Roszczenia Wspólnoty Mieszkaniowej i właścicieli lokali mieszkalnych w MEDIACJI.

21 godzin temu

Początek tej historii jest standardowy. Spółka zrealizował inwestycję budowlaną polegającą na modernizacji kamienicy, a następnie dokonała sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz kupujących. Urealniło się marzenie o własnym M.
I na tym adekwatnie mogłoby się zakończyć, gdyby nie pojawiające się wady fizyczne budynku (nieruchomości wspólnej) oraz lokali mieszkalnych.

Polubowne rozmowy nic nie wniosły i po pewnym czasie Wspólnota Mieszkaniowa wystąpiła przeciwko Spółce do sądu z pozwem. W trakcie postępowania sądowego pełnomocnicy obu stron zdecydowali się kontynuować negocjacje w warunkach poufności, korzystając z zalet jakie niesie MEDIACJA.

Wolą uczestników mediacji było KOMPLEKSOWE UREGULOWANIE WSZELKICH ROSZCZEŃ, zarówno tych objętych powództwem jak i tych wychodzących poza przedmiot postępowania sądowego. Prowadzona mediacja umowna była również idealną okazją do uporządkowania roszczeń właścicieli lokali bez konieczności występowania przez nich na drogę sądową i inicjowania kolejnych długotrwałych postępowań.

Finalnie ROZMOWY TRWAŁY ROK, a ich efektem było zawarcie ugody przede mną -mediatorem. Stronami ugody byli: Wspólnota Mieszkaniowa, 16 właścicieli lokali mieszkalnych i Spółka.

Ugoda obejmowała roszczenia Wspólnoty Mieszkaniowej oraz indywidualne roszczenia właścicieli lokali mieszkalnych wobec Spółki, dotyczące wad fizycznych nieruchomości wspólnej oraz wad fizycznych lokali mieszkalnych, w tym w szczególności z tytułu rękojmi za wady fizyczne nieruchomości wspólnej oraz lokali mieszkalnych oraz z tytułu roszczeń odszkodowawczych za wady fizyczne nieruchomości wspólnej oraz lokali mieszkalnych.

Sąd Okręgowy w Łodzi zatwierdził zawartą ugodę przed mediatorem, co niebawem doprowadzi nadto do umorzenia pierwotnego postępowania sądowego z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej.

TA MEDIACJA UMOWNA to wspaniały przykład jak wiele można zdziałać dzięki rozmowie i jaką dużą moc ma dialog, przede wszystkim dzięki szerszemu spojrzeniu na konflikt – nie tylko przez pryzmat otwartej drogi do sądu.

TA MEDIACJA UMOWNA to również wspaniały przykład pożądanej postawy profesjonalnych pełnomocników w mediacji. Otwartość – wzajemny szacunek – dbałość o postanowienia ugody, interesy swoich Klientów i wreszcie uznanie dla alternatywnych metod rozwiązywania sporów.


PS: strach pomyśleć, ile lat trwałyby te wszystkie postępowania sądowe……

Jeśli jesteś zainteresowany mediacją, chciałbyś poznać jej zalety oraz zasady?

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Idź do oryginalnego materiału