- Możliwość wykorzystania Polskiego bonu turystycznego została wydłużona z 30 września 2022 do 31 marca 2023 roku.
- Polski bon turystyczny wynosi 500 zł na dziecko do 18. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością będzie to dodatkowe pół tysiąca zł
- Polski bon turystyczny można aktywować na platformie PUE ZUS
Czym jest polski bon turystyczny?
Polski bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem wynoszącym 500 zł na dziecko dla rodzin, którym przysługuje świadczenie wychowawcze (tzw. „500 plus”) albo dodatek wychowawczy. Rodziny wychowujące dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością mogą liczyć na większe wsparcie w postaci dodatkowego bonu. Polski bon turystyczny dotyczy dzieci do 18. roku życia.
Dodatek wychowawczy jest przyznawany osobom, które zajmują się wychowaniem dzieci w:
- Rodzinnym domie dziecka lub rodzinie zastępczej,
- Placówce opiekuńczo-wychowawczej (typu socjalizacyjnego, interwencyjnego albo specjalistyczno-terapeutycznego), w placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym,
- Placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.
Polski bon turystyczny stanowi odpowiedź dla pogarszającej się sytuacji majątkowej polskich rodzin borykających się z epidemicznym wstrząsem gospodarczym. Celem wprowadzenia wsparcia miało być również szerzenie pomocy dla branży turystycznej, która od 2020 r. zaczęła odnotowywać malejące wpływy z prowadzonej działalności gospodarczej.
Polski bon turystyczny – do kiedy?
W pierwszej kolejności bon turystyczny miał zachowywać ważność do końca września minionego roku. Ostatecznie jednak zadecydowano, iż ostatnim dniem terminu na jego wykorzystanie będzie 31 marca 2023 roku. Należy jednak pamiętać, iż jest to data dotycząca zapłaty za dane usługi hotelarskie bądź imprezy turystyczne, która nie jest powiązana z faktycznym terminem realizacji usługi.
Dopuszczalną będzie sytuacja, w której dojdzie do wykorzystania bonu turystycznego (zapłata za usługę np. nocleg) przed końcem I kwartału 2023 r., zaś sama usługa hotelarska nastąpi np. w maju 2023 roku.
Polski bon turystyczny – gdzie można wykorzystać?
Z polskiego bonu turystycznego można skorzystać na terenie całej Polski korzystając z usług hotelarskich lub imprez turystycznych. Dodatkowym warunkiem jest konieczność świadczenia wskazanych usług przez przedsiębiorcę lub organizację pożytku publicznego, a nie np. doraźnie dorabiające gospodarstwo domowe.
Polski bon turystyczny – jak aktywować?
Polski bon turystyczny przybiera formę dokumentu elektronicznego generowanego w systemie online Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Jego celem jest potwierdzenie uprawnienia do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu. Polski bon turystyczny jest przyznawany automatycznie osobom będącymi odbiorcami świadczenia wychowawczego oraz dodatku wychowawczego. Do aktywowania bonu turystycznego jest wymagana jednak jego aktywacja na platformie PUE ZUS.
Beneficjent polskiego bonu turystycznego nie jest zobowiązany do składania wniosku o przyznanie świadczenia, chyba iż chciałby uzyskać dodatkowy bon, który przysługuje wychowankowi dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. W takim przypadku – również na elektronicznej platformie PUE ZUS – należy wyrazić „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”, przy czym należy pamiętać o dołączeniu wymaganych na stronie załączników stanowiących skan lub fotografie dokumentację dziecka.
Polski bon turystyczny – podatek PIT
Jak wskazywaliśmy na początku, polski bon turystyczny miał na celu minimalizację szkod gospodarczych wywołanych przez epidemię Covid-19, w związku z czym Ustawodawca zadecydował, iż o zwolnieniu bonu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).