Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym

1 tydzień temu

Warszawa, 29.11.2024 (ISBnews) – Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, której deklarowanym celem ustawy jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie obowiązujących przepisów i tym samym zapewnienie prawidłowego ich stosowania, podała Kancelaria Prezydenta.

“Zmiany w ustawie o podatku rolnym dotyczą zwolnień podmiotowych. Do ustawy wprowadzono przepis stanowiący, iż zwolnienia i ulgi podatkowe określone w art. 12 ust. 1 pkt 3–7 i ust. 6, art. 13 i art. 13c stosuje się na wniosek podatnika w drodze decyzji. W konsekwencji pozostałe zwolnienia i ulgi będą stosowane z urzędu” – czytamy w komunikacie.

Ustawa zawiera także przepis przejściowy, zgodnie z którym o ile przed dniem wejścia w życie przedłożonej nowelizacji wszczęto na wniosek i nie zakończono postępowania o zastosowanie w 2025 r. zwolnienia podmiotowego, to postępowanie umarza się, a zwolnienie stosuje się z urzędu.

Kolejna zmiana dotyczy ulgi inwestycyjnej i polega na zastąpieniu w przepisie dotyczącym tej ulgi powołania nieobowiązującego rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2022/2472.

Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych polegają na:

1) wprowadzeniu nowych definicji legalnych pojęć: budynek, budowla, obiekt budowlany, roboty budowlane, trwałe związanie z gruntem, oraz część mieszkalna budynku mieszkalnego;

2) modyfikacji zakresu zwolnienia dotyczącego budowli infrastruktury portowej oraz zwolnienia infrastruktury kolejowej i obszaru kolejowego;

3) przyznaniu radzie gminy prawa do wprowadzenia, w drodze uchwały, obowiązku prowadzenia przez inkasentów ewidencji osób zobowiązanych do uiszczania opłaty uzdrowiskowej;

4) wprowadzeniu do ustawy załącznika nr 4.

Ustawa zawiera także przepis przejściowy, zgodnie z którym podatnicy, w odniesieniu do których zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości powstaje ex lege w 2025 r. mogą składać deklaracje na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r., o ile spełnią określone w ustawie warunki, podkreślono.

Zmiany w ustawie o opłacie skarbowej polegają na wprowadzeniu przepisów dotyczących obowiązku przekazywania adekwatnemu organowi podatkowemu informacji przez organ administracji publicznej, który dokonał czynności urzędowej wskutek przekazania mu sprawy w związku ze zmianą organu adekwatnego w sprawie, o zmianie tej adekwatności (w efekcie której nastąpiła zmiana beneficjenta wpływów z opłaty skarbowej).

Druga zmiana dotyczy określenia organów adekwatnych w sprawach opłaty skarbowej w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Ustawa wprowadza także zmianę w załączniku do ustawy Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia, podkreślono.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału