Rejestracja firmy w Polsce? Sprawdź jak to zrobić!

kasiaperla.blogspot.com 1 miesiąc temu
Artykuł sponsorowany


Wiele osób odkłada na później lub całkowicie rezygnuje z pójścia na swoje, ze względu na liczne problemy, wynikające z nierozumienia formalności, obowiązkowych do wypełnienia, podczas zakładania swojej firmy. Dlatego w tym artykule, zostanie wyjaśnione krok po kroku, jak zarejestrować swój biznes.


Rejestracja firmy, czy to obowiązek?

W przypadku, gdy przedsiębiorca już wymyślił, czym chce się zajmować, stworzył biznesplan, dokonał sumiennego rachunku i opisał „za i przeciw” stworzenia nowego punktu na biznesowej mapie, zostaje kwestia taka jak rejestracja firmy. Nie w każdym przypadku jest to konieczność, szczególnie na początku biznesowej drogi.

Co do zasady, obowiązkowe jest zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nazywanej w skrócę CEIDG. Przypadkiem, w którym taki obowiązek nie zachodzi, jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. Jest to działalność, która wypełnia cztery główne znamiona klasycznej działalności gospodarczej tj. zorganizowana, ma charakter zarobkowy, jest prowadzona we własnym imieniu w sposób ciągły, ale głównie ze względu na niski przychód, za takową nie jest uznawana. Razem z kryterium przychodów, trzeba spełniać jeszcze inne warunki. Wszystkie opisane są niżej:

  1. przychód w skali miesiąca
  2. nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia.
  3. W pierwszej połowie 2023 roku jest to kwota 1745 zł. choćby przy jednokrotnym przekroczeniu tego warunku, działalność podlega obowiązkowi rejestracji
  4. nie można prowadzić działalności w ramach spółki cywilnej, której warunki opisane są w przepisach Kodeksu Cywilnego
  5. prowadzona działalność
  6. nie wymaga posiadania koncesji, zezwoleń albo wpisu do rejestru działalności regulowanej
  7. w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadzono działalności gospodarczej
  8. jest się osobą fizyczną

Porządna księgowość to podstawa

Zaczynając przygodę z prowadzeniem biznesu, warto zastanowić się nad księgowością. Ta na pewno pomoże w rejestracji firmy. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości kontaktu z biurami rachunkowymi. Przedsiębiorca do wyboru ma wiele możliwości, a na rynku coraz więcej jest wyspecjalizowanych biur rachunkowych, które zajmują się konkretnymi obszarami rynku. Warto zdecydować się na taką pomoc, ponieważ szczególnie na początku, osoba prowadząca biznes potrzebuje skupić się na nim, zamiast na wypełnianiu wniosków czy załatwianiu spraw w urzędach czy skarbówce.

Sprawdź ofertę najlepszego biura rachunkowego online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe

Rejestracja firmy dzięki wniosku CEIDG-1

Aby zarejestrować się w CEIDG trzeba wypełnić wniosek CEIDG-1, który można znaleźć na oficjalnej stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Umożliwia to przedsiębiorcy wpisanie do ewidencji oraz do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Po odbyciu tej czynności, przedsiębiorcy nadany zostaje także numer NIP, którym od tego momentu będzie się posługiwał.

Wniosek ten można złożyć na kilka różnych sposobów:

  1. poprzez zarejestrowanie/zalogowanie w systemie CEIDG, wypełnienie wniosku online, który wydrukowany zanosi się potem do dobrowolnie wybranego urzędu (miasta lub gminy). Nie mamy obowiązku stawiennictwa w miejscu odpowiednim ze względu na np: siedzibę firmy czy miejsce wykonywania pracy
  2. tak samo jak powyżej, jednak omijając punkt pierwszy, czyli rejestrację/logowanie w systemie
  3. wniosek można wypełnić i złożyć online w systemie CEIDG i podpisać go dzięki profilu zaufanego EPUAP
  4. osobiście pobrany, uzupełniony i złożony w urzędzie gminy lub miasta

Oczywiście najbardziej polecaną formą rejestracji firmy jest złożenie wniosku online. Można zrobić to bez wychodzenia z domu, co oszczędza czas.

Numer NIP otrzymuje się w ciągu 7 dni roboczych od momentu rejestracji wniosku CEIDG-1, a numer REGON w ciągu 1 dnia roboczego od momentu złożenia tego samego wniosku. Oba numery dostaje się w formie maila na podany w formularzu adres mailowy.

Przeczytaj wszystko co musisz wiedzieć o JDG: https://www.ifirma.pl/jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-kompendium-2024

Rejestracja firmy w ZUS

Osoba, która prowadzi własną firmę, figuruje w systemie ZUS zarówno jako płatnik oraz jako osoba ubezpieczona (pamiętaj, iż przedsiębiorca ma obowiązek płacenia składek ZUS. Wlicz je koniecznie w koszta, podczas robienia biznesplanu).

Od czego zależy, które ubezpieczenie wybrać?

  1. w przypadku, gdy rejestrowana działalność będzie jedynym źródłem otrzymywania pieniędzy, osoba składająca wniosek powinna wypełnić ZUS ZUA
  2. w sytuacji posiadania innego źródła dochodu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin, nie ma obowiązku kolejny raz dołączać do dobrowolnego ubezpieczenia społecznego. Wtedy składa się wniosek ZUS ZZA

Warto wspomnieć o możliwości, jakie w kwestii składek ZUS posiada przedsiębiorca. jeżeli jest to dla osoby rejestrującej firmę pierwszy raz lub jeżeli ostatnio prowadził działalność ponad 5 lat temu, może skorzystać on z ulg takich jak:

  • Ulga na start. Pierwsze 6 miesięcy przedsiębiorca nie płaci ubezpieczenia społecznego, a następnie przez 24 miesiące płaci go na preferencyjnych warunkach
  • Preferencyjne składki tj. w przypadku wykorzystania ulgi na start lub, gdy wcześniej z niej zrezygnujesz, możesz płacić ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych warunkach przez 24 miesiące.

Istnieje jeszcze jedna możliwość, czyli mały ZUS+, polegająca na opłacaniu składek ubezpieczenia społecznego na podstawie ustalonej proporcjonalnie do Twoich dochodów z działalności gospodarczej. Jednak jest to możliwe, jeżeli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziłeś działalność gospodarczą co najmniej 60 dni.

Każda z tych ulg posiada mniejsze lub większe wyłączenia oraz pewne warunki, które trzeba spełnić. Warto się z nimi zapoznać już na etapie rozwijania myśli o założeniu własnego biznesu.

Sprawdź również: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Obowiązek posiadania konta firmowego

Na przedsiębiorcę zakładającego firmę, polskie prawo nakłada obowiązek posiadania konta firmowego. pozwalającego na prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów firmy. To konto umożliwi osobie rejestrującej firmę także rozliczenia podatkowe (od 2020 istnieje obowiązek płacenia VAT, PIT,CIT na indywidualny mikrorachunek podatkowy).

Zakładając konto, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty oraz wpis do CEIDG, z czego wynika fakt, iż najpierw zakładamy działalność, a potem rachunek bankowy. Założenie konta to informacja, którą trzeba przekazać do US dzięki wniosku CEIDG.

Po założeniu konta, naszym obowiązkiem jest złożenie wniosku o zmianę wpisu w systemie CEIDG poszerzonego o nasz nowy rachunek bankowy.

Rejestracja firmy - co jeszcze warto wiedzieć?

Dokonując rejestracji firmy, powinno wziąć się pod uwagę fakt, czy taka działalność nie wymaga posiadania odpowiedniej koncesji czy zezwolenia. Najlepiej postarać się o nie, jeszcze przed złożeniem odpowiednich wniosków.

Koncesje najczęściej udzielane są przez adekwatnego ministra. Są to decyzje administracyjne, a ich tok opisany jest w przepisach Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Niektóre z zakładanych działalności zobowiązane są do korzystania z kas fiskalnych już od samego początku oferowania swoich usług. Do takich podmiotów zalicza się tych, którzy mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług. Są to między innymi fryzjerzy, kosmetyczki czy usługi TAXI.

Do założenia i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przyda się profil zaufany: fil-zaufany-instrukcja-krok-po-kroku/">https://www.ifirma.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany-instrukcja-krok-po-kroku/

Idź do oryginalnego materiału