Wniosek o świadczenie w drodze wyjątku
Wnioskiem z 10.11.2022 r. W. K. (dalej: Skarżąca) zwróciła się do Prezesa ZUS (dalej: Organ) o przyznanie w drodze wyjątku renty z tytułu niezdolności do pracy. Opisując sytuację życiową i zdrowotną Skarżąca wyjaśniła, iż od czasu złożenia poprzedniego wniosku o rentę jej stan zdrowia uległ pogorszeniu. Podkreśliła, iż cierpi na rzadką i nieuleczalną chorobę, która uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. Utrzymuje się z renty socjalnej partnera, świadczenia rodzinnego „500+” na syna oraz zasiłku rodzinnego, co potwierdza załączone do wniosku oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej. Uzyskiwane dochody, w połączeniu z comiesięcznymi wydatkami na: utrzymanie, opłaty, leki, wizyty u lekarzy, nie są wystarczające.
Przesłanki przyznania renty w trybie wyjątkowym
Decyzją ze stycznia 2023 r. Organ odmówił przyznania świadczenia, wyjaśniając, że aby przyznać rentę rodzinną w drodze wyjątku muszą zostać spełnione łącznie wszystkie przesłanki z art. 83 ust. 1 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1631; dalej: EmRentyFUSU), tj.:
- status ubezpieczonego albo członka rodziny pozostałego po ubezpieczonym, który wskutek szczególnych okoliczności nie spełnia warunków wymaganych w EmRentyFUSU do uzyskania prawa do emerytury lub renty,
- brak możliwości podjęcia pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na niezdolność do pracy lub wiek,
- brak niezbędnych środków utrzymania.
W ocenie Organu Skarżąca nie spełnia warunku całkowitej niezdolności do pracy. W aktach sprawy znajduje się orzeczenie komisji lekarskiej ZUS z 3.10.2022 r., z którego wynika, iż Skarżąca została uznana za osobę częściowo niezdolną do pracy. Tym samym, Organ nie znalazł podstaw do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
W następstwie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, Organ decyzją z kwietnia 2023 r. utrzymał w mocy wcześniejsze rozstrzygnięcie.
Wyrokiem z 16.2.2024 r. WSA w Warszawie, II SA/Wa 1061/23, oddalił skargę na ww. decyzję Organu. WSA w Warszawie wskazał, iż w realiach sprawy nie została spełniona przesłanka całkowitej niezdolności do pracy, umożliwiająca (wraz z innymi) przyznanie świadczenia w trybie art. 83 ust. 1 EmRentyFUSU. Przesłanki z art. 83 ust. 1 EmRentyFUSU muszą być spełnione łącznie. najważniejsze jest to, iż niespełnienie chociażby jednej z nich uniemożliwia przyznanie świadczenia w drodze wyjątku. Oznacza to, iż niespełnienie lub też nieudowodnienie którejkolwiek z nich będzie zawsze skutkowało negatywnym dla wnioskującego rozstrzygnięciem. Art. 83 ust. 1 EmRentyFUSU wskazuje na wyjątkowy charakter świadczenia, co determinuje jego przyznanie osobom pozbawionym możliwości uzyskania świadczeń w trybie zwykłym.
Istota rozpatrywanej sprawy
Zdaniem NSA, z punktu widzenia analizowanej sprawy, istotne jest ustalenie:
- czy Skarżąca spełniła przesłanki warunkujące przyznanie jej wnioskowanego świadczenia w drodze wyjątku,
- czy wydane przez komisję lekarską ZUS orzeczenia eliminują taką możliwość.
Przesłanka niemożności podjęcia pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym, spowodowana całkowitą niezdolnością do pracy lub wiekiem
NSA wskazał, iż – co do zasady – najprostszym dla organu do zbadania kryterium w świetle ww. przesłanek, przy rozpoznaniu wniosku o przyznanie omawianego świadczenia jest właśnie przesłanka niemożności podjęcia pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym, spowodowana całkowitą niezdolnością do pracy lub wiekiem. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny, jej wystąpienie w sprawie należy udowodnić orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy albo wykazaniem, iż wiek osoby ubiegającej się o świadczenie wyjątkowe nie pozwala jej na podjęcie pracy albo zwalnia ją z obowiązku podjęcia pracy. Wedle art. 14 ust. 1 EmRentyFUSU, oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia daty powstania niezdolności do pracy, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy, dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS. Od orzeczenia przysługuje osobie zainteresowanej prawo wniesienia sprzeciwu, które rozpatruje komisja lekarska ZUS dokonując oceny niezdolności do pracy oraz jej stopnia (art. 14 ust. 2a-2f EmRentyFUSU). Z kolei orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie zgłoszono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej, stanowi dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń, do których prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji (art. 14 ust. 3 EmRentyFUSU). Stwierdzenie niezdolności do pracy przez innego lekarza ani twierdzenie samej strony, iż jest niezdolna do pracy, wynikające z jej subiektywnego przekonania nie wywołują skutków prawnych (wyrok NSA z 14.11.2002 r., II SA 2243/02). Prezes ZUS, rozpatrując wniosek o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku i oceniając, czy wnioskodawca spełnia przesłankę braku możliwości podjęcia pracy z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy, zobowiązany jest oprzeć się na ostatecznym orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS lub orzeczeniu komisji lekarskiej ZUS (wyrok NSA z 14.7.2023 r., III OSK 796/22, Legalis).
W sprawie Organ zobowiązany był – w kontekście omawianej przesłanki – jedynie do weryfikacji, czy w zgromadzonym materiale dowodowym znajduje się orzeczenie lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS, stwierdzające całkowitą niezdolność do pracy Skarżącej. Jak wynika z akt administracyjnych w materiale dowodowym znajdują się m.in.: orzeczenia komisji lekarskiej ZUS z 3.10.2022 r. oraz z 6.3.2023 r., orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z 8.8.2022 r. oraz z 13.2.2023 r. W ocenie NSA, w świetle przesłanek z art. 83 ust. 1 EmRentyFUSU, ww. dokumentacja uprawniała Organ do wydania decyzji odmawiającej przyznania Skarżącej prawa do świadczenia – renty w drodze wyjątku. Lekarze orzecznicy ZUS, a następnie komisje lekarskie działające przy Organie, w toku sprawy zainicjowanej wnioskiem Skarżącej, wypowiadały się o stanie jej zdrowia dwukrotnie. Ostatnie z tych orzeczeń (6.3.2023 r.), co prawda potwierdzało niezdolność do pracy, jednakże niezdolność tą określono wyłącznie jako częściową. Natomiast przesłanką uzyskania renty w drodze wyjątku jest niezdolność do pracy w stopniu całkowitym, zgodnie z powołanym przepisem materialnym.
Z powyższych względów, nie znajdując podstaw do uwzględnienia skargi kasacyjnej, także z przyczyn branych pod uwagę z urzędu (art. 183 § 2 PostAdmU i art. 189 PostAdmU), NSA orzekł o jej oddaleniu, stosownie do art. 184 PostAdmU.
Komentarz
Na gruncie rozpatrywanej sprawy, NSA wypowiedział się na temat jednej z ustawowych przesłanek przyznania prawa do świadczenia ubezpieczeniowego (tu: renty z tytułu niezdolności do pracy) w drodze wyjątku, tj.: braku możliwości podjęcia pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym, z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek. W tym kontekście NSA wskazał, iż decyzja w przedmiocie ww. świadczenia ma charakter uznaniowy. Oznacza to, iż organ jest zobowiązany do: (I) samodzielnego starannego zbadania stanu faktycznego, pod kątem wystąpienia ustawowych przesłanek, a następnie (II) oceny, czy okoliczności konkretnej sprawy mają szczególny charakter, uzasadniający przyznanie świadczenia w ww. trybie (wyrok NSA z 27.6.2024 r., III OSK 177/24, Legalis). Jednocześnie, z uwagi na wyjątkowy charakter przyznawanego świadczenia – nie jest możliwa rozszerzająca wykładnia art. 83 ust. 1 EmRentyFUSU i przesłanek w nim wskazanych.