Prezydent podpisał nowelizację ustawy VAT dotyczącą małych podatników

1 miesiąc temu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), która wprowadza możliwość zwolnienia podmiotowego z VAT w państwach członkowskich, które wprowadziły u siebie procedurę szczególną dla małych przedsiębiorstw, podała Kancelaria Prezydenta.

„Celem ustawy jest umożliwienie stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT w państwach członkowskich, które wprowadziły u siebie procedurę szczególną dla małych przedsiębiorstw, przez podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej w innych państwach członkowskich” – wskazano w komunikacie.

W myśl dodawanych przepisów zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, o ile łącznie spełnione są następujące warunki:

  • całkowita roczna wartość dostaw towarów i świadczenia usług dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium UE, z wyłączeniem podatku od wartości dodanej, roczny obrót na terytorium UE), nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 tys. euro;
  • wartość sprzedaży u tego podatnika, z wyłączeniem podatku, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200 000 zł;
  • podatnik nie dokonuje na terytorium kraju określonych w ustawie dostaw towarów ani świadczenia usług.

Podatnik przed rozpoczęciem korzystania ze zwolnienia będzie obowiązany powiadomić państwo członkowskie, na terytorium którego posiada siedzibę działalności gospodarczej, o zamiarze skorzystania ze zwolnienia uzyskać indywidualny numer identyfikacyjny zawierający kod EX, na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium tego kraju. o ile wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy wskazaną kwotę, lub przekroczy ją wartość rocznego obrotu, zwolnienie straci moc począwszy od czynności, którą przekroczono jedną z tych kwot, w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej.

Podatnik, który posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju i którego roczny obrót na terytorium UE nie przekroczył w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 tys. euro, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia dla dostaw towarów i świadczenia usług w państwie innym niż Polska, na warunkach określonych przez to państwo, o ile wprowadziło ono takie zwolnienie.

W celu skorzystania z tej preferencji podatnik będzie musiał złożyć adekwatnemu naczelnikowi urzędu skarbowego powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia (tzw. uprzednie powiadomienie).

W przypadku, gdy roczny obrót na terytorium UE podatnika przekroczy w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym kwotę 100 tys. euro, adekwatny naczelnik urzędu skarbowego obowiązany będzie wydać postanowienie o odmowie nadania polskiego numeru identyfikacyjnego EX, na które służy zażalenie.

W sytuacji gdy podatnik nie spełnia warunków korzystania ze zwolnienia określonych przez państwo członkowskie, które wskazał w uprzednim powiadomieniu, adekwatny naczelnik urzędu skarbowego, na podstawie informacji przekazanych przez organ podatkowy tego państwa, będzie informować o odmowie skorzystania ze zwolnienia. o ile podatnik nie będzie spełniać warunków korzystania ze zwolnienia we wszystkich państwach członkowskich, które wskazał w uprzednim powiadomieniu, adekwatny naczelnik urzędu skarbowego obowiązany będzie wydać postanowienie o odmowie nadania polskiego numeru identyfikacyjnego EX, na które służy zażalenie.

Zmiany służące implementacji dyrektywy 2022/542 dotyczą reguł ustalania miejsca świadczenia niektórych usług. Zasadniczym celem tych zmian jest bardziej precyzyjne odzwierciedlenie zasady opodatkowania usług podatkiem VAT w miejscu rzeczywistej ich konsumpcji, w warunkach cyfrowej transformacji gospodarki.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem przepisu, który wchodzi w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału