, zabezpieczenie społeczne, rodzina…

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Dokładnie. W latach ubiegłych był konkurs dotyczący rodziny. Może to nie jest w zakresie pana kompetencji.

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Pani poseł, o ile coś trzeba doprecyzować, to sprawdzę.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Chodzi o konkurs dotyczący rodziny. Chciałabym wiedzieć czy są jeszcze konkursy, bo np. dla seniorów już skończył się. On powinien być w ministerstwie – w polityce senioralnej. Ale konkurs „Aktywni+” zamknął się 31 stycznia. On będzie na etapie oceny. On też jest w waszym ministerstwie.

Czy jest jakiś harmonogram konkursów dla organizacji pozarządowych? Żeby zamieścić informację, z harmonogramem naborów. Harmonogram naborów jako zakładka na stronie internetowej. Wy macie bardzo dużo konkursów dla NGO-sów. Im jest trudno tego szukać. Gdyby była zakładka na stronie ministerstwa, harmonogram naborów, to NGO-sy mogłyby przygotowywać się w zakresach dotyczących ministerstwa. Moja prośba – czy udałoby się ułatwić życie NGO-som?

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Jak najbardziej.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Dziękuję ślicznie.

Dyrektor departamentu MRPiPS Andrzej Radniecki:

Taki harmonogram już istnieje. Można do rozszerzyć.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

…bo EFSI jest obowiązkowe i zawsze funkcjonuje. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję. Szanowni państwo, prośba o podstawowe rzeczy, ze szczegółami – to według uznania. Ale nie potrzeba wchodzić w szczegóły, żebyśmy jednak…Pani Monika Piątkowska – zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przysłuchuje się jako podmiot, który odpowiada za całą politykę.

W tej chwili uprzejmie proszę – tak jak w zawiadomieniu – przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki. W posiedzeniu uczestniczy pani Dorota Ognicha, która jest dyrektorem Departamentu Sportu dla Wszystkich, pan Bartłomiej Karolczyk – zastępca dyrektora Departamentu Turystyki i pani Anna Kuder – naczelnik wydziału w Departamencie Sportu Wyczynowego. Witamy serdecznie. Materiał jest obszerny. Chciałbym prosić o skupienie się na podstawowych wyzwaniach, o których mówiliśmy.

Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki Dorota Ognicha:

Oczywiście. Witam serdecznie. Chciałabym dodać, iż jesteśmy specyficznym resortem, który w zasadzie wszystkie nasze programy ogłasza na podstawie ustawy o sporcie. W większości programy są roczne, adresowane do specyficznych organizacji, które przede wszystkim muszą mieć w statucie zapisaną działalność sportową i rekreacyjną.

Aktualnie Departament Sportu Wyczynowego spotyka się, konsultuje pewne działania ze związkami sportowymi, my w sporcie powszechnym – z dużymi organizacjami pozarządowymi, co do treści ogłaszanych programów tak, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich.

Jeśli chodzi o koszty pośrednie, są uwzględniane w tych programach. Jest to różnie w zależności czy to jest z funduszu, czy z budżetu. Ale zwykle jest ok. 10% na koszty pośrednie. Są to programy wsparcia. Natomiast wsparcie tak naprawdę jest w wysokości minimum 5%. Organizacje mogą również wykazać to wsparcie swoim wolontariatem bądź swoimi zasobami rzeczowymi. Zatem nie zawsze muszą wkładać środki finansowe w realizację tych zadań.

Obecnie, jeżeli chodzi o współpracę z organizacjami pozarządowymi, mamy podział na sport powszechny, sport wyczynowy i turystykę. Każdy z naszych obszarów skupia się na swoich działaniach. jeżeli chodzi o sport powszechny, w tym roku planujemy 13 programów, z czego 4 programy finansowane z budżetu państwa – ponad 385 mln zł, 1 program – z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów i 8 programów – z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Jeśli chodzi o sport wyczynowy, w tym roku jest 16 programów. 9 programów finansowanych z budżetu państwa na ponad 300 mln zł i 7 programów – z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na ponad 400 mln zł, niemal 500 mln zł.

Turystyka – zaplanowane jest 32,6 mln zł, z czego 12,6 mln zł z budżetu państwa i 20 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. Został załączony materiał dotyczący tych programów. Niestety mam obawę, mimo bardzo dobrych chęci, bo jestem przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, więc je wszystkie znam na co dzień z funkcjonowania Komisji, ale pani dyrektor nie odpowiedziała na pytanie postawione przez podkomisję.

Czy państwo macie roczny lub wieloletni program wynikający z art. 5b ustawy? To, iż państwo przeprowadzacie konkursy poza ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na podstawie ustawy o sporcie, nie zwalnia ministra adekwatnego z opracowania takiego programu. Rzeczywiście są programy roczne, wieloletnie np. program „Klub” jest wieloletni czy programy realizowane przez Fundację Orły itp, to wszystko zgadza się. Od tej strony – tak. Ale czy jest dokument systemowy?

Dyrektor departamentu MSiT Dorota Ognicha:

W tej chwili pracujemy nad „Strategią rozwoju sportu”. Myślę, iż znajdzie się taka rekomendacja, bo takiego programu, który ogólnie opowiadałby i mówił w jakich działaniach, czyli taki globalny z całego ministerstwa – jak rozumiem pan przewodniczący ma na myśli – to jeszcze nie ma takiego programu.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję. Departament Społeczeństwa Obywatelskiego wspólnie z nami monitoruje. W związku z tym przechodzimy dalej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pan Ernest Nasternak – zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej. Uprzejmie proszę, panie dyrektorze.

Zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ernest Nasternak:

Dzień dobry. Szanowna Komisjo, chciałem powiedzieć, iż w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie zarządzenia z 13 listopada 2023 r. został przygotowany i przyjęty wieloletni program współpracy ministra rolnictwa i rozwoju wsi z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ten program został ustanowiony na lata 2024 – 2027. Jest on kontynuacją uprzednio przygotowanego programu na lata 2021 – 2023.

I – jak wspominali państwo przede mną – te same cele przyświecają temu programowi. Jest on nakierowany na współpracę finansową i pozafinansową z organizacjami pożytku publicznego. Chciałem powiedzieć, iż sprawozdanie za 2024 r. jest w trakcie przygotowywania. W I połowie kwietnia zostanie opublikowane na stronie internetowej.

Bardzo mi przykro, ale nie mogę potwierdzić tego, czego pan przewodniczący oczekuje. Mianowie tego, czy programy są powierzane lub wspierane, jakie są koszty obsługi zadań, bo te programy są realizowane w różnych departamentach w ministerstwie. Dopiero zbieramy informacje na ten temat. Ale mając to na względzie – o czym powiedział pan przewodniczący – będę starał się, aby w sprawozdaniu za 2024 r. zamieścić te informacje tak istotne dla podkomisji. To tyle. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję. Są z nami również przedstawiciele podmiotów, dla których minister jest założycielem. Jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – zastępca prezesa pan Leszek Szymański i dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych pan Grzegorz Staniaszek.

Dodatkowe pytanie – czy kwestia dodatkowych środków dla kół gospodyń wiejskich –

pod koniec roku umownie rzecz biorąc przekształcenie programu frekwencyjnego na program ogólny – została zrealizowana? Ile kół gospodyń wiejskich w sumie te – już nie pamiętam czy 8 tys. czy ileś tysięcy – otrzymało?

Głos z sali:

5 tys.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

5 tys.

Zastępca dyrektora departamentu MRiRW Ernest Nasternak:

Nie mogę tego potwierdzić, ale w sprawozdaniu znajdzie się ta informacja.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dobrze. Byli zgłoszeni. Czy są przedstawiciele Agencji? Tak. To gdyby można było prosić, bo państwo realizowaliście ten projekt. Przy okazji jak macie dane, ile mamy już kół gospodyń wiejskich…ponad 5 tys. już…

Zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Leszek Szymański:

Panie przewodniczący, liczba kół, zarejestrowanych na wczoraj wynosi 17 705 kół gospodyń wiejskich. o ile chodzi o wydatki za 2024 r., to maksymalny limit wynosił 157 mln zł. To środki przeznaczone z budżetu krajowego na wsparcie kół gospodyń wiejskich. To wsparcie to – jak pan przewodniczący powiedział – była obiecana pomoc frekwencyjna do 5 tys. zł, działalność statutowa – 8, 9, 10 tys. zł w zależności od wielkości koła – 30 osób do 75 osób – 9 tys. zł i powyżej – 10 tys. zł.

Jeżeli chodzi o wsparcie, to w 2024 r. złożono 16 940 wniosków na łączną kwotę blisko 144 mln zł. Wydano 16 885 decyzji przyznających pomoc na łączną kwotę 143 mln 256 tys. zł. Ta pomoc została wypłacona wszystkim podmiotom, które zakwalifikowały się, wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Do końca 2024 r. w tej chwili do końca tego miesiąca koła składały sprawozdania. Teraz to sprawdzamy.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Proszę o powtórzenie. Wypowiedź nie została nagrana.

Zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański:

Jeżeli pan przewodniczący pozwoli, powtórzę, jak to wynikało z dofinansowania w 2024 r. – o pomoc ubiegało się 16 940 kół gospodyń wiejskich. Decyzji przyznających pomoc wydano 16 885. Kwota przyznanej pomocy 143 mln 256 tys. zł. Płatności – wszystkie pozytywnie rozpatrzone wnioski, czyli 16 885, zostało wykonanych do końca roku. Do końca miesiąca trwa składanie sprawozdań. W systemie kancelaryjnym, bo jeszcze to spływa, mamy zarejestrowanych 99,7% sprawozdań. Czyli pojedyncze sprawozdania są gdzieś w drodze wysyłane w formie papierowej.

A liczba kół – wracając do tej liczby, bo nie mieliśmy włączonego mikrofonu – to 17 705 kół gospodyń wiejskich. Najwięcej kół jest w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. jeżeli chodzi o pytania, to od razu, bo ze względu na powszechność tych programów, kiedy będzie ewentualnie nabór na 2025 r., jeżeli chodzi o tę podstawową dotację? Ile tych środków jest zaprojektowanych w budżecie na bieżący 2025 r.?

Zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański:

Nie pamiętam, panie przewodniczący. Wydaje mi się, iż ok. 120 mln zł. Musiałbym to sprawdzić, bo nie pamiętam. Bo na 2025 r. jeszcze nie uruchomiliśmy naboru wniosków. Ale po posiedzeniu podkomisji taką informację prześlemy do sekretariatu dokładnie z kwotą, która jest w budżecie. Dobrze? Czyli w dniu dzisiejszym lub jutro rano taką dokładną kwotę panu prześlemy.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. Czy są pytania do przedstawicieli resortu rolnictwa? Proszę uprzejmie.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Program wieloletni nie zastępuje programów rocznych współpracy z NGO. Chciałam dowiedzieć się, czy macie państwo zestawienia dotyczące obszarów wiejskich, gdzie organizacje pozarządowe z KOWR pozyskiwały środki na krzewienie dziedzictwa kulturowego? Bo wiele organizacji pozarządowych takie środki pozyskiwało. Gdyby można było prosić o takie zestawienie w sprawozdaniu, to byłabym zobowiązana. Bo to też jest wsparcie NGO-sów w realizacji ich celów statutowych. Dziękuję.

Zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański:

Środki udzielone z KOWR?

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Z KOWR – to są jakieś festyny, dożynki itp. I koła gospodyń wiejskich, nie mówię o samorządach, które też pozyskiwały takie środki, ale o NGO-sach. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Jeśli chodzi o ten wątek, który poruszyła pani poseł, zacytuję jeszcze raz: art. 5b – minister lub wojewoda przyjmują w drodze zarządzenia po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi roczny lub wieloletni program. jeżeli przyjęli wieloletni, moim zdaniem, mieszczą się w zapisie tego artykułu.

Bardzo proszę, panie prezesie.

Zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański:

Poprosiłbym pana dyrektora Staniaszka, bo organizacje pożytku publicznego ubiegają się również o wsparcie w ramach KPO na magazyny żywności. o ile to państwa interesuje…

Poseł Katarzyna Królak (KO):

…takie zestawienie zbiorcze wsparcia NGO-sów. Bo wtedy okazuje, iż ministerstwo daje dużo więcej środków na realizację celów statutowych

Zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański:

Tak. Przekażę głos panu dyrektorowi.

Dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR Grzegorz Staniaszek:

W ramach KPO jest działanie 4. Wsparcie organizacji zajmujących się redystrybucją żywności na cele społeczne. W ramach naboru, który został uruchomiony w 2023 r. zostało złożonych 113 wniosków na kwotę 272 mln 451 zł. Zawarliśmy 66 umów na kwotę 152 mln zł. Aktualnie te wnioski są procedowane. Głównie to były wnioski składane na tzw. budowlankę, czyli cele rozbudowy, przebudowy budynków, na zakup środków transportu, zakup oprogramowania. To – jak mówię – 66 wniosków. Składały je banki żywności, fundacje itp. organizacje pożytku publicznego.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Tylko inwestycyjne…

Dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR Grzegorz Staniaszek:

Tak.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. Przechodzimy do Ministerstwa Obrony Narodowej. Bardzo proszę. Kto z państwa?

Pan dyrektor Michał Wiater.

Zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Wiater:

Michał Wiater – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Szanowni państwo, o ile chodzi o uregulowania systemowe, to przede wszystkim chciałem zwrócić uwagę, iż u nas jeszcze ustawa o urzędzie ministra obrony narodowej także wskazuje na współpracę z partnerami społecznymi. Oprócz tego oczywiście korzystając z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mamy wewnętrzne uregulowania – to jest decyzja Ministra Obrony Narodowej Nr 168 w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Tutaj wychodzimy szerzej niż w ustawie, bo dotyczy to też jednostek samorządu terytorialnego.

Jeżeli chodzi o priorytety, to przede wszystkim wzrost liczebności sił zbrojnych, tworzenie społecznego zaplecza, wykorzystywanie zdolności partnerów społecznych w realizacji inicjatyw, kształtowanie pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego, zaangażowanie partnerów w upowszechnianie wiedzy obronnej, wykorzystanie potencjału organizacji proobronnych. Te priorytety proobronne są dla nas najważniejsze.

Mamy program współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy na lata 2023 – 2025. o ile chodzi o formy współpracy, to tylko jedną rzecz techniczną, za chwilę poproszę pana pułkownika o głos. Bo o ile chodzi o wsparcie merytoryczne, logistyczne, organizacyjne, to jest wsparcie procesu szkolenia, to pionem wyspecjalizowanym jest Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, pan pułkownik powie szerzej. Natomiast zlecanie zadań publicznych, czyli wynikające z art. 3 jest na poziomie ministerialnym we wspomnianym departamencie, którego jestem zastępcą dyrektora.

Jeżeli chodzi o statystyki, pierwsza rzecz – państwo pytali o wsparcie, jak rozumiem. U nas w przypadku konkursów przyjęliśmy poziom 5%, o ile chodzi o wsparcie na koszty administracyjne. Stosujemy to jako standard. W przypadku konkursu, mamy konkursy i na powierzanie, i na wsparcie. W przypadku wsparcia to też zwykle jest standardowa 10 – 10, to znaczy 10% finansowego i 10% niefinansowego, czyli przede wszystkim mamy tutaj na myśli wolontariat.

W ubiegłym roku odbyło się 15 otwartych konkursów ofert, z tego 4 na powierzenie, pozostałe na wsparcie. Zawarto 298 umów na łączną kwotę 13 mln 507 tys. zł. W bieżącym roku też mamy – to nie jest pomyłka – zaplanowane 13 mln zł. Wiem, iż było wydane 13 mln 507 tys. zł, ponieważ były alokowane środki, po prostu z oszczędności zwiększyliśmy fundusz. Były oszczędności na programie dla samorządów. Zostały one przeznaczone na zwiększenie. Był dodatkowy 15. konkurs dla organizacji pozarządowych. W obecnym roku też jest planowane 14 konkursów oraz 15. rezerwowy.

Jeżeli chodzi o obszary, to przede wszystkim najważniejszy wspominany zadań w zakresie obronności państwa i działalności sił zbrojnych, realizacja zadań w zakresie podtrzymywania upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwoju świadomości narodowej i obywatelskiej, z tym, iż tutaj z naciskiem na siły zbrojne, czyli tradycje orężne, wspieranie kultury fizycznej i sportu, ale poprzez sport do wojska, na rzecz weteranów i weteranów poszkodowanych, tu mam na myśli misje poza granicami państwa i konkurs dla kombatantów.

Jeżeli chodzi o program i plany współpracy, to pozwolę sobie oddać glos panu płk Włodarczykowi – zastępcy szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Uprzejmie proszę, panie pułkowniku.

Zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Tomasz Włodarczyk:

Dziękuję. Panie przewodniczący, szanowni państwo, w uzupełnieniu wypowiedzi pana dyrektora, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji realizuje współpracę pozafinansową. Podstawowym narzędziem wspierania realizacji tych przedsięwzięć partnerów społecznych są plany współpracy jednostek wojskowych. One służą harmonijnemu wspieraniu inicjatyw społecznych m.in. poprzez udzielanie pomocy merytorycznej, aktywne uczestnictwo przedstawicieli resortu w przedsięwzięciach partnera społecznego, udostępnienie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, użyczenie pomieszczeń, terenów poligonów, hal sportowych, strzelnic oraz innych nieruchomości i udział żołnierzy w inicjatywach partnerów społecznych.

Plany współpracy z partnerami społecznymi opracowuje się w roku poprzedzającym realizację współpracy na podstawie wniosków partnerów społecznych oraz inicjatyw własnych dowódców jednostek wojskowych, a także inicjatyw innych dowódców jednostek z zachowaniem następujących terminów: do 10 września – dowódca jednostki wojskowej przyjmuje od partnerów społecznych wnioski do planów współpracy, planuje własne inicjatywy i przyjmuje zgłoszenia inicjatyw dowódców innych jednostek, do 30 września – dowódca jednostki wojskowej bezpośrednio podległej przesyła drogą służbową plany współpracy jednostki odpowiednio do szefa Sztabu Generalnego, dowódcy generalnego, dowódcy operacyjnego, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, szefa Inspektoratu Wsparcia, dowódcy garnizonu Warszawa oraz komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej, do 30 listopada – dowódca generalny, dowódca operacyjny, szef Inspektoratu Wsparcia – do akceptacji szefa Sztabu Generalnego oraz szef Sztabu Generalnego zbiorczo do jednostki bezpośrednio podporządkowanej. Natomiast dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, dowódca garnizonu Warszawa i komendant główny Żandarmerii Wojskowej przysyłają uzgodnione z kierownictwem jednostki lub komórkami organizacyjnymi adekwatnymi do współpracy z partnerami społecznymi plany współpracy do zatwierdzenia do sekretarza stanu.

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji również współpracuje – co wynika z zapisów ustawowych – z organizacjami proobronnymi. Mamy podpisanych 9 partnerskich umów proobronnych, które reguluje decyzja Ministra Obrony Narodowej Nr 168, o której wspominał pan dyrektor. Organizujemy dla organizacji proobronnych szkolenia takie, jak szkolenia z przeciwdziałania…urządzeniom wybuchowym, szkolenia z medycyny pola walki, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, szkolenie z zakresu łączności, szkolenie z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. Organizacje proobronne biorą udział w ćwiczeniu z wojskami. Organizujemy konferencje rozliczeniowo-zadaniowe dla organizacji proobronnych.

Na obecny rok mamy zaplanowanych 13 szkoleń bardzo podobnych do tych, które wymieniłem. Nowość, którą chcemy wprowadzić dla organizacji proobronnych to jest profilowanie organizacji proobronnych z ochrony dóbr kultury w czasie pokoju , kryzysu i wojny. To będzie realizowane w Międzynarodowym Ośrodku Szkoleń i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu we Wrocławiu. Chcemy zaangażować organizacje proobronne w ćwiczenia, które będą realizowane na szczeblu wojewodów. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję. Strona społeczna – pan Tomasz Schimanek, proszę.

Ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Tomasz Schimanek:

Panie pułkowniku, dla mnie to są nowe informacje. Gdyby pan powiedział, czy te plany współpracy jednostek są dostępne publicznie, czy można je po zatwierdzeniu…

Zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Tomasz Włodarczyk:

Są zamieszczone na naszych stronach internetowych wszystkich dowództw. To wynika z wewnętrznej procedury.

Ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Tomasz Schimanek:

Dziękuję.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Bardzo proszę, kto z państwa chciałby zadać pytanie? Uprzejmie proszę, panie prezesie.

Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz:

Dziękuję, panie przewodniczący. Panie pułkowniku, czy nie wydaje się państwu, iż środki są nader skromne…

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Panie prezesie, proszę o przedstawienie się.

Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz:

Jerzy Płókarz – Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej i Polskie Radio Obywatelskie PL-CB Radio. Mam pytanie – czy środki, które przeznacza resort obrony narodowej, jeden z najistotniejszych resortów w naszym kraju, nie są zbyt skromne? Bo w porównaniu z innymi resortami, 13 mln zł – tak jak tutaj padło – to stosunkowo niewiele. Czy nie warto jednak tych organizacji pozarządowych wykorzystać w większym zakresie i osiągnąć większe efekty w ramach celów, które przyjął resort obrony narodowej? Dziękuję.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. Czy ktoś z państwa jeszcze chciałby zadać pytanie? Bardzo proszę.

Koordynator Programu Rzecznictwa Krajowego Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Piotr Frączak:

Piotr Frączak – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Chcę wyrazić wielkie zadowolenie, iż wracamy – bo kiedyś były takie spotkania podkomisji i sprawozdania poszczególnych ministerstw z tego, co działo się w ostatnim roku. Niestety, sprawozdania, które były w 2024 r. dotyczyły 2023 r., co z natury rzeczy ten rząd sprawozdawał się z tego, co wykonał poprzedni rząd, więc trudno było prowadzić jakieś dokładne analizy. Przypomnę, iż z niektórymi osobami z państwa resortów Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w 2015 r. prowadziła projekt dotyczący współpracy i tworzenia tych programów. Liczyliśmy, iż taki społeczny proces tworzenia tych programów będzie budowany. Niestety, ostatnie lata nie sprzyjały takiej współpracy.

Cieszę się, iż to wraca. Cieszę się, iż taki program przygotowuje też przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Miejmy nadzieję, iż powołanie ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego będzie elementem, kiedy te programy współpracy będą jakoś uwspólniane i koordynowane z punktu widzenia chociażby sprawozdawczego. Bo bardzo ciężko jest patrzeć na te wszystkie działania poprzez poszczególne resorty. A powołanie nowej pani minister daje szansę nie resortowego spojrzenia. Bardzo cieszę się.

Rozumiem, iż te wszystkie programy są konsultowane. Staramy się to monitorować w miarę możliwości tam, gdzie są. Ministerstwo Sportu i Turystyki – w 2015 r. mieliśmy…Przyniosłem sprawozdanie, gdyby ktoś chciał zajrzeć do tego, co było robione kilka lat temu. To też była pewna trudność. Mam nadzieję, iż to unormuje się, iż będziemy mogli już po tym roku dobrze sprawdzić jak programy współpracy naprawdę działają.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. Bardzo proszę, pani poseł.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Do pana dyrektora – panie dyrektorze, przy 100 tys. zł projektu np. na budowanie polskości i tradycji realizowanego przez 10 miesięcy, 5% na koszty pośrednie, to wychodzi, iż osoba, która obsługuje musi zatrudnić trenerów, zorganizować wszystkie zajęcia dostaje 500…

Nie mówię o trenerach. Mówię – obsługa tego projektu, koszty pośrednie. Czyli koordynator tego projektu przez 10 miesięcy zarabia 500 zł i musi z tego mieć na wyciągi bankowe, dojazd. Dlatego tak policzyłam, bo pod rozwagę, chciałabym w waszym ministerstwie złożyć propozycję podniesienia kwoty kosztów pośrednich z 5% na wyższą. Wystarczy policzyć ile…To są koszty. Koordynator musi dojechać, musi podzwonić, musi znaleźć, musi podpisać umowę, musi rozliczyć się z księgową. Z szacunku dla NGO-sów gdybyście państwo pomyśleli nad tym. To tylko taka moja skromna uwaga. Dziękuję.

Zastępca dyrektora departamentu MON Michał Wiater:

Jeżeli to jest koordynator bezpośrednio zajmujący się np. koordynacją trenerów przy zadaniu, wliczamy to jako koszty kwalifikowane. Tutaj mamy na myśli typową obsługę biurową – księgową, sekretarkę itp. o ile chodzi o koordynatorów, to my np. uznajemy koordynatorów jako koszty kwalifikowane , oczywiście przy założeniach, które są rozsądne. Zdarzały się nam zadania, iż koszt koordynatora wynosił 30% zadania czy miesięczny koszt koordynatora był większy niż moja pensja.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Ale to tez kwestia do pań z ministerstwa, o ile mogę dokończyć, żeby to uwspólnić pomiędzy ministerstwami – co jest kosztem administracyjnym, co jest kosztem pośrednim, a co jest kosztem bezpośrednim. Wynagrodzenie koordynatora nie jest kosztem bezpośrednim. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję. To jednak jest specyfika działania poszczególnych resortów. To raz. Dwa – o ile zadanie będzie miało wartość 15 mln zł lub 20 mln zł, jak np. w Ministerstwie Sportu i Turystyki np. Polski Związek Sportowy…, ale czym innym jest 5% od takiego zadania, a czym innym jest 5% od 100 tys. zł.

Zobaczymy, czy pani minister chce ewentualnie wyrazić swoje zdanie w tej sprawie – w sensie takiego uwspólnienia, jak pani mówi. Oczywiście, na pewno działałoby to na korzyść sektora.

Przedstawiciel harcerstwa, uprzejmie proszę. Proszę o przedstawienie się.

Zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego Bartosz Bednarczyk:

Dzień dobry państwu. Bartosz Bednarczyk – zastępca naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego. Dziękuję za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Jest ze mną harcmistrz Karol Gzyl, nie widać, bo nie ma munduru, dyrektor organizacyjny Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r., czyli największego wydarzenia edukacyjnego i największego przedsięwzięcia w 110-letniej historii Związku Harcerstwa Polskiego.

Chciałbym skorzystać z okazji i tematu zaproszenia, to znaczy planów długoletnich, żeby niekoniecznie, ponieważ już z kancelarią premiera, czy odpowiednio z ministrami byliśmy w jakimś kontakcie, również z parlamentarzystami, dziękujemy za zaproszenie, ale żeby też z perspektywy przedstawicieli ministerstw, odpowiednich departamentów, żeby państwo też mieli świadomość wydarzenia, które jest przed nami, do którego przygotowujemy się i na którego wsparcie z państwa strony bardzo liczymy, ponieważ jest to wydarzenie, które jest – myślę – bardzo istotne z takiego międzyresortowego spojrzenia i w ogóle bardzo istotne także z perspektywy budowania wizerunku Polski na świecie.

Pozwolę sobie przekazać mikrofon druhowi Karolowi.

Dyrektor organizacyjny Światowego Jamboree Skautowego Karol Gzyl:

Dzień dobry. Panie przewodniczący, szanowni państwo, nie zajmę państwu zbyt wiele czasu. Wracając do słów druha naczelnika, Związek Harcerstwa Polskiego jako 110-tysięczna organizacja pozarządowa, najstarsza organizacja harcerska w Polsce korzysta oczywiście ze wszystkich form współpracy z administracją publiczną i tych programów, o których państwo sprawozdawali do Wysokiej Komisji. Natomiast rzeczywiście Światowe Jamboree Skautowe jako wyjątkowe przedsięwzięcie, najbardziej skomplikowane wydarzenie plenerowe organizowane przez organizację pozarządową, które w Polsce będziemy gościć w 2027 r. w Gdańsku, jest objęte specjalną – iż tak powiem – pieczą i opieką zarówno Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jak i przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Obecnie trwa rządowy proces legislacyjny w zakresie powołania pełnomocnika rządu ds. Światowego Jamboree Skautowego. Natomiast ZHP jako organizator tego wydarzenia, w którym weźmie udział 176 krajów, 50 tys. uczestników, 20 tys. wolontariuszy i osób odwiedzających, możecie sobie państwo wyobrazić, iż to wydarzenie będzie podobne do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. gościliśmy w Krakowie, z tym tylko, iż rzeczywiście przybędą tutaj młodzi ludzie wszelkich kultur i religii, będzie doskonałą okazją do realizacji zadań publicznych związanych z promocją naszego kraju jako destynacji turystycznej, z promocją społeczeństwa obywatelskiego, edukacji dzieci i młodzieży, ale także będzie wymagać pewnej współpracy z zakresu bezpieczeństwa państwa i zapewnienia bezpieczeństwa młodym ludziom, którzy przyjadą na Jamboree. Dlatego też będziemy kontaktować się w momencie kiedy pełnomocnik rządu zostanie powołany, a spodziewamy się tego w tym kwartale, zgodnie z wykazem prac legislacyjnych Rady Ministrów, prawdopodobnie na forum współpracy międzyresortowej. Natomiast gorąca prośba do parlamentu, pań i panów posłów o przychylne spojrzenie na tę inicjatywę, która rzeczywiście będzie wspaniałą okazją do promocji Polski i za którą w 85% harcerze sami zapłacą, by przyjechać do naszej ojczyzny. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję uprzejmie. Myślę, iż w II półroczu zorganizujemy posiedzenie podkomisji poświęcone temu wydarzeniu. Wtedy poprosimy o szczegółowe informacje również przedstawicieli rządu. Na I półrocze mamy plan pracy.

Czy ktoś z państwa ma jeszcze jakieś pytania? Bardzo proszę, pan Jerzy Płókarz.

Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz:

Chciałbym przyłączyć się do dyskusji, bo wydaje mi się, iż temat jest ważki. Chciałbym poprzeć zarówno pana dyrektora z Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i panią poseł. Bo z jednej strony 5% na koszty administracyjne, często naprawdę warto zastanowić się nad tym. Bo koszty administracyjne czasami muszą kosztować. I to jest naprawdę mało. A z drugiej strony bardzo cieszy mnie to, co powiedział pan dyrektor odnośnie koordynatora, iż koordynator może być kosztem kwalifikowanym, a nie administracyjnym.

Spotkałem się z taką oceną eksperta, który napisał w ocenie wniosku, iż ekspert to będzie kierownik merytoryczny. Czy jest to koszt administracyjny, czy jest to koszt merytoryczny – decyduje rodzaj wykonywanego działania i zadania, a nie jak nazwiemy daną osobę. Bo organizacja ma święte prawo nazwać pan Kukuryku, nie tylko koordynator, to jest autonomiczna decyzja danej organizacji jak nazywa określoną funkcję, którą wykonuje człowiek. Liczy się to, co ten człowiek de facto robi – czy wykonuje czynność administracyjną w biurze, bo to też jest koszt, panie dyrektorze i to jest na poparcie słów pani poseł. Pracownik w biurze musi siedzieć, przyjmować i wysyłać korespondencję, wykonywać szereg czynności typowo administracyjnych. Tutaj też ponoszą koszty. Proszę sobie wyobrazić – jak mam zatrudnić pracownika, co prawda reprezentuję organizację, która w 99% opiera się na działalności społecznej i społeczników, ale wyobrażam sobie organizację, która zatrudnia sekretarkę czy pracownika biurowego, administracyjnego i teraz 500 zł na rok. Jak z tego zagospodarować?

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Panie prezesie, problem został zgłoszony.

Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz:

To tyle. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Wtedy, kiedy powstają te programy resortowe, tam powinna odbywać się rozmowa na temat warunków wspierania powierzania zadań, tych wszystkich rzeczy itp. Na dobrą sprawę większość takich rozwiązań w tym programie współpracy powinna być omówiona, zapisana i monitorowana przez strony. Bo oczywiście życie dyktuje nowe wyzwania. Dlatego też warto ten… Natomiast pan prezes powołał się na jedno wydarzenie już historyczne Kukuryku, to trzeba cytować autora.

Bardzo proszę, pani dyrektor.

Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Ewa Kalbarczyk:

Dzień dobry. Ewa Kalbarczyk – Narodowy Instytut Wolności. Nawiązując do ostatnich głosów, postanowiłam odezwać się, ponieważ chciałabym państwu, pewnie państwo słyszeliście już o nowym programie naszej pani minister Adriany Porowskiej, która ogłosiła bodajże tydzień temu prekonsultacje nowego programu, w którym będzie przeznaczone 70 mln zł dla organizacji pozarządowych w mniejszych ośrodkach. Na razie założyliśmy w tym programie, iż będą to ośrodki do 100 tys. mieszkańców, ale to jest – iż tak powiem – otwarta perspektywa do dyskusji. Przy okazji zapraszamy wszystkich do konsultacji.

Ale właśnie tutaj, w tym miejscu chciałabym powiedzieć, iż w tym programie przewidzieliśmy w pierwszym priorytecie – tam jest bardzo dużo pieniędzy – 800 grantów, gdzie organizacja, która dostanie taki grant, 50% tego grantu będzie mogła przeznaczyć właśnie na tego typu koszty, czyli inwestycyjne, na koszty rozwoju instytucjonalnego, czyli dla podmiotu.

Głos z sali:

50 tys.

Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Ewa Kalbarczyk:

50 tys. dla małych organizacji to jest bardzo dużo. To jest bardzo duże wyzwanie. Chciałam tylko wspomnieć i zachęcić, żebyście państwo zwrócili na to uwagę.

Przewodniczący poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica):

Dziękuję, pani dyrektor. prawdopodobnie podkomisja skorzysta. Na jednym z najbliższych posiedzeń w ramach – jak pani powiedziała – prekonsultacji prawdopodobnie z chęcią zapoznamy się ze szczegółami.

Szanowni państwo, w ten sposób wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia podkomisji. Chciałem uprzejmie prosić sekretariat, aby na następne posiedzenie w ramach monitoringu rocznych lub wieloletnich programów rządowych zaprosić Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Nauki.

Dziękuję uprzejmie. Zamykam posiedzenie.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału