Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, iż dotychczas do stażu pracy wliczały się wyłącznie okresy przepracowane na umowie o pracę. "Oznacza to, iż osoby pracujące przykładowo przez kilka czy kilkanaście lat wyłącznie na umowie zlecenie mają w świetle prawa niższy staż pracy, niż osoba zatrudniona na etacie np. od roku. Tak samo wygląda sytuacja osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą" - wyjaśnia resort pracy.
Pracownicy nie mieli wyboru - byli wypychani na samozatrudnienie i umowy zlecenia
Wiele z osób pracujących na "nieetatowych" umowach nie miało możliwości wyboru. Były nierzadko wypychane np. na samozatrudnienie. "Nie powinny być z tego powodu dłużej dyskryminowane" - przekonują pomysłodawcy zmian w prawie. Reklama
Ktoś mógłby zapytać, co da pracownikowi zaliczenie okresu pracy na umowie zleceniu do stażu pracy? Odpowiedź jest prosta - to wyrównanie szans w dostępie do niektórych świadczeń pracowniczych - jak prawo do dłuższego urlopu czy nagród jubileuszowych, ale też do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego.
Co będzie się wliczać do stażu pracy?
Resort pracy wyjaśnia, iż zgodnie z projektem do okresu zatrudnienia wliczane będą okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność,
Wliczane do stażu pracy mają być także okresy:
- wykonywania umowy zlecenia lub o świadczenie usług,
- wykonywania umowy agencyjnej,
- pozostawania osobą współpracującą z ww. osobami,
- pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
- przebyty za granicą okres innej niż zatrudnienie działalności zarobkowej,
- okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
To na pracowniku będzie spoczywał ciężar zebrania dokumentów i udowodnienia okresów zatrudnienia na "nieetatowych" umowach
Wymienione wyżej okresy mają być potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez ZUS. Okresy zatrudnienia niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS oraz okresy innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą będą natomiast potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych - tłumaczy resort pracy.
Co to znaczy? To oznacza, iż na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia.
Likwidacja nierówności w traktowaniu pracowników
Projekt ustawy zlikwiduje w dużej mierze nierówności w traktowaniu pracowników ze względu na rodzaj wcześniej podejmowanej przez nich aktywności zawodowej - czytamy w uzasadnieniu do proponowanych zmian.
Pomysłodawcy zmian w prawie w uzasadnieniu do projektu podkreślają, iż od zakładowego stażu pracy jest uzależniona między innymi długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
Również dodatkowe świadczenia przyznawane przez pracodawcę na mocy przepisów zakładowych zwykle są uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy.
Zmiany w prawie pracy - nowe przepisy od 1 stycznia 2026 roku
Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
"Odpowiednio długie vacatio legis jest niezbędne, aby pracodawcy mieli czas na ustalenie stażu pracy poszczególnych pracowników w świetle nowych przepisów, na dokonanie związanych z tym obliczeń, wprowadzenie ewentualnych zmian w przepisach zakładowych, jak również na zabezpieczenie środków na sfinansowanie nowych rozwiązań" - napisano w uzasadnieniu.
***