Sąd Apelacyjny w Łodzi I Wydział Cywilny wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2025 r. w sprawie o sygn. I ACa 2870/23 (Sędzia Anna Beniak) przeciwko Bankowi BPH S.A. z siedzibą w Gdańsku [po rozpoznaniu apelacji pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w Płocku I Wydziału Cywilnego (Sędzia Ewa Jarzyńska) z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie o sygn. I C 883/22, ustalającego nieważność umowy kredytu zawartej w 2007 r. z GE Money Bank S.A. siedzibą w Gdańsku oraz zasądzającego od pozwanego na rzecz powodów kwotę (…) PLN z odsetkami ustawowymi za opóźnienie]:
I. oddalił apelację pozwanego;
II. zasądził od pozwanego łącznie na rzecz powodów kwotę (…) PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd Apelacyjny wskazał, iż nie zgadza się z zarzutami apelacji banku i uznaje ją za niezasadną, m.in. w zakresie podniesionego zarzutu zatrzymania.
W ocenie Sądu w niniejszej sprawie sporna umowa kredytu została słusznie uznana za nieważną z uwagi na zawarcie w niej postanowień niedozwolonych, których wyeliminowanie z umowy powoduje, iż nie da się jej utrzymać w mocy.
Sąd Apelacyjny podkreślił, iż nie można również wykreślić jedynie części postanowienia umownego, odnoszącego się do marży banku, co oznacza, iż należy usunąć go z umowy w całości, a to z kolei prowadzi do uznania umowy za nieważną.
W rezultacie Sąd uznał, iż powodom należy się zwrot dochodzonych kwot z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od daty wynikającej z przedsądowego wezwania do zapłaty.
Wyrok jest prawomocny, ale Bank może jeszcze wnieść skargę kasacyjną.
Postępowanie w obu instancjach trwało łącznie 36 miesięcy, z czego w II instancji trwało ono 19 miesięcy.
Sprawę prowadził r. pr. Grzegorz Godzina.