Problemy ze ściąganiem należności. Wnioski z działań Urzędu Skarbowego

8 miesięcy temu

Urzędy skarbowe przeprowadzają coraz mniej kontroli. W 2023 roku było ich o prawie 30% mniej niż rok wcześniej. Ekspertów zastanawiają problemy fiskusa ze ściąganiem należności.

Powyższe dane zostały pozyskane przez Dziennik Gazetę Prawną z Ministerstwa Finansów. Ich przedmiotem jest działalność urzędów skarbowych w obszarze kontroli podatkowych i egzekucji należności publicznoprawnych. Nie dotyczą wyspecjalizowanych kontroli, którymi zajmują się urzędy celne.

Z uzyskanych przez DGP danych wynika, iż w 2023 roku liczba kontroli przeprowadzonych przez urzędy skarbowe wyniosła 13 tys. Stanowiło to wartość niższą o około 5 tys. od ich liczby w 2022 roku. W porównaniu z danymi za lata 2017 i 2018, w zeszłym roku przeprowadzono ich o połowę mniej.

Nieefektywna efektywność

W 2023 roku w ramach przeprowadzanych kontroli urzędy wykryły nieprawidłowości podatkowe na kwotę 9,5 mld zł. Jest to wartość wyższa o 0,5 mld zł niż rok wcześniej. Wiedząc o niższej liczbie kontroli niż w latach poprzednich, należy uznać, iż większą efektywność prowadzonych działań urzędy zawdzięczają elektronizacji.

Efektywność działań nie przekłada się jednak na lepszą ściągalność zaległości podatkowych. Widać to w liczbach. W 2023 roku skuteczność egzekucji wyniosła 41,2%, a więc więcej niż 39,2% w roku 2022. Jednak ta wartość jest daleka od oczekiwań. Ponad połowa przeprowadzanych egzekucji jest nieskuteczna, co stawia pod znakiem zapytania jakość prowadzonych przez urzędy skarbowe działań.

„Dane MF pokazują, iż wąskim gardłem administracji skarbowej pozostają działy egzekucji” – podsumowuje w rozmowie z „DGP” Alicja Sarna, dyrektor ds. kluczowych sporów podatkowych w CRIDO.

Warto przeczytać: Podwyższenie kwoty wolnej od podatku odchodzi w zapomnienie. Co najmniej do 2026 roku

Idź do oryginalnego materiału