Przygotowana likwidacja (pre-pack) to rozwiązanie, które funkcjonuje w polskim porządku prawnym od 2016 roku. Jakie są główne założenia tej procedury i korzyści wynikające z jej wdrożenia? Poznaj najważniejsze zalety pre-pracku.
Na czym polega pre-pack?
Przygotowana likwidacja to procedura, która umożliwia sprzedaż składników majątkowych przedsiębiorcy na zasadach określonych we wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży. Taki wniosek jest ściśle związany z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i stanowi jego fakultatywny element. Dlatego też do zainicjowania procedury pre-pack uprawnionym jest wyłącznie podmiot, który może wnioskować o ogłoszenie upadłości dłużnika.
Pre-pack to kilku etapowy proces, który rozpoczyna się od poszukiwania inwestora, wyceny wybranych składników lub całego przedsiębiorstwa, ustalenia ceny i innych warunków sprzedaży. Następnie konieczne jest złożenie wniosku do sądu, a także zatwierdzenie przez niego warunków sprzedaży oraz wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Na koniec pozostaje już tylko zawarcie ostatecznej umowy z syndykiem i wydanie przedsiębiorstwa nabywcy.
Podstawowe zalety pre-packu
Podstawowy cel przygotowanej likwidacji to usprawnienie przebiegu postępowania upadłościowego, poprzez skrócenie czasu trwania procedury, oraz zaspokojenie wierzycieli upadłego w możliwie najwyższym stopniu.
Spełnienie tych kryteriów jest możliwe dzięki temu, iż pre-pack zakłada sprzedaż składników majątkowych przedsiębiorstwa bezpośrednio po zatwierdzeniu warunków transakcji przez sąd. Dzięki temu można uniknąć długotrwałej procedury likwidacji majątku przez syndyka i tym samym poprawić efektywność postępowania upadłościowego.
Warto jednak zaznaczyć, iż sprawne przeprowadzenie postępowania to tylko jedna z podstawowych zalet przygotowanej likwidacji. Pre-pack niesie za sobą również wiele korzyści i szans dla potencjalnych inwestorów, ponieważ pozwala im na płynne przejęcie jeszcze „zdrowego” przedsiębiorstwa.
Dla kogo pre-pack może być korzystny? 4 strony zainteresowane procedurą
Pre-pack to rozwiązanie, które przynosi korzyści wszystkim stronom zainteresowanym procedurą. Mowa tu zarówno o wierzycielach, jak i nabywcach, dłużnikach czy osobach trzecich (czyli pracownikach oraz kontrahentach). Jakie zalety ma przygotowana likwidacja dla wszystkich z tych podmiotów?
Zalety dla wierzycieli
Wierzycieli można określić jako jedną z najbardziej zainteresowanych stron w całej procedurze przygotowanej likwidacji. Wśród korzyści, które przynosi im pre-pack należy wskazać dwa najważniejsze aspekty. Pierwszy jest związany ze skróceniem trwania postępowania upadłościowego, a drugi z prawdopodobieństwem większego zaspokojenia – syndyk nie będzie musiał na własną rękę przeprowadzać całej procedury likwidacyjnej, która w praktyce bywa bardzo czasochłonna i kosztowna.
Korzyści pre-pack dla nabywcy
Pre-pack to dla nabywcy przede wszystkim doskonała szansa na zakup przedsiębiorstwa lub jego składników majątkowych w atrakcyjnej cenie. Aby sąd uwzględnił wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży, nabywca powinien zaoferować cenę wyższą od kwoty możliwej do uzyskania w „zwykłym” postępowaniu upadłościowym. Jednak wskazana przez niego suma może być jednocześnie znacznie zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości rynkowej składników majątkowych.
Sąd z dużym prawdopodobieństwem zatwierdzi takie warunki sprzedaży, zwłaszcza gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż postępowanie upadłościowe prowadzone na zasadach ogólnych będzie wiązać się z koniecznością przeprowadzenia żmudnego procesu likwidacji składników majątkowych.
Kolejne korzyści, które nabywca czerpie z procedury pre-pack, dotyczą zasobów możliwych do pozyskania w ramach takiej transakcji. Kupno „żywego” przedsiębiorstwa wiąże się z uzyskaniem dostępu do jego portfela klientów, wykwalifikowanych pracowników czy w końcu cennego know-how.
Dzięki temu nabywca może płynnie przejąć ster nad kupowanym podmiotem bez potrzeby inwestowania dodatkowych środków, czasu czy mocy przerobowych w kontynuację jego działalności. Z punktu widzenia nabywcy dodatkową zaletą przygotowanej likwidacji jest również fakt, iż przy zakupie przedsiębiorstwa w ramach omawianej procedury nie trzeba przechodzić przez kwestie formalne związane z koncesjami, zezwoleniami, licencjami czy ulgami.
Ostatnia, ale wcale niemniej ważna zaleta pre-packu, to gwarancja, iż nabywane składniki majątkowe są wolne od obciążeń i zobowiązań – nabywca nabywa je „na czysto”, czyli bez historii finansowej.
W związku z tym przedsiębiorca może z pełnym komfortem rozpocząć prowadzenie nabytej spółki (lub jej części) bez potrzeby realizowania audytu pod kątem zadłużenia oraz obciążenia majątku. Zwolnienie z analizy stanu firmy to dodatkowa oszczędność dla inwestora.
Co przygotowana likwidacja daje dłużnikom?
Pre-pack przynosi zalety również spółce, która poddawana jest procedurze przygotowanej likwidacji. Główną korzyścią w tym przypadku jest zwolnienie z angażowania się w długotrwałe i kosztowne postępowanie. Pozostaje to w ścisłym związku ze zmniejszeniem kosztów postępowania oraz upłynnienia majątku. W efekcie dłużnik zaoszczędza środki, które wchodzą w skład masy upadłości i zaspokajają wierzycieli w większym stopniu.
Czy osoby trzecie też coś zyskują?
Na przygotowanej likwidacji korzystają także tzw. osoby trzecie. W przypadku pre-packu tym mianem określani są pracownicy oraz kontrahenci przedsiębiorstwa, które poddawane jest omawianej procedurze sprzedaży.
Zbycie przedsiębiorstwa w ramach pre-pack pozwala na zachowanie go w niezmienionej formie, a także na kontynuację działalności na rynku przy zachowaniu wypracowanej już pozycji, kontaktów z kontrahentami czy zatrudnionych wcześniej pracowników.
Podsumowanie
Nabycie składników majątkowych w ramach przygotowanej likwidacji przebiega stosunkowo gwałtownie i pozwala zaoszczędzić koszty. Dodatkowo przynosi realne korzyści wszystkim stronom zainteresowanym postępowaniem – choćby dłużnikom, dla których ta forma upadłości jest dobrym sposobem na wyjście z nierentownej inwestycji.
Instytucja pre-packu – mimo iż została wprowadzona do polskiego porządku prawnego już w 2016 r. – wciąż nie jest często stosowana w praktyce. A szkoda, ponieważ liczne korzyści przygotowanej likwidacji przemawiają za wzięciem jej pod uwagę w procesach inwestycyjnych i skorzystaniem z jej dobrodziejstw.
W razie pytań lub zapotrzebowania na doradztwo z zakresu pre-packu zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.