Często zdarza się, iż członkowie rodziny przelewają sobie nawzajem pieniądze. Może to być forma wsparcia w trudnej sytuacji materialnej, prezent albo zwrot pożyczonej wcześniej gotówki. Postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat mówią przepisy. Czy osoby, które regularnie wysyłają rodzinie pieniądze, muszą liczyć się z wezwaniem do urzędu skarbowego?
REKLAMA
Zobacz wideo W życiu są pewne tylko śmierć i podatki. Kasia Gandor opowiada o tych drugich
Czy przelewy między małżonkami trzeba zgłaszać? Przepisy mówią jasno
Pary zwykle decydują się na założenie wspólnego konta bankowego, ale nie brakuje przypadków, iż małżonkowie mają oddzielne konta i przelewają sobie nawzajem pieniądze na domowe wydatki. Najważniejsze jest wtedy dokumentowanie przelewów. W razie kontroli skarbówki trzeba mieć "dowód przekazania na rachunek".
Przeczytaj też: Chciała zwierzę za darmo, straciła oszczędności. "Kota nie otrzymała. Zwrotu pieniędzy również"
Istotne jest również prawidłowe tytułowanie przelewów. Lepiej jasno zaznaczyć, iż jest to darowizna i wpisać w tytule np. "Darowizna - na urodziny/na święta/na imieniny". Według prawa małżonkowie nie muszą zgłaszać większych kwot. W myśl art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje powinni wspierać rodzinę zgodnie ze swoimi możliwościami.
Podatki Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Czy przelew na konto dziecka to darowizna? Wszystko zależy od celu
choćby jeżeli członkowie najbliższej rodziny przekroczą kwotę darowizny wolnej od podatku, nie muszą go płacić. Warto jednak zgłosić nadwyżkę skarbówce, żeby uniknąć ewentualnego tłumaczenia się. A co w sytuacji, gdy chcemy pomóc finansowo dziecku? Wszystko zależy od tego, na co mają być wydane pieniądze. Gdy mowa o codziennych, regularnych wydatkach (np. kieszonkowym), nie trzeba ich zgłaszać do urzędu. Większe kwoty, typu 200 tys. zł, które zostały przekazane np. z myślą o kupnie mieszkania, mogą już stanowić darowiznę i wiążą się z obowiązkami podatkowymi. Małżonkowie i dzieci należą jednak do tzw. zerowej grupy podatkowej, określonej w art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wtedy wystarczy zgłoszenie do urzędu do pół roku po przekazaniu pieniędzy. jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.