Prezes NIK Marian Banaś wziął udział w konferencji zamykającej unijny Projekt Współpracy Bliźniaczej realizowany przez Najwyższą Izbę Kontroli na rzecz Biura Audytu Królestwa Jordanii. Wydarzenie odbyło się 30 października 2023 r. w Ammanie.
Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Jordańskiego Biura Audytu - brzmiał tytuł projektu. Był to kolejny projekt współpracy bliźniaczej realizowany przez NIK. Wcześniej tego typu projekty Izba przeprowadziła m.in. w NOK Albanii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kosowa i Palestyny.
Jordański projekt składał się z trzech wymienionych poniżej komponentów:
- Poprawa zdolności Biura Audytu do stosowania opartego na ocenie ryzyka podejścia (metody) w odniesieniu do audytów finansowych i zgodności; zgodnie ze standardami audytów INTOSAI i z najlepszymi praktykami (Improvement of the AB’s capacity to apply a risk-based audit approach for both the financial and the compliance audits in accordance with INTOSAI auditing standards and best practice).
- Poprawa zdolności Biura Audytu do przeprowadzania przeglądów zapewniania jakości zgodnie ze standardami audytu INTOSAI oraz sporządzania dobrej jakości raportów z audytów (Improvement of AB’s capacity to undertake quality assurance reviews in accordance with INTOSAI auditing standards and producing good quality audit reports).
- Poprawa zdolności Biura Audytu do stosowania podejścia opartego na ryzyku do audytów IT zgodnie z INTOSAI GUID 5100 oraz stosowania TeamMate i stosowania technik audytu wspomaganego komputerowo (CAAT) podczas przeprowadzania audytów (Improvement of the AB’s capacity to apply a risk-based audit approach for IT audits in accordance with INTOSAI GUID 5100 and application of TeamMate and apply Computer Assisted Audit Techniques (CAATs) when undertaking).
W swoim przemówieniu podczas konferencji Prezes NIK odniósł się do osiągniętych rezultatów projektu:
„Po ponad dwóch i pół roku ciężkiej pracy, godzinach dyskusji, tygodniach szkoleń i czterech wizytach studyjnych możemy powiedzieć, iż odnieśliśmy wspólny sukces. Z dumą i satysfakcją przyjmuję to osiągnięcie. Naszymi najlepszymi praktykami, doświadczeniami i metodologiami podzieliliśmy się z jordańskimi audytorami i znaleźliśmy w nich kolegów otwartych na nowe rozwiązania, zaangażowanych i chętnych do nauki. Biuro Audytu Jordanii zostało wzmocnione w celu przeprowadzania audytów finansowych i zgodności zgodnie z najwyższymi, aktualnymi standardami międzynarodowymi. Zostało wyposażone w nowoczesne, aktualizowane na bieżąco metodyki i aplikacje analityczne, dzięki którym audytorzy pracują szybciej, wydajniej i z dużą efektywnością.
Najlepszym potwierdzeniem moich słów są liczne audyty pilotażowe przeprowadzone w ramach tego projektu w sposób profesjonalny i rzetelny.”
Prezes Marian Banaś podziękował szefowi Jordańskiego NOK dr. Radhiemu Al-Hamadeenowi za znakomitą współpracę, za silne wsparcie i wyjątkowe zaangażowanie w realizację projektu oraz wyraził nadzieję, iż kooperacja NIK i AB będzie kontynuowana w kolejnych latach, aby podtrzymać pozytywne rezultaty tego Projektu.
Serdeczne podziękowania Prezes NIK skierował również do Ambasadora RP w Ammanie Lucjana Karpińskiego, Ambasadora Unii Europejskiej, Ministra Planowania i Współpracy Międzynarodowej i innych zaangażowanych osób.
W swoim przemówieniu Prezes Jordańskiego NOK dr Radhi Al-Hamadeen podziękował NIK za przeprowadzenie projektu i podkreślił wagę wsparcia międzynarodowego dla rozwoju, kierowanej przez niego instytucji:
„Potencjał Najwyższego Organu Kontroli Jordanii został wzmocniony w zakresie realizacji kontroli zgodnie z aktualnymi międzynarodowymi standardami kontroli. (…)
Wszystkie zadania i obowiązki, które są wymagane od NOK Jordanii wymagają ciągłej i poważnej współpracy z innymi NOK-ami jak polska NIK, dzięki której możemy czerpać z ich doświadczeń oraz być na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie kontroli finansowej, zgodności i wykonania zadań. Dzięki wsparciu UE jesteśmy w stanie realizować nasze cele.”
Projekt współpracy bliźniaczej pomiędzy NIK a jej jordańskim odpowiednikiem rozpoczął się 8 maja 2021 r. Łączny czas jego wdrażania wyniósł trzydzieści miesięcy (po tym jak na wniosek strony jordańskiej został przedłużony o 9 miesięcy). Budżet projektu wynosił 2 mln euro i był w całości finansowany przez Unię Europejską.
Obecny podczas zamknięcia Ambasador Unii Europejskiej w Jordanii Pierre-Christophe Chatzisavas wyraził wdzięczność za dotychczasowy wkład NIK w rozwój skutecznej kontroli państwowej w Jordanii i zapewnił o dalszych możliwościach wspierania tego kierunku rozwoju jordańskiego odpowiednika NIK.
Prezes NIK Marian Banaś złożył także wizytę w Biurze Uczciwości i Walki z Korupcją Haszymidzkiego Królestwa Jordanii, gdzie dyskutowano o roli kontroli państwowej i dobrych praktykach we współpracy z organami ścigania.
Najwyższa Izba Kontroli od wielu lat jest cenionym i pożądanym przez inne Najwyższe Organy Kontroli partnerem, z którym kooperacja pozwala budować nowoczesne i profesjonalne instytucje audytu i kontroli państwowej.
Link do informacji o wydarzeniu po angielsku:
Closing of twinning project between Jordanian and Polish audit bureaus - Jordan Times
-->