Są czasem takie sytuacje w życiu, iż potrzebny jest prawnik za granicą.
Postępujący proces globalizacji, a także członkostwo Polski w Unii Europejskiej, powoduje coraz większe powiązanie oraz współzależność między gospodarkami państw. Zawierane są przeróżne transakcje o charakterze międzynarodowym. Wprowadzenie czynnika międzypaństwowego do każdej dziedziny życia, od zwykłych transakcji handlowych zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami, po kwestie dotyczące spraw rodzinnych obywateli, może w znacznym stopniu utrudnić dochodzenie swoich praw, a także dbanie o własne interesy.
Z moich doświadczeń wynika, iż jedynie odpowiednio dobrany prawnik za granicą może pomóc efektywnie egzekwować lokalne prawo. Dotyczy to np. prawa rodzinnego np :
- kwestie dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, kiedy jedno z rodziców zamieszkuje za granicą,
- dochodzenie alimentów od dłużnika posiadającego miejsce zamieszkania w innym kraju,
- małżeństwo z obcokrajowcem
Prawnik za granicą pomoże również chronić prawa wynikające z przeprowadzenia transakcji międzynarodowych np:
- zakup przez osobę fizyczną towaru od firmy zagranicznej w ramach sprzedaży internetowej,
- współpraca przedsiębiorcy z kontrahentem zza granicy,
- optymalizacja podatkowa
- założenie spółki / filii / oddziału za granicą
Prawnik za granicą może pomóc także w sprawach spadkowych. Aktualnie coraz więcej ludzi decyduje się rozpocząć swoje życie poza granicami naszego kraju, gromadzi tam majątek oraz zaciąga szereg zobowiązań. Taki stan rzeczy powoduje trudności w określeniu składu majątku, czy adekwatnego sądu do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy spadkowej.
W końcu pomoc zagranicznego prawnika może okazać się potrzebna, także w kwestii spełnienia wszystkich niezbędnych formalności związanych z rozpoczęciem pracy za granicą.
Obecnie element międzynarodowy można spotkać w coraz większej ilości dziedzin życia. Rozwiązywanie konfliktów i problemów pojawiających się na tym tle, wiąże się z wyborem jednej z dwóch dróg postępowania.
- Po pierwsze możesz zwrócić się do polskiego prawnika, który specjalizuje się w sprawach międzynarodowych o zorganizowanie odpowiedniego postępowania za granicą. Wybór tej formy niewątpliwie ma istotne plusy. Możesz posługiwać się językiem polskim i masz bezpośredni kontakt z prawnikiem, co daje Ci możliwość lepszej kontroli nad sprawą.
- Możesz także wybrać drugą możliwość, jaką jest bezpośrednie zwrócenie się do adwokata zagranicznego, po uprzednim uzyskaniu jego danych dzięki ogólnie dostępnych źródeł informacji. Na stronie internetowej europejskiego portalu sprawiedliwości (https://ejustice.europa.eu/content_find_a_lawyer-334-pl.do) prowadzona jest wyszukiwarka prawników zagranicznych, która została opracowana przez Komisję Europejską. Po wpisaniu odpowiednich parametrów można ustalić jaki prawnik za granicą prowadzi swoja praktykę w danym państwie europejskim, w jakim języku, jaka jest jego specjalizacja etc.
Decyzja o podejmowanych krokach prawnych powinna wiązać się z wyborem najskuteczniejszej metody działania w każdym jednostkowym przypadku. Niezależne od tego czy bezpośrednio czy przy udziale kancelarii krajowej – prawnik za granicą daje dużo większe szanse powodzenia w sprawie.