Problemy polskich przedsiębiorstw. Właściciele: Ledwo zarabiam na życie

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News Polityka


W 2024 r. przedsiębiorcy z woj. kujawsko-pomorskiego zawiesili 33 049 działalności gospodarczych. Rok wcześniej zawieszono 30 668 firm. Zdaniem ekspertów zawieszenie działalności gospodarczej to jeden ze sposobów na "przeczekanie" trudnych czasów. Właściciel małego zakładu usługowego z woj. kujawsko-pomorskiego przyznał w rozmowie z "Gazetą Pomorską", iż nie dziwi go, iż "niektórzy ludzie mają dość prowadzenia biznesu".


Poniedziałkowy "Puls Biznesu" informował, iż pod względem wykreślenia spółek z KRS i zawieszenia indywidualnych działalności gospodarczych z CEiDG ubiegły rok był rekordowy. Rekord padł w kategorii zawieszonych działalności gospodarczych. W ubiegłym roku było ich 375,5 tys., czyli o 2 proc. więcej niż w 2023 r. - podała gazeta.


Zawieszają działalności w Kujawsko-Pomorskiem. "Koszmarne ceny"


"Kto to widział, żebym za mój mały zakład usługowy, gdzie ledwo zarabiam w nim na życie, miał do zapłacenia 5,7 tys. zł samego podatku od nieruchomości, a gdzie inne wydatki, jak np. prąd i gaz? Najgorsze jest to, iż koszmarne ceny nie wynikają z kosztów wytwarzania energii tylko z narzutów podatkowych, akcyz, opłat klimatycznych" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Pomorską" pan Wiesław. Reklama


"Nie dziwię się, iż ludzie mają dość prowadzenia biznesu. Tylko niektórzy naiwnie wierzą, iż 'może będzie lepiej' i zawieszają firmy" - dodał. "W 2024 r. w naszym regionie zawieszono 33 049 działalności gospodarczych, to więcej niż rok wcześniej, gdy było ich 30 668" - wyjaśnił Michał Cabański, starszy specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, którego słowa przytacza "Gazeta Pomorska".


Zawieszenie działalności gospodarczej to sposób na "przeczekanie"


Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny stwierdził, iż "handel detaliczny od jakiegoś czasu jest naznaczony stagnacją". "Głównie dlatego, iż małe firmy przegrywają konkurencję z dużymi, często międzynarodowymi podmiotami, które mają mocniejszą pozycję. I to powoduje, iż drobni sprzedawcy muszą rezygnować ze swoich działalności" - dodał.
"Działalność zawiesza się wówczas, gdy pojawiają się przejściowe trudności w jej wykonywaniu albo w przypadku sezonowości. Gdy warunki się poprawią, wiele osób wznawia działalność. Zawieszenia są zwykle płynnym zjawiskiem" - powiedział z kolei w rozmowie z "Pulsem Biznesu" prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej Jarosław Nowrotek.
"Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w jej prowadzeniu. Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG możesz zawiesić pod warunkiem, iż nie zatrudniasz pracowników. Najważniejsza korzyść w okresie w zawieszenia to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych - za okres zawieszenia nie wpłacasz zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Nie musisz też składać deklaracji ZUS ani VAT. W trakcie zawieszenia nie możesz prowadzić działalności i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów" - czytamy na stronie bzines.gov.pl.
Idź do oryginalnego materiału