Przedsiębiorcy nie powinni być zaskakiwani nagłymi zmianami przepisów

5 godzin temu

Poselski projekt ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy wywołał ożywioną dyskusję społeczną.

Spotkał się też z żywymi reakcjami środowiska przedsiębiorców. W opinii przekazanej do Kancelarii Sejmu rzecznik MŚP, min. Agnieszka Majewska skoncentrowała się na trybie procedowania projektu oraz terminie wejścia w życie nowego przepisu. Projektodawcy przewidują, iż regulacje zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W związku z tym możliwe jest, iż już dzień 24 grudnia br. stanie się dniem wolnym od pracy.

Zabrakło rzetelnej debaty publicznej z udziałem wszystkich zainteresowanych stron

Zdaniem Agnieszki Majewskiej, ponieważ projekt został rozesłany do konsultacji w dniu 30 października, to jego ewentualne uchwalenie i wejście w życie w ciągu niespełna dwóch miesięcy rodziłoby wątpliwość, czy w takiej sytuacji „dotrzymane zostały standardy odpowiedzialnego i racjonalnego prawodawstwa”. Według min. Majewskiej zabrakło też rzetelnej debaty publicznej z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.

Dlatego Rzeczniczka MŚP postuluje wprowadzenie odpowiednio długiego vacatio legis, które pozwoliłoby dostosować się do nowych przepisów bez nieuzasadnionych utrudnień. „Przedsiębiorcy, tak jak wszyscy inni obywatele, nie powinni być zaskakiwani nagłymi zmianami przepisów mających istotny wpływ na ich sytuację prawną, ekonomiczną i organizacyjną” – pisze Agnieszka Majewska. Zwraca uwagę, iż w załączonej do projektu ocenie przewidywanych skutków gospodarczych proponowanych regulacji sami projektodawcy wskazują na brak danych pozwalających na wiarygodne oszacowanie tych skutków. Z pewnością jednak wprowadzenie omawianego rozwiązania w bieżącym roku może przynieść wymierne straty i utrudnienia organizacyjne w takich branżach, jak logistyka czy handel.

Decyzja co do ewentualnego ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy nie powinna być podejmowana pochopnie

Min. Majewska deklaruje gotowość udziału w dyskusji nie tylko nad ustanowieniem Wigilii dniem wolnym od pracy, ale – szerzej – na temat liczby dni wolnych w roku kalendarzowym i konsekwencji, jakie niesie to dla polskiej gospodarki.

Jak wskazuje w konkluzji swojego wystąpienia, „decyzja co do ewentualnego ustanowienia dnia 24 grudnia dniem wolnym od pracy nie powinna być podejmowana pochopnie, gdyż wymaga zebrania odpowiednich danych, poddania ich pogłębionej analizie oraz przeprowadzenia bez zbędnego pośpiechu rzetelnych konsultacji z zainteresowanymi grupami społecznymi, w tym także z przedsiębiorcami”.

Obserwuj:

https://www.facebook.com/BiuroRzecznikaMSP/
https://twitter.com/RzecznikMSP
https://www.youtube.com/rzecznikmsp
https://rzecznikmsp.gov.pl/
https://naukaibiznes.rzecznikmsp.gov.pl/
https://rzecznikmsp.gov.pl/kontakt/newsletter/

Idź do oryginalnego materiału