Prezes UOKiK wziął udział w spotkaniu sieci Europejskich Organów ds. Konkurencji (ang. European Competition Authorities – ECA).
Prezes UOKiK wziął udział w spotkaniu sieci Europejskich Organów ds. Konkurencji (ang. European Competition Authorities – ECA), które zostało zorganizowane przez portugalski organ antymonopolowy – Autoridade da Concorręncia 9-10 marca w Lizbonie.
Spotkania ECA służą dyskusji, wymianie poglądów i najlepszych praktyk na najwyższym szczeblu na temat bieżących tematów z obszaru ochrony konkurencji.
Podczas dyskusji panelowej Tomasz Chróstny rozmawiał z przedstawicielem Komisji Europejskiej i szefami urzędów ochrony konkurencji Hiszpanii, Holandii i Litwy na temat znaczenia konkurencji na rynku pracy oraz roli organów antymonopolowych. Wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytania czy organy ochrony konkurencji skutecznie przeciwdziałają zachowaniom antykonkurencyjnym, takim jak umowy o zakazie konkurencji i porozumienia ws. ustalania płac oraz jakie inicjatywy advocacy są tu najbardziej skuteczne.
Kolejna dyskusja panelowa zorganizowana podczas dwudniowego spotkania ECA poświęcona była roli organów ochrony konkurencji na rynkach cyfrowych, związanym z tym wyzwaniom, a także sposobom wykorzystania istniejących narzędzi do zapewnienia konkurencji na tych rynkach. Zastanawiano się także, jak zagwarantować spójność i skuteczność rozwiązań regulacyjnych i zasad konkurencji na rynkach cyfrowych,
Szefowie organów ochrony konkurencji UE i EFTA dyskutowali również na temat ochrony konkurencji – priorytetów, propagowania i egzekwowania przepisów – w kontekście inflacji. Chociaż polityka konkurencji nie ma na celu rozwiązania problemu gwałtownie rosnącej inflacji w krótkim okresie, może ona mieć pozytywny wpływ na odwrócenie obecnej tendencji inflacyjnej. Podczas dyskusji panelowej próbowano odpowiedzieć na pytanie dot. tego, w jaki sposób priorytety, rzecznictwo i egzekwowanie prawa przez agencje ochrony konkurencji mogą przyczynić się do zwalczania inflacji oraz zastanawiano się czy obecne środki publiczne mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom inflacji są odpowiednie i wystarczające z punktu widzenia konkurencji.
Grupa Europejskich Organów ds. Konkurencji została założona w Amsterdamie w kwietniu 2001 r. jako forum dyskusyjne dla organów ds. ochrony konkurencji w Europie (UE i EFTA). Celem istnienia ECA jest poprawa współpracy między organami ds. ochrony konkurencji i przyczynienie się do skuteczniejszego egzekwowania przepisów prawa konkurencji. kooperacja pomiędzy urzędami rozwija się między innymi poprzez organizowanie regularnych spotkań, tworzenie grup roboczych oraz wymianę informacji pomiędzy specjalistami i praktykami z tych Urzędów.