Renta wdowia już niebawem wejdzie w życie. Komu przysługuje? Niektórzy dostaną choćby ponad 5 tys. zł

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. mheim3011 / iStock


Już w przyszłym roku wejdzie w życie długo wyczekiwane świadczenie, czyli renta wdowia. Warunki przyznania takiej pomocy uwzględniają kilka aspektów, przy czym konieczne jest spełnienie wszystkich z nich. W związku z tym ZUS przygotował specjalną ankietę, która powinna rozwiać nasze wątpliwości.
Renta wdowia to temat, który pojawia się w dyskusjach już od dłuższego czasu. Teraz w końcu wprowadzenie tego świadczenia stało się faktem, a upoważnieni seniorzy będą mogli składać wnioski już niebawem. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jak dokładnie ta pomoc będzie wyglądać, zwłaszcza iż niektóre aspekty zmieniły się od czasu początkowych propozycji.


REKLAMA


Renta wdowia: komu przysługuje? Ile będzie wynosić renta wdowia?
Głównym założeniem renty wdowiej jest możliwość pobierania przez wdowy i wdowców renty rodzinnej w połączeniu z innym świadczeniem, czyli np. własną emeryturą. Początkowo miało to być 50 procent jednego świadczenia i pełna kwota drugiego. Ostatecznie jednak będzie to odpowiednio 15 i 100 procent, przy czym od 1 stycznia 2027 roku zmieni się to na 25 i 100 procent. Bez zmian pozostaje to, iż świadczeniobiorca będzie mógł sam zdecydować, czy chce otrzymywać w całości rentę rodzinną i pomniejszoną emeryturę, czy odwrotnie. Ostatecznie zatem wysokość renty wdowiej będzie różna dla wszystkich seniora.
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o rentę wdowią będą mogły ubiegać się osoby, które:


ukończyły 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
pozostawały we wspólnocie małżeńskiej ze zmarłym małżonkiem do dnia jego śmierci,
nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55. roku życia (limit dla kobiet) lub 60. roku życia (limit dla mężczyzn),
nie wstąpiły w nowy związek małżeński (nabyte prawo do renty wdowiej utracimy na dzień przed zawarciem nowego małżeństwa).


Co ważne, wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie. jeżeli nie mamy pewności, czy tak jest w naszym przypadku, możemy skorzystać ze specjalnej ankiety dostępnej na oficjalnej stronie ZUS-u. Jakie zaś kroki należy podjąć, zakładając, iż kwalifikujemy się do świadczenia?


Renta wdowia 2025. Wnioski będzie można składać już od 1 stycznia, ale na pieniądze trzeba będzie poczekać
Renta wdowia wejdzie w życie już od 1 stycznia 2025 roku. Od tego też dnia możliwe będzie składanie wniosków o przyznanie świadczenia. Pieniądze będą wypłacane od miesiąca złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, iż suma świadczeń nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury obowiązującej w danym roku kalendarzowym. w tej chwili wynosi ona 1780,96 złotych, więc jej trzykrotność jest równa 5342,88 złotych. W przypadku przekroczenia tego limitu renta wdowia zostanie pomniejszona o wielkość przekroczenia.
Według szacunków resortu rodziny z ustawy o rencie rodzinnej skorzysta około dwóch milionów Polek i Polaków. Nie ma tu znaczenia, czy seniorzy pobierają emeryturę z KRUS-u, ZUS-u czy z innego systemu. Co więcej, obejmą również osoby, które małżonka straciły kilka lat temu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału