W ubiegłym roku liczba przestępstw o charakterze ekonomicznym drastycznie wzrosła. Większość z nich stanowiły oszustwa gospodarcze. Uderzają one zwykle najbardziej w przedsiębiorców. Jak zatem powinni chronić swoją firmę przed atakami zarówno tymi z zewnątrz, jak i tymi pochodzącymi od ich pracowników? O tym opowiedział adw. Daniel Pękala, Szef Praktyki Przestępczości Gospodarczej i Prawnokarnej Ochrony Spółek, w swoim artykule „Jak reagować na przestępstwo w firmie i chronić interesy spółki”, który właśnie ukazał się w „Rzeczpospolitej”.
Autor wymienił kilka kroków, które powinien podjąć przedsiębiorca poszkodowany przestępstwem. Choć oczywistym wydaje się, iż trzeba zgłosić sprawę odpowiednim organom, jest kilka rzeczy, o które trzeba zatroszczyć się wcześniej. Na samym początku przedsiębiorca powinien zadbać o zabezpieczenie przed dalszą eskalacją szkody powstałej w wyniku przestępstwa. Drugim, równie ważnym krokiem jest prawidłowe zabezpieczenie materiału dowodowego, który będzie świadczył o tym, iż przestępstwo faktycznie miało miejsce. Po trzecie, firma powinna postarać się o pozyskanie i zabezpieczenie informacji i dowodów o majątku sprawcy przestępstwa.
Oczywiście zgłoszenie przestępstwa do odpowiednich organów jest niezwykle ważne, jednak warto wiedzieć jak samodzielnie zadbać o interesy swojej firmy w takim przypadku. Nasz ekspert szeroko omówił powyższy temat. Po więcej zapraszamy tutaj – https://pro.rp.pl/biznes/art42225841-jak-reagowac-na-przestepstwo-w-firmie-i-chronic-interesy-spolki