Przelewy bankowe są w tej chwili codziennością większości z nas. To wygodny sposób dokonania opłat czy przekazania pieniędzy bliskim. Czasami jednak rozwiązanie to mimo wszystko nie jest wystarczająco szybkie. Na szczęście niedługo ma się to zmienić. Co prawda dotyczyć to będzie przelewów w euro, ale zmiany obejmą również kraje, które wciąż zachowują własną walutę.
REKLAMA
Zobacz wideo Sokołowski: Co miesiąc przychodzi do Polski przelew z UE, który jest pomniejszony o kary
Jak długo idzie przelew natychmiastowy? Nadchodzące zmiany w przepisach znacznie ułatwią szybkie płatności
Przelewy natychmiastowe w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro (z ang. Single Euro Payments Area; SEPA) nie są czymś nowym, ale jak zauważa portal money.pl, w tej chwili realizowane są w ciągu doby. Oznacza to, iż pieniądze na rachunek odbiorcy w praktyce trafiają następnego dnia roboczego. W związku z tym Parlament Europejski już w lutym 2024 roku przyjął przepisy zmieniające ten stan rzeczy. Jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego wówczas na oficjalnej stronie PE, polecenia natychmiastowych przelewów będą musiały być realizowane niezależnie od dnia i godziny, a środki będą musiały dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund. Ponadto usługę tę będą musiały oferować wszyscy dostawcy usług płatniczych, którzy oferują standardowe polecenia przelewu, a opłata za płatność natychmiastową nie będzie mogła być wyższa niż za standardowy przelew. istotną zmianą jest również zobowiązanie banków do wprowadzenia mechanizmów weryfikacji odbiorców, co zwiększy bezpieczeństwo transakcji.
Zobacz też: FBI ostrzega. WhatsApp i i Signal nie zawsze szyfrują wiadomości. Na tym nie koniec zagrożeń
Nowe przepisy obowiązywać będą we wszystkich państwach należących do SEPA, co obejmuje 38 państw, w tym kraje członkowskie UE, Norwegię, Islandię, Liechtenstein, Monako i Szwajcarię. Inne będą jednak terminy wprowadzania zmian, co wiąże się z przynależnością do strefy euro.
Nowe przepisy dotyczące płatności natychmiastowych w euro. Zmiany będą wprowadzane etapami
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, iż we wszystkich państwach obowiązywać będą dwa terminy: pierwszy dla usługi odbierania poleceń przelewu natychmiastowego, a drugi dla wykonywania tych poleceń. W przypadku państw należących do strefy euro banki muszę wprowadzić zmiany odpowiednio od 9 stycznia 2025 roku i 9 października 2025 roku. jeżeli chodzi o państwa spoza strefy euro (a zatem także i Polskę), instytucje bankowe mają czas do 9 stycznia i 9 października 2027 roku. W tym przypadku dostawca usług płatniczych będzie mógł być zwolniony z obowiązku oferowania natychmiastowych poleceń przelewu w euro, o ile przekroczą one określony limit transakcji. Ustalać go będą organy nadzoru, ale kwota ta nie może być niższa niż 25 tysięcy euro (ponad 106 tysięcy złotych).
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.