W środę Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zaprezentowało działania, które mają wspierać polskich przedsiębiorców i ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej. To efekt działania Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego powołanego przy resorcie rozwoju.
Wśród ponad 40 zmian dla przedsiębiorców są m.in. nowe zasady kontroli w przedsiębiorstwach, prostsze postępowania administracyjne, przyjazne prawo gospodarcze, elektronizacja oraz zmiany w zakresie rzemiosła.
Pakiet deregulacyjny resortu rozwoju. Paszyk: Ponad 40 zmian dla przedsiębiorców
W pakiecie deregulacyjnym resortu rozwoju znalazł się m.in. obowiązek dla organów administracji, który zakłada, iż przed kontrolą muszą przekazać przedsiębiorcom informacje o zakresie planowanej kontroli oraz wykaz dokumentów, które mają przedstawić. W ocenie ministra Paszyka, "ułatwi to i usprawni cały proces kontrolny". Reklama
Resort chce także większej elektronizacji czynności, które musi podejmować przedsiębiorca. Wprowadzona ma zostać m.in. elektronizacja umowy leasingu, która będzie mogła być zawierana elektronicznie. - Wprowadzamy także elektronizację postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą - to rozwiązanie rekomendowane również przez zespół deregulacyjny Rafała Brzoski. Z roku na rok liczba tych spraw rośnie, dlatego chcemy je uprościć i przyspieszyć - oznajmił minister rozowju.
Kolejnym postulatem są prostsze procedury i decyzje hybrydowe. - Kończymy z sytuacją, w której decyzja między przedsiębiorcą a organem administracyjnym obejmowała kilkanaście stron dokumentów. Teraz będzie można ją zawrzeć w formie hybrydowej, np. na pendrive - wyjaśnił Paszyk.
Ministerstwo zamierza także promować procedury mediacyjne. Zdaniem ministra, to "doskonały sposób, by nie wikłać się w wieloletnie spory sądowe, tylko zakończyć spór na drodze mediacji".
Wprowadzone ma zostać również zupełnie nowe narzędzie do polskiego prawa - tzw. "wezwanie miękkie". - Organ nie będzie musiał od razu wszczynać postępowania, ale będzie mógł w sposób nieformalny zwrócić się do przedsiębiorcy z prośbą o uzupełnienie informacji. W wielu przypadkach wystarczy to do rozwiązania sprawy - stwierdził szef resortu.
Paszyk podtrzymał także zapowiedź o wprowadzeniu 6-miesięczne vacatio legis dla przepisów z zakresu prawa gospodarczego, a także zasady "jeden obowiązek dla przedsiębiorców, musi pociągać za sobą konieczność uchylenia innego w podobnym zakresie spraw".
Więcej informacji wkrótce.