Składki na ubezpieczenia społeczne - jakie formularze PIT?
Odliczenie składek ZUS polega na pomniejszeniu podstawy opodatkowania o wartość uiszczonych ubezpieczeń społecznych. W zależności od formy opodatkowania będzie to:
- PIT-28 – przychód,
- PIT-36 – dochód,
- PIT-37 – dochód.
[cta-article]
Jakie składki na ubezpieczenia społeczne podlegają odliczeniu?
W rozliczeniu PIT za [rok-rozliczeniowy] r. sposób odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne różni się w zależności od statusu podatnika. W tym zakresie należy wyróżnić dwa rodzaje podmiotów odliczających wartość ubezpieczeń do ZUS:
- Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą – w odniesieniu do przedsiębiorców odliczeniu od PIT podlegają ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Podstawę obliczenia podatku można pomniejszyć również o składki ZUS osób współpracujących z podatnikiem;
- Osoby ubezpieczone, których składki są odprowadzane przez płatnika – w odniesieniu do osób uzyskujących dochody za pośrednictwem płatnika, odliczeniu podlegają składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe oraz chorobowe.
Osobami współpracującymi, których składki na ubezpieczenia społeczne podlegają odliczeniu przez przedsiębiorcę mogą być osoby z rodziny podatnika (np. małżonek, dzieci) pod warunkiem, iż dzielą wspólne gospodarstwo domowe.
Odliczenie składek przez przedsiębiorców
Do pierwszej z wyżej wymienionych kategorii zaliczamy:
- Osoby prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą - są to osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, ale również wspólnicy spółek osobowych (jawnej, partnerskiej, komandytowej) oraz wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością;
- Twórców oraz artystów - twórcami są osoby będące autorami dzieł (np. architektonicznych, literatury, muzyki, fotografii itp.). Z kolei artystami są ubezpieczeni, którzy wykonują szeroko pojętą działalność artystyczną (np. w dziedzinie sztuki aktorskiej, kostiumografii itp.);
- Osoby świadczące usługi w ramach wolnego zawodu - mowa tutaj o szerokim katalogu podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w ramach jednego z wolnych zawodów wyszczególnionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym;
- Osoby prowadzące szkołę publiczną lub niepubliczną - są to osoby wyszczególnione w ramach ustawy Prawo oświatowe.
Odliczenie składek przez podatników uzyskujących przychód przez płatnika
Do drugiej kategorii należą wszystkie osoby fizyczne, które nie są zobowiązane do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne indywidualnie. Podatnikami uzyskującymi przychód za pośrednictwem płatnika są w szczególności zleceniobiorcy, pracownicy, osoby świadczące pracę nakładczą itp.
Każdy podatnik uzyskujący przychody za pośrednictwem płatnika powinien od niego otrzymać informację podsumowującą, w ramach której ujęta jest wartość składek odprowadzonych do ZUS oraz zaliczek na PIT za miniony rok podatkowy. Dane za miniony rok sporządza się na formularzach PIT-11, PIT-40A/PIT-11A, PIT-8C.
[cta-article-2]
Ograniczenia w odliczeniu składek
Należy pamiętać, iż odliczeniu podlegają wyłącznie zapłacone, a nie należne składki na ubezpieczenia społeczne. Podstawę obliczenia podatku pomniejszą tylko te ubezpieczenia, których wartość nie została już ujęta w kosztach uzyskania przychodu. Oczywiście nie należy zapominać, aby na wypadek ewentualnej kontroli być w posiadaniu dowodów uiszczenia wpłat na poczet składek na ubezpieczenia społeczne, podlegające odliczeniu.