Ponowny ślub ojca a dziedziczenie ustawowe

blog-spadkowy.pl 2 tygodni temu

Małżonek jest spadkobiercą ustawowym. To wynika wprost z treści przepisów. I najczęściej jest tak, iż na podstawie ustawy dziedziczy mąż czy żona oraz dzieci spadkodawcy.

Znajduje to podstawę w treści przepisu. Chcesz wiedzieć, co dokładnie stanowi przepis? Proszę bardzo.

Zgodnie z treścią przepisu:

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

I to, iż małżonek dziedziczy w sumie nie budzi większych wątpliwości i oporów. Jest tylko małe “ale”. Problem zaczyna się wtedy, gdy mowa o kolejnych małżeństwach i kolejnych żonach czy mężach.

Na początek mała uwaga: dzieci dziedziczą – niezależnie od tego, czy pochodzą z małżeństwa, z którego małżeństwa, czy też może są to dzieci w ogóle pozamałżeńskie. Prawo nie różnicuje dzieci małżeńskich i pozamałżeńskich jeżeli chodzi o dziedziczenie.

Problem jednak powstaje w przypadku dziedziczenia przez kolejnego małżonka. Zwłaszcza w sytuacji gdy nie było sprawy o podział majątku z pierwszym mężem czy żoną.

Bo tak – małżonek dziedziczy, często razem z dziećmi z pierwszego małżeństwa.

I – przynajmniej jeżeli chodzi o moje doświadczenie – to najtrudniejsze sprawy o nabycie spadku. I oczywiście – emocje grają tu dużą rolę. Zwłaszcza gdy to drugie małżeństwo nie trwało długo, gdyż właśnie zakończyła to małżeństwo śmierć jednego z małżonków.

Niestety nie zawsze drugi mąż czy druga żona potrafią dojść do porozumienia z dziećmi z pierwszego małżeństwa, a sprawa w sądzie może trwać naprawdę długo.

Kolejny małżonek a dziedziczenie

To zdanie powtarzam bardzo często:

Jeśli spadkodawca nie napisał testamentu – dziedziczenie następuje na zasadach ustawowych. Czyli takich, jakie przewiduje kodeks cywilny.

I niestety sąd (ani adwokat) tego zmieni. Zapamiętaj: nie ma testamentu – jest dziedziczenie ustawowe – czyli w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci.

Oczywiście, wiele osób o tym nie myśli, ale zapewniam Cię, iż warto.

Jesteś po rozwodzie? Zrobiłeś sprawę o podział majątku? Nie? To może czas się tym zająć? Takie sprawy nie podlegają przedawnieniu, można ją przeprowadzić w dowolnym czasie.

Zdecydowałeś się na kolejny związek małżeński? Myślę, iż naprawdę warto napisać przemyślany testament.

Przepisy prawa spadkowego przewidują wiele różnych możliwości. Jest np. cos takiego jak zapis – zwykły czy windykacyjny.

Wiele rzeczy można przewidzieć – np. to, iż dzieci z pierwszego małżeństwa nie dojdą do porozumienia z drugą żoną.

Można też zrobić coś, aby ten konflikt zminimalizować, ale… trzeba o tym pomyśleć no i oczywiście to zrobić.

Nie, nie ma znaczenia iż w drugim małżeństwie spadkodawca był tylko dwa czy trzy lata, a pierwsze małżeństwo zakończone rozwodem trwało 20 lat.

Zgodnie z przepisem kodeksu – dziedziczy małżonek spadkodawcy. Były małżonek nie jest spadkobiercą, ale może powstać problem w sytuacji gdy nie było po rozwodzie sprawy o podział wspólnego majątku.

Tak, majątek osobisty też podlega dziedziczeniu. Warto o tym pamiętać.

I jeszcze jedna kwestia, o której być może nie wszyscy wiedzą. Pomyślałeś może, iż temat Cię nie dotyczy bo przecież macie rozdzielność majątkową?

No to niestety nie tak działa.

To, iż macie w swoim małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej nie zmienia w żaden sposób ustawowego porządku dziedziczenia.

Tylko zawsze powtarzam, iż chodzi o przemyślany testament. Nie o jakikolwiek testament. Testament napisany bez przemyślenia sytuacji niestety może finalnie przysporzyć spadkobiercom sporo problemów. Zapewniam Cię, iż warto o tym pomyśleć.

Wiesz np. czym jest zachowek?

W testamencie możesz wskazać jako spadkobiercę dowolną osobę, możesz wskazać jako spadkobiercę małżonka, jedno z dzieci, wszystkie dzieci w równych częściach…

Każdych z tych rozwiązań w określonych warunkach może się sprawdzić. Tylko jak już wspomniałam: pamiętaj, iż jest coś takiego jak zachowek.

I tak: testament nie jest “raz na zawsze”. jeżeli tylko uznasz, iż jest taka potrzeba – możesz testament zmienić lub w ogóle odwołać.

Potrzebujesz mojej pomocy w sprawie napisania testamentu? Napisz do mnie wiadomość.

Idź do oryginalnego materiału