Przedsiębiorcy „hamują” – o 4,5 proc. mniej nowych firm

wbijamszpile.pl 4 godzin temu

W 2024 roku liczba nowo zakładanych firm spadła o blisko 4,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, do rejestru CEIDG wpłynęło prawie 289 tys. wniosków o otwarcie JDG, czyli o 13 tys. mniej niż w 2023 roku. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby wznowień działalności o 7,4 proc., co sugeruje większą skłonność przedsiębiorców do powrotu na rynek niż do rozpoczynania nowych przedsięwzięć. Eksperci wskazują na rosnące obciążenia finansowe i niepewność gospodarczą jako główne przyczyny tego trendu.

Spadek liczby nowych firm

W 2024 roku do CEIDG wpłynęło dokładnie 288,7 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 4,4 proc. mniej niż rok wcześniej, gdy takich zgłoszeń było 302 tys.

Spadek rdr. o kilka procent w obecnej sytuacji gospodarczej jest czymś zgoła normalnym, dla mnie nie stanowi zaskoczenia – komentuje prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Eksperci wskazują na szereg czynników, które mogły zniechęcić potencjalnych przedsiębiorców do zakładania własnej działalności. Grzegorz Kostrzewa z kancelarii ProPrawni zwraca uwagę na wzrost płacy minimalnej oraz wyższe składki na ZUS, które zwiększają koszty prowadzenia biznesu.

Wyższe koszty sprawiają, iż wiele osób decyduje się na inne formy zarobkowania, jak umowy cywilnoprawne czy praca etatowa – wyjaśnia Kostrzewa.

Czytaj więcej: Polacy rezygnują z galerii handlowych. Nowe dane

Gdzie zakładano najwięcej firm?

Dane resortu pokazują, iż najwięcej jednoosobowych działalności gospodarczych powstało w województwie mazowieckim – 28,8 tys. W dalszej kolejności uplasowały się:

  • wielkopolskie – 16,5 tys.,
  • małopolskie – 16,3 tys.,
  • śląskie – 16 tys.,
  • dolnośląskie – 13,4 tys.

Najmniej firm powstało w województwie opolskim (3 tys.), podlaskim (4,1 tys.) i świętokrzyskim (4,4 tys.).

Największa liczba wniosków zarejestrowanych w woj. mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim wynika z koncentracji biznesu, infrastruktury oraz ludności w tych regionach – tłumaczy Kostrzewa.

Więcej wznowień działalności

W przeciwieństwie do spadku liczby nowych firm, wznowienia jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosły o 7,4 proc. W 2024 roku do CEIDG wpłynęło 190,6 tys. takich wniosków, podczas gdy rok wcześniej było ich 177,5 tys.

Wzrost o 7,4 proc. rdr. wskazuje na aktywizację gospodarczą oraz powrót przedsiębiorców na rynek – ocenia Grzegorz Kostrzewa.

Zdaniem ekspertów, może to wynikać z poprawy koniunktury w niektórych sektorach, np. budownictwie i transporcie. Prof. Gomułka zwraca również uwagę na napływ środków unijnych oraz inwestycje w energetykę, które mogą pozytywnie wpływać na sytuację gospodarczą.

Z kolei mec. Łukasz Goszczyński przewiduje, iż w pierwszej połowie 2025 roku liczba wznowień JDG może dalej rosnąć.

Przedsiębiorcy czują pobudzenie w gospodarce i będą to chcieli wykorzystać. Natomiast taka sytuacja gwałtownie może się odwrócić, jeżeli rząd nie podejmie działań poprawiających ich los – zaznacza ekspert.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału