
Od dnia 1 lipca 2025 r. startuje testowa wersja aplikacji, która będzie sprawdzana w praktyce w kilku krajach Unii Europejskiej, tj. Francji, Hiszpanii, Włoszech, Danii i Grecji. Polska nie bierze udziału w programie testowym.Zgodnie z zamiarem Komisji Europejskiej celem pilotażu jest sprawdzenie działania systemu i jego integracji z usługami krajowymi. Wdrożeniem pełnej wersji Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej zaplanowane jest do końca 2026 roku.Potwierdzono w nim przyjęty wcześniej harmonogram obowiązkowego wdrożenia systemu. KSeF będzie miał istotne znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i doradców podatkowych oraz dostawców oprogramowania. W artykule przedstawiam najważniejsze informacje o systemie, terminach jego wdrożenia i konsekwencjach dla podatników.
Istotą przedmiotowych testów jest sprawdzenie oraz uruchomienierozwiązań technicznych europejskich portfeli tożsamości cyfrowej, a także weryfikacja ich zgodności. Testy dotyczą sześciu przypadków użycia:
- rejestracji karty SIM z weryfikacją tożsamości klienta,
- cyfrowych recept, które umożliwią zakup leków w dowolnym kraju UE,
- dostępu do rządowych e-usług dzięki szybkiemu i bezpiecznemu potwierdzeniu swojej tożsamości dzięki portfela cyfrowego,
- mobilnego prawa jazdy,
- otwarcia rachunku bankowego w krajach UE dzięki portfela cyfrowego,
- nieodpłatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za pomocą którego obywatele UE będą mogli zdalnie podpisywać dokumenty i oświadczenia.
Autorzy aplikacji eID z całą mocą podkreślają, iż ochrona prywatności to najważniejszy filar całego projektu. Dostęp do danych użytkownika będzie ściśle i restrykcyjnie ograniczony do tych informacji, które są niezbędne. Tytułem przykładu: dla platform rozrywkowych będzie to jedynie wiek, a dla wypożyczalni samochodów np. prawo jazdy.
Portfel eID oferuje liczne korzyści dla obywateli, zwiększając zarówno bezpieczeństwo, jak
i wygodę korzystania z usług online. Obywatele Unii Europejskiej już niedługo zyskają możliwość samodzielnego zarządzania swoimi danymi w portfelach tożsamości. Zasadniczą zaletą powinien okazać się wzrost zaufania i bezpieczeństwa w interakcjach cyfrowych, co znacznie ogranicza ryzyko kradzieży tożsamości i cyberprzestępczości. W rezultacie portfel eID prowadzi do znacznego uproszczenia procesów weryfikacji tożsamości i umożliwia obywatelom łatwe potwierdzanie tożsamości online. Co więcej, zapewnia także bezpieczne przechowywanie dokumentów cyfrowych, m.in. świadectw ukończenia szkoły czy informacji o płatnościach. Użytkownicy zyskają sposobność tworzenia wiążących, bezpiecznych podpisów elektronicznych pozwalających udostępniać dokumenty cyfrowe podmiotom trzecim w sposób kontrolowany. Portfel eID jest kluczowym elementem cyfrowej transformacji usług publicznych i prywatnych.
Tytułem przykładu, w zamyśle od 2026 r., jeżeli obywatel Polski podróżujący służbowo samochodem do Berlina zostanie zatrzymany przez niemiecką policję w celu okazania prawa jazdy, nie będzie musiał korzystać z plastikowego dokumentu. Wystarczy, iż otworzy aplikację portfela cyfrowego ze wszystkimi dokumentami i udostępni elektroniczne prawo jazdy, o które poprosi policja. Następnie policjant zweryfikuje dane dzięki specjalnego czytnika. W innym przykładzie obywatel Polski będzie mógł np. zarejestrować zmianę adresu we Francji bez konieczności wizyty w urzędzie – wystarczy logowanie się przez portfel cyfrowy. Unijny elektroniczny dokument umożliwi także: wysyłanie wniosków do urzędów oraz ich elektroniczne podpisywanie, logowanie do portali społecznościowych, założenie konta w banku oraz dokonywanie płatności.
Co istotne, korzystanie z Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (EU Digital Identity Wallet, eID) ma być dobrowolne (a nie przymusowe) i dostępne dla wszystkich obywatela państwa UE. Nowy system w formie cyfrowego portfela będzie dostępny na urządzeniach mobilnych typu telefon.
Artykuł autorstwa: r. pr. Marek Szpak
W razie pytań, a także pomysłów tematów na kolejne wydania Newsletter’a zapraszamy do kontaktu: