Prawo do skorygowania deklaracji także po wykreśleniu z rejestru czynnych podatników VAT

1 miesiąc temu

Zdaniem szefa Krajowej Administracji Skarbowej podatnik, pomimo wykreślenia z rejestru czynnych podatników VAT, ma prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji do momentu przedawnienia tego zobowiązania[1]. Prawo to wynika z Ordynacji podatkowej[2].

Tym samym szef KAS potwierdził korzystne stanowisko prezentowane przez sądy administracyjne.

Pozytywna interpretacja szefa KAS – czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła franczyzobiorcy, który sprzedawał dostarczane mu towary w imieniu i na rzecz franczyzodawcy. Przy czym franczyzobiorca przelewał cały utarg (wraz z podatkiem VAT) na rzecz franczyzodawcy, który dokonywał z tego tytułu rozliczeń VAT. Dodatkowo franczyzobiorca na koniec każdego miesiąca sporządzał deklaracje JPK_VAT, w których uwzględniał również wartość odsprzedanych towarów. Po zakończeniu działalności gospodarczej i wykreśleniu z rejestru czynnych podatników VAT, franczyzobiorca doszedł do wniosku, iż powinien skorygować swoje rozliczenia VAT. A to dlatego, iż dokonywał płatności podatku VAT w podwójnej wysokości – raz za pośrednictwem franczyzodawcy, a drugi samodzielnie, uwzględniając odsprzedane towary franczyzodawcy w swojej deklaracji JPK_VAT.

Dyrektor KIS potwierdził, iż franczyzobiorca nie powinien płacić podatku VAT od odsprzedawanych towarów, ponieważ nie dokonywał odpłatnej dostawy towarów. Dodał jednak, iż podatnik nie ma prawa do skorygowania złożonych deklaracji JPK_VAT, ponieważ nie jest już czynnym podatnikiem VAT.

Odmienne stanowisko

Szef KAS nie zgodził się z powyższym i zmienił wcześniej wydaną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zdaniem szefa KAS, prawo podatnika do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji może być przez niego realizowane do momentu przedawnienia tego zobowiązania.

Szef KAS zwrócił również uwagę, iż status podatnika należy ustalać według momentu powstania obowiązku podatkowego, a nie czasu składania korekty deklaracji. Co oznacza, iż w tej sytuacji istotny jest status, jaki podatnik posiadał w okresie, którego dotyczy korekta deklaracji.

Co to oznacza dla podatników?

Od dłuższego czasu sądy kształtują korzystne dla podatników stanowisko w tym temacie[3]. Mimo tego, organy podatkowe wciąż odmawiały prawa do skorygowania wcześniej złożonych deklaracji po utracie statusu czynnego podatnika VAT.

Interpretacja szefa KAS jest zdecydowanie korzystna dla podatników i wraz z orzeczeniami sądów może dać mocne argumenty w przypadku ewentualnych sporów z organami podatkowymi.

Należy mieć jednak na uwadze, iż w przypadku odwołania pełnomocnictwa do składania deklaracji podatkowych wraz z wyrejestrowaniem spółki (UPL-1), księgowy może już nie mieć prawa do złożenia korekty deklaracji JPK_VAT. Konieczne byłoby wtedy ponowne złożenie formularzy do urzędu skarbowego. W przypadku samodzielnego działania, za pośrednictwem portalu Ministerstwa Finansów, powinno być możliwe złożenie korekty pliku JPK w odniesieniu do okresu, kiedy podatnik miał status czynnego podatnika VAT.

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z powyższym tematem, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.


[1] Pismo z dnia 30 września 2024 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej o sygn. DOP8.8013.2.2024

[2] Zgodnie z art. 81 § 1 Ordynacji Podatkowej

[3] Czego przykładem jest wyrok NSA z 6 marca 2019 r., sygn. akt I FSK 209/17 oraz w wyroku NSA z 19 stycznia 2023 r., sygn. akt I FSK 1908/19.

Idź do oryginalnego materiału