Wielkimi krokami zbliża się termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Deklaracje PIT będzie można wysyłać od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Jak co roku podatnicy mogą skorzystać z ulg i odliczeń, które jednak nie pojawią się automatycznie we wstępnie wypełnionych już zeznaniach na platformie Twój e-PIT. Te trzeba bowiem uzupełnić samodzielnie. Wiele osób zapomina przy tym o uldze mieszkaniowej. Dotyczy ona nie tylko zakupu nieruchomości, ale także jej wyposażenia w sprzęt. Co ważne, nie każdy z niej skorzysta.
REKLAMA
Zobacz wideo Dominik Dudek mówi o zarobkach na weselach. "Jakoś musiałem żyć"
Komu przysługuje ulga mieszkaniowa 2025? Nie każdy skorzysta
Ulga mieszkaniowa przysługuje osobom fizycznym, które sprzedały nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, a pozyskane w ten sposób środki zainwestowały we własne cele mieszkaniowe, tj. zakup nowej nieruchomości, jej remont lub wyposażenie. Ulga mieszkaniowa, składana w deklaracji PIT-39, pozwoli uniknąć podatku dochodowego, jeżeli nowa nieruchomość zostanie zakupiona przed upływem trzech lat od pozyskania środków ze sprzedaży. - Ulga mieszkaniowa daje możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania w sytuacji, gdy dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczone zostaną przez sprzedającego na własne cele mieszkaniowe. Dzięki tej preferencji podatnik może zmniejszyć wysokość podatku, który musi zapłacić lub w ogóle pozbyć się obowiązku podatkowego - tłumaczy radca prawny Michał Rulewicz w rozmowie z portalem prawo.pl.
Polecamy także: Wyrzucała śmieci pod domem sąsiadów, "bo miała bliżej". Zdradziły ją paragony
Jaki sprzęt AGD można odliczyć od podatku w 2025 roku? Lodówka, pralka i... suszarka
Wydatki na cele mieszkaniowe to nie tylko zakup nowej nieruchomości lub budowa domu, ale także remont i kupno niezbędnego sprzętu. Co można odliczyć od ulgi mieszkaniowej? To m.in. szafy wnękowe i w zabudowie, garderoby i pawlacze, a więc meble mające trwały związek z lokalem lub domem. Dotyczy to też kuchennej zabudowy. Od podatku można także odliczyć wydatki na zakup i montaż sprzętów takich jak kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna, płyta indukcyjna lub ceramiczna, okap kuchenny, w tym wyciąg i pochłaniacz, piekarnik, zmywarka, lodówka i pralka. Nie odliczysz jednak m.in. telewizora, kuchenki mikrofalowej, żelazka i czajnika. Warunek pozostało jeden: musi to być sprzęt zakupiony do nowego mieszkania lub domu po sprzedaży poprzedniej nieruchomości, a nie wyposażenia "starego" lokum.
Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
W opublikowanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w grudniu 2024 roku zmianie interpretacji indywidualnej, do katalogu sprzętów, które umożliwiają skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, dołączono także suszarkę do ubrań. Wszystko po odwołaniu podatniczki, której fiskus początkowo odrzucił w zeznaniu zarówno suszarkę, jak i kuchenkę mikrofalową. Stanowisko dotyczące tego pierwszego urządzenia zmieniono. KAS uzasadnia to tym, iż "suszenie jest kolejnym etapem procesu prania odzieży" i podkreśla, iż "wydatki poniesione na zakup tego rodzaju sprzętu są zaliczane do wydatków na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy PIT".
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.