Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

1 rok temu

Wraz z 2023 rokiem wszyscy pracownicy i zleceniobiorcy automatycznie przystąpią do pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Tym samym pensje pracowników „zmniejszą się” o 2% a pracodawcy będą zobowiązani do „dołożenia się” do tych planów w wysokości 1,5%.

Powyższe stanowi skutek autozapisu do PPK, który to autozapis zacznie obowiązywać od 1.01.2023 roku i może objąć choćby 5 milionów zatrudnionych na etatach i umowach cywilnoprawnych. W efekcie, osoby te będą mogły zacząć oszczędzać na swoją „drugą emeryturę” od 1.03.2023 roku.

Do końca lutego 2023 r. pracodawcy będą musieli poinformować pracowników, iż zostaną automatycznie zapisani do PPK, a także uświadomić ich co do możliwości rezygnacji z takiej formy oszczędzania. Co ważne, „uświadomienie” pracownika nie może prowadzić do nakłaniania go do określonej decyzji, gdyż takie działanie pracodawcy zagrożone jest karą finansową, która może wynieść choćby 1 milion złotych.

Pracownicy będą mogli zgłaszać rezygnacje z uczestnictwa w PPK na dwa sposoby:

1) Forma papierowa z własnoręcznym podpisem (możliwa dopiero po 1.03.2023 r.)

2) Elektronicznie, ale tylko wtedy, gdy oświadczenie zostanie opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wszelkie rezygnacje złożone wcześniej zostaną potraktowane jako nieważne.

Pracodawcy muszą pamiętać, iż już w marcu 2023 r. będą zobowiązani do potrącania składek na PPK od wynagrodzeń płatnych w tym miesiącu, które będą odprowadzać do PPK dopiero po 1 kwietnia.

Idź do oryginalnego materiału