Pomysły Brzoski na kredyty i strzelnice

2 dni temu

„Rzeczpospolita” poznała najnowszy pakiet propozycji zmian w prawie, które ułatwiłyby załatwianie spraw przez przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Zostały one przygotowane przez ekspertów pracujących w ramach inicjatywy „SprawdzaMY”. To społeczny zespół ds. deregulacji, któremu przewodniczy przedsiębiorca Rafał Brzoska.

Notariusz wpisze do KRS

Jednym z głównych celów inicjatywy „SprawdzaMY” jest redukcja biurokracji. Temu właśnie ma służyć propozycja odciążenia sądów rejestrowych. Chodzi o dokonywanie wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego. W praktyce chodzi np. o zmiany w składzie zarządów spółek i stowarzyszeń, ich adresu czy przedmiotu działalności. Dziś w takich przypadkach odpowiednie organy tych spółek czy innych osób prawnych składają wniosek do sądu rejestrowego, który jest następnie rozpatrywany przez referendarza sądowego. Taki proces bywa – co zauważają eksperci inicjatywy „SprawdzaMY” – czasochłonny i wprowadza niepotrzebne opóźnienia. Zauważają, iż dziś wielu kontrahentów (zwłaszcza z zagranicznych) powstających spółek nie rozumie, dlaczego zawiązanie spółki jest czasochłonne i czym jest „spółka w organizacji”.

Dlatego zespół Brzoski zgłasza pomysł przeniesienia na notariuszy uprawnień do dokonywania wpisów w KRS. Według pomysłodawców pozwoliłoby to na szybszą rejestrację i zmniejszenie obciążenia sądów rejestrowych.

Praca dla prostej spółki

Kolejna propozycja związana z przedsiębiorczością to uwolnienie od składek na ZUS pracy na rzecz tzw. prostych spółek akcyjnych. Dziś teoretycznie akcjonariuszem takiej spółki można zostać, gdy wniesie się nie tyle kapitał, ile swoją pracę. Mogłoby się to sprawdzać np. w start-upach technologicznych, gdzie akcjonariuszami zostawaliby wysoko kwalifikowani twórcy systemu i innych rozwiązań technologicznych. W praktyce jednak – co zauważa zespół Brzoski – takie rozwiązanie nie działa. Powodem jest konieczność płacenia od takiej pracy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotnych na zasadach takich jak jednoosobowi przedsiębiorcy.

Propozycja zakłada uwolnienie takiej pracy od składek. Pomysłodawcy zauważają, iż akcjonariusz jest współwłaścicielem ekonomicznym spółki i pracując nad rozwojem danego pomysłu czy wynalazku, działa na rzecz wzrostu wartości swojej spółki. Nie prowadzi przy tym żadnej działalności gospodarczej.

„Jeżeli w ten sposób spółka wygeneruje zysk, taki akcjonariusz zapłaci podatek od dywidendy otrzymanej z akcji. Wcześniejszy obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od akcji za pracę powoduje de facto podwójne opodatkowanie akcjonariusza” – czytamy w uzasadnieniu propozycji.

Jednolity wzorzec umowy

Kolejna propozycja jest obliczona na ochronę praw stron umowy o kredyt hipoteczny – zarówno banków, jak też kredytobiorców. Zespół Brzoski proponuje stworzenie jednolitego wzorca takiej umowy, będącego załącznikiem do ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Pomysłodawcy zwracają przy tym uwagę na rozpowszechnioną w Polsce praktykę masowego kwestionowania zapisów takich umów przez kancelarie odszkodowawcze.

Według argumentacji, którą przytacza zespół Brzoski, taki wzór umowy uwzględniałby interesy obu stron umowy. Stworzyłby nową sytuację na polskim rynku, w którym banki konkurowałyby głównie poprzez wysokość oprocentowania kredytów oraz ewentualnie inne udogodnienia dla klientów. Z kolei klienci mieliby pewność, iż – niezależnie od wybranego banku – ich prawa są należycie zabezpieczone, a podstawowe warunki relacji kredytowej (w tym np. procedury windykacyjne czy weryfikacja zabezpieczeń) realizowane są w jednolity sposób u wszystkich kredytodawców.

Czyste Powietrze dla wszystkich

Zespół Brzoski przyjrzał się też rządowemu programowi „Czyste powietrze”. Wspiera on finansowo wymianę pieców i poprawy efektywności energetycznej domów. Jego realizacja jest ostatnio mocno utrudniona, ale jednak zespół Brzoski przypomina, iż wciąż do rozdysponowania dla obywateli jest około 8 mld zł. Zespół wskazuje, iż program stworzony w teorii dla osób, których nie było stać do tej pory na wymianę pieców, w praktyce wspiera osoby zamożne. Autorzy proponują, by zmienić zarządzanie programem przez NFOŚiGW i sposób kwalifikacji do poziomów dofinansowania – stawiając większy nacisk na dochód i sytuację życiową, nie tylko na wskaźnik zużycia energii.

Wojskowe strzelnice

Najnowszy pakiet pomysłów z inicjatywy „SprawdzaMY” dotyczą także obronności kraju. Ma to nastąpić dzięki pozwoleniu cywilom na stosowanie tłumików na strzelnicach. Dziś bowiem przepisy nie umożliwiają jednoznacznie stosowania tłumików huku na cywilnych strzelnicach sportowych. Powoduje to konflikty z sąsiadami strzelnic z powodu nadmiernego hałasu.

Brakuje też regulacji umożliwiających obywatelom komercyjny najem infrastruktury wojskowej – strzelnic oraz rzutni granatem. Zdaniem autorów projektu ogranicza to możliwość organizacji szkoleń dla obywateli.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Rafał Brzoska

pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji

Wprowadzenie jednolitego wzorca umowy kredytu hipotecznego to krok w kierunku większej przejrzystości, bezpieczeństwa i efektywności na rynku mieszkaniowym. Taka regulacja może przynieść wymierne korzyści zarówno kredytobiorcom, jak i bankom, a także pozytywnie wpłynąć na rozwój całego rynku nieruchomości w Polsce. Standaryzowana umowa pozwoli klientom lepiej zrozumieć swoje prawa i obowiązki, a także łatwiej porównywać oferty różnych banków. Jednolity wzór może wyeliminować zapisy niekorzystne dla konsumentów, które dziś bywają trudne do zidentyfikowania bez pomocy prawnika. Kredytobiorcy będą mieli pewność, iż podpisują dokument zgodny z obowiązującymi przepisami i standardami rynkowymi. Dla instytucji finansowych korzystanie z gotowego, zatwierdzonego wzorca może usprawnić procesy udzielania kredytów i obniżyć koszty przygotowania dokumentów. Standaryzacja zwiększy też zaufanie do sektora finansowego jako całości.

Idź do oryginalnego materiału