Praworządność w krajach Partnerstwa Wschodniego – warsztaty

9 godzin temu

W dniach 12-13 maja 2025 r. w siedzibie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, odbyły się warsztaty poświęcone praworządności w krajach Partnerstwa Wschodniego.

Warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

W spotkaniu uczestniczył Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz państw należących do Partnerstwa Wschodniego (w tym Armenii, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).

– Idea Partnerstwa Wschodniego jest taka, iż ​​wszystkie kraje partnerskie i kraje Unii Europejskiej, powinny być związane tą samą wiarą w podstawowe wartości demokracji, praworządności i ochrony praw człowieka. Powinniśmy tworzyć różne sieci współpracy, wsparcia, wymiany informacji czy wzajemnego wzmacniania się, dzielenia się dobrymi praktykami, aby się wzajemnie inspirować – wskazał minister Adam Bodnar.

Piotr Rylski, dyrektor IWS, zwrócił z kolei uwagę, iż praworządność jest fundamentem UE, a jednocześnie jest najbardziej narażonym elementem systemu UE.

– Mam nadzieję, iż to wydarzenie będzie okazją do przedstawienia i omówienia głównych metod opisywania przestrzegania tej zasady, a także sposobów radzenia sobie z pojawiającymi się zagrożeniami – wskazał prof. Rylski podczas inauguracji warsztatów.

Podczas warsztatów odbyło się pięć sesji tematycznych.

1) Podsumowanie wdrażania reform praworządności i wymiaru sprawiedliwości w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz najważniejsze elementy przyszłych priorytetów;

2) Jakość i efektywność wymiaru sprawiedliwości: nacisk na liczbę spraw i czas trwania postępowań sądowych;

3) Alternatywne rozwiązywanie sporów, w tym skupienie się na mediacji: prezentacja różnych typów mechanizmów i narzędzi mediacji w państwach Partnerstwa Wschodniego;

4) Teoria i praktyka europejskiego systemu praw człowieka: Europejska Konwencja Praw Człowieka i system praw człowieka UE (Karta praw podstawowych UE);

5) Raport UE na temat praworządności.

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa polityczna zapoczątkowana w 2009 r. przez Polskę oraz Szwecję. Jej głównym celem jest pogłębianie relacji i powiązań między Unią Europejską a sąsiadującymi z nią państwami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Białoruś w 2021 r. zawiesiła swój udział w programie.

Idź do oryginalnego materiału