Rafał Trzaskowski stchórzył – mówili o absencji kandydata PO uczestnicy debaty prezydenckiej w Końskich. Spotkanie zorganizowały TV Republika, telewizja w Polsce24 i TV Trwam. W Końskich zaplanowano także drugą debatę. Zorganizowała ją TVP w likwidacji oraz TVN i Polsat. Tego spotkania nie zbojkotował już prezydent Warszawy, a wzięli w nich udział wszyscy uczestnicy, którzy zdecydowali o tym publicznie podczas debaty telewizji konserwatywnych.
W debacie TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam uczestniczyło pięcioro kandydatów: Szymon Hołownia (Polska 2050), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Karol Nawrocki (niezależny, popierany przez PiS) Joanna Senyszyn (była posłana SLD), Krzysztof Stanowski, dziennikarz, szef Kanału Zero, który przekonuje, żeby na niego nie głosować.
Debatę poprowadzili Katarzyna Gójska-Hejke z TV Republika, Michał Adamczyk z wPolsce24 oraz Jakub Więcław z TV Trwam. Wszyscy kandydaci mieli równe szanse. Zagadnień było sześć, każdy z pretendentów do urzędu prezydenta odnosił się do tych grup problemowych. Na koniec była swobodna wypowiedź każdego z kandydatów. Wylosowano kolejność odpowiedzi na każde z zagadnień.
Imigranci
Przeciw paktowi imigracyjnemu jest Krzysztof Stanowski. Kandydat mówił, iż zdaje sobie sprawę ze swoich szans na prezydenturę. „Jest w tym wyścigu Real Madryt i jest Barcelona, ale są też Ossasuna i Las Palmas” – użył sportowych porównań Stanowski dodając, iż z tym ostatnim z wymienionych hiszpańskich klubów kojarzy mu się marszałek Hołownia.
Karol Nawrocki także jest przeciw paktowi migracyjnemu. Na początku wypowiedzi jednak popierany przez PiS kandydat komentował „cyrk z debatami”. „TVP w likwidacji produkuje sygnał telewizyjny tylko dla Trzaskowskiego” – podkreślił Nawrocki i nawiązał do zachowania kandydata PO. „Nie możemy dopuścić do tego, żeby zwierzchnik sił zbrojnych był tchórzem” – mówił Nawrocki o Trzaskowskim. Kandydatowi wspieranemu przez PiS towarzyszyła spora grupa wyborców reagująca owacjami przy każdej wypowiedzi Nawrockiego.
Marszałek Sejmu Szymona Hołownia przyznał, iż jest przeciwny „implementacji paktu migracyjnego”. „Mówię <<nie>> nielegalnej imigracji” – podkreślił polityk PL 2050.
Okrzyki „Precz z komuną” towarzyszyły natomiast spóźnionej na debatę Joannie Senyszyn, byłej posłance SLD. Polityk lewicy postkomunistycznej odwołująca się często do tradycji PRL nie obraziła się jednak za takie przyjęcie świętokrzyskiej publiczności. „Dziękuję państwu za powitanie. (…) Pakt migracyjny jest potrzebny, bo zaprowadzi porządek” – powiedziała Senyszyn.
Zdecydowanie przeciw paktowi migracyjnemu jest Marek Jakubiak przekonując, iż koalicja premiera Donalda Tuska zapatrzyła się na unijne rozwiązania dotyczące nielegalnych
migrantów. „Ciągle słyszymy <<polski prąd>>, <<polska energia>> a kiedy w końcu usłyszymy: <<polski rząd>>? – pytał lider Wolnych Republikanów.
Bezpieczeństwo energetyczne
Druga część debaty TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam poświęcona była wizji transformacji energetycznej poszczególnych kandydatów. Krzysztof Stanowski objawił swój talent kabaretowy. „Obniżę centy energii o 60 procent i obiecuję wybudować sześć elektrowni atomowych do końca tego roku” – zapowiadał ironicznie właściciel Kanału Zero.
Wizję bezpieczeństwa energetycznego przedstawił Karol Nawrocki. „Do czasu powstania polskich elektrowni atomowych powinniśmy wydobywać polski węgiel” – przekonywał. „Energia odnawialna, stawianie wiatraków – tylko wtedy, kiedy chcą tego mieszkańcy” – podsumował Nawrocki.
Senyszyn uznaje, iż lepszymi rozwiązaniami dla polski są odnawialne źródła energii. „Nie można jednak w tej sprawie kierować się polityką” – zaznaczyła.
„Cieszę się, iż nagle wszyscy chcą inwestować w atom” – mówił Hołownia i zmienił nagle temat. „Musimy zrobić tak, aby to Niemcy kupowali w Dino a nie Polacy w Lidlu” – oświadczył marszałek Sejmu.
Wojciech Jakubiak opowiadał się za rozwiązaniami zmierzającym do polskiej suwerenności energetycznej.
Gospodarka
Karol Nawrocki, w części dotyczącej ekonomii, narzekał na rząd, który – jego zdaniem – nie ma pomysłu na gospodarkę i rujnuje od półtora roku Polskę. „Jest drogo, upadają małe i średnie firmy. Rezygnuje się z dużych inwestycji, takich jak na przykład Centralny Port Komunikacyjny” – wymieniał kandydat popierany przez PiS. Jego zdaniem powinna zostać wprowadzona zerowa stawka podatku VAT na artykuły spożywcze.
Marszałek Sejmu chce wprawić w ruch koło zamachowe polskiej gospodarki. Najpierw – w opinii Hołowni – ze względu na popyt na broń z powodu zagrożeń wojennych trzeba zacząć od przemysłu zbrojeniowego. „50 procent zysku z naszej produkcji zbrojeniowej powinno zastawać w Polsce” – powiedział Hołownia.
Joanna Senyszyn jest przekonana, iż polska gospodarka za obecnych rządów dobrze się rozwija. „Potrzebne są inwestycje” – mówiła
Wypowiedź o gospodarce Krzysztof Stanowski zaczął, jak prawie zawsze w debacie, od ironii. „Nie zrobię nic w gospodarce, tak jak wszyscy kandydaci” – mówił dziennikarz. „Marzy mi się taka Polska, w której żaden z kandydatów na prezydenta nie musi pokazywać na wiecach ogórków i wafli” – podsumował Stanowski.
„Latami będziemy odpracowywali, to co w gospodarce zepsuł ten rząd” – podkreślił Marek Jakubiak. „Trzeba rządzić a nie grać w ping-ponga” – dodał.
Wojsko i bezpieczeństwo
W części debaty konserwatywnych telewizji poświęconej zagadnieniom militarnym Karol Nawrocki podkreślił, iż Polska powinna zabiegać o dobre relacje z NATO i USA. To – zdaniem kandydata – najistotniejsze zagadnienia w polskiej polityce bezpieczeństwa.
„Rozwiązania typu NATO bis są zagrożeniem” – komentował Nawrocki plany organizacji dużej armii Unii Europejskiej, której tworzenie potrwa lata.
Szymon Hołownia zapewnił, iż rozumie, iż NATO nie ma alternatywy. „Bezpieczeństwo w Europie trzeba jednak budować nie na uzbrojeniu produkowanym poza Europą” – mówił marszałek Sejmu.
Joanna Senyszyn także popiera ideę europejskiej armii krytykując administrację prezydenta USA Donalda Trumpa. W swojej wypowiedzi o problemach militarnych Krzysztof Stanowski zastanawiał się, skąd marszałek Hołownia już teraz wie, iż wojny nie będzie.
Marek Jakubiak, który był zawodowym wojskowym podkreślił, iż utworzenie armii Unii Europejskiej niesie ze sobą zagrożenie. „Będziemy mieli dwóch dowódców i dwa dowództwa: NATO i armii europejskiej. My potrzebujemy własnej, silnej armii” – podkreślił lider Wolnych Republikanów.
Praworządność, niszczenie mediów publicznych i konserwatywnych
Potem były jeszcze dwie rundy debaty – poświęcona zagrożeniom inwestycjami zagranicznymi, w której kandydaci zgadzali się, iż należy bronić polskiej ziemi. Wątpliwości mieli politycy liberalni i lewicowi, którzy martwili się o wymogi polityki unijnej.
Szósta i ostatnia część debaty dotyczyła chaosu w polskim sądownictwie i wymiarze sprawiedliwości oraz bezprawnego przejęcia mediów publicznych a także próby likwidacji mediów konserwatywnych. Szymon Hołownia powiedział, iż zarówno prawica jak i liberałowie ponoszą winę za chaos w polskim systemie prawnym. „Wymiar sprawiedliwości zniszczył PiS” – podkreślił marszałek.
„Polska za obecnych rządów pogrążona jest w nieładzie wymiaru sprawiedliwości” – mówił Karol Nawrocki. „To Polska terroru Tuska” – zaznaczył kandydat popierany przez PiS przypominając, iż do bałaganu prawnego, rząd dołożył demontaż demokratycznego systemu medialnego. Chodzi o bezprawne – jak zaznaczył Nawrocki – przejęcie mediów publicznych półtora roku temu i niedawną próbę zamknięcia TV Republika i telewizji wPolsce24 decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zdaniem Joanny Senyszyn wymiar sprawiedliwości w naszym kraju jest nadmiernie upolityczniony. Marek Jakubiak podkreślił, iż w przypadku rządowych działań wobec mediów zarówno mediów publicznych w grudniu 2023 roku, jak i konserwatywnych, czyli sądowej próby ich zamknięcia, „waga siły wzięła górę nad wagą rozumu” – skomentował Jakubiak.
Krzysztof Stanowski powiedział, iż przeraża go, iż anuluje się wyroki dla morderców i handlarzy narkotyków, bo obecna ekipa rządząca stwierdza „nieważność” kompetencji sędziów wybranych nie za kadencji tego rządu”. „Jak sobie pomyślę, iż Ewa Wrzosek i Roman Giertych są twarzami wymiaru sprawiedliwości, to włos jeży mi się na głowie” – mówił szef Kanału Zero.
Podsumowanie
Na koniec debaty TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam w Końskich kandydaci mieli czas na swobodną wypowiedź.„Różni nas wiele, ale jedno łączy, jesteśmy patriotami, inaczej nas tu by nie było” – powiedział kontrkandydatom Szymon Hołownia.
Marek Jakubiak przekonywał, iż najbliższe wybory są najważniejszym dniem w najnowszej historii Polski. „18 maja zdecydujemy czy nasz kraj będzie przez cały czas istniał. Czy będziemy Polakami, czy unijczykami, czy chcemy złotówki, czy euro” – mówił. Proszę wszystkich wyborców, aby w pierwszej turze głosowali sercem a podczas drugiej kierowali się patriotyzmem” – zaapelował Jakubiak.
„Głosujcie na mnie, jeżeli chcecie prezydenta, który się nikomu nie kłania” – mówiła wyborcom Joanna Senyszyn a Krzysztof Stanowski, znowu w sposób nieszablonowy zwrócił się do widzów debaty. „Nie bądźcie fanatykami, głosujcie świadomie, głosujcie na kogo chcecie, tylko nie na mnie” – podsumował dziennikarz.
„Karol Nawrocki skrytykował prezydenta Warszawy. „Drugi raz Rafał Trzaskowski stchórzył w Końskich” – mówił o absencji kandydata PO podczas debaty telewizji konserwatywnych. „Polska się teraz zwija, nie rozwija. (…) Polskę drożyzny Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego trzeba powstrzymać” – przekonywał Nawrocki.
Uczestnicy debaty telewizji konserwatywnych, jeszcze w jej trakcie podjęli decyzję, iż po zakończeniu transmisji ich wystąpień pojadą wspólnie do hali w Końskich, gdzie TVP w likwidacji, TVN i Polsat zorganizowały inną debatę, w której zaplanował udział nieobecny w TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam, kandydat PO Rafał Trzaskowski.
Prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz nazwał debatę trzech konserwatywnych nadawców wielkim sukcesem. „Póki nadajemy, jest szansa na demokrację – Rafał Trzaskowski nie ma odwagi, a ci którzy cenzurują media przegrywają” – podkreślił Sakiewicz. Michał Karnowski publicysta m.in. wPolsce24 mówił o próbę pominięcia wielu milionów widzów, której chcieli dokonać zwolennicy koalicji PO, TD i NL organizując kontrdebatę. Odniósł się również do postawy Rafała Trzaskowskiego, który nie przyszedł na debatę telewizji konserwatywnych „Nie zlekceważył polityków, zlekceważył odbiorców” – podsumował Michał Karnowski.
A w Końskich, już po debacie TV Republika, wPolsce24 i TV Trwa, na scenie długo jeszcze trwała gorąca dyskusja z mieszkańcami miasta. Na ekranach można było obejrzeć transmitowaną przez Republikę drugą debatę organizowaną przez TVP w likwidacji, TVN i Polsat, gdzie Szymon Hołownia, Marek, Jakubiak, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn i Krzysztof Stanowski dołączyli do nieobecnych na pierwszej debacie kandydatów m.in. Rafała Trzaskowskiego (PO) i Magdaleny Biejat (Lewica).
Hubert Bekrycht/ wspólna debata – TV Republika, wPolsce24, TV Trwam